bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skZlomení anjeli

"Láska je viac ako slovo.
Je to niečo, do čoho dospeješ postupom času."

Ak sledujete nás blog pravidelne, isto viete, že vojnové príbehy mám rada. Som toho názoru, že takéto knihy by mali existovať a malo by ich čítať čo najviac ľudí. A momentálne ich vychádza neskutočné množstvo a preto sa naskytá otázka - môže nám ešte kniha s touto tematikou priniesť nový, zaujímavý pohľad na túto problematiku? A odpoveď je jasná - áno, môže.
 

"Verí, že každý, koho stretneme nás ovplyvní,
že potrebujeme počuť ich príbehy
aby sme sa dozvedeli niečo aj o sebe."


Zlomení anjeli je kniha, ktorá sa odohráva z troch uhľov pohľadu - malej Matildy, ktorá je dcérou nemeckého muža a rumunskej ženy. A tak, s výzorom správneho árijského dievčaťa, alias správnej dokonalej rasy - blond vlasy a modré oči, ju odvádzajú od svojej matky aby sa dostala do strediska v Nemecku, kde majú preskúmať jej árijský pôvod. Hoci je napól Nemkou, nedá sa povedať, že by mala na ružiach ustlané.
Druhým pohľadom je pohľad mladej ženy Elsi, ktorá je židovka. A je všeobecne známe, že Židia to nemali najjednoduchšie počas vojny, či už v koncentračných táboroch alebo práve v gete. Elsi žije spolu s jej matkou a postihnutou sestrou v židovskom gete v Poľsku. Počas jej kapitol sa nepozeráme iba na jej život, ale aj na život ostatných Židov, ktorý takto "žili" (ak sa to dá vôbec nazvať že žili) v gete - a čo všetko museli obetovať, aby vôbec prežili. A ako sa hľadelo na týchto ľudí, hlavne ženy, ktoré robili čo mohli pre svoju rodinu...Aby som to zhrnula, Elsi to nemala ľahké, ale aj napriek tomu sa nevzdala a pomáhala kde sa dalo, aj za cenu, že by jej bolo ublížené.
A posledným pohľadom cez ktorý sa na tento príbeh pozeráme, je pohľad gynekológa Willema, syna veľmi významného nemeckého dôstojníka. A práve pri jeho pohľade si uvedomíte, že netrpeli len ľudia "zlého" pôvodu, ale koľkokrát aj Nemci, ktorí nemali na výber a museli vykonávať rozkazy z vyšších miest, inak by bolo im a ich rodinám ublížené.
Je jasné, že každý z týchto uhľov pohľadu je jedinečný a poskytuje nový pohľad na túto problematiku, ktorý ste možno ešte nečítali v inej knihe. A áno, existuje na trhu mnoho príbehov, ktoré vyrozprávali ľudia, čo si to zažili na vlastnej koži - ale aj napriek tomu odporúčam siahnuť aj po tejto knihe. Totižto, hoci je to iba fikcia, zachytáva niektoré reálne udalosti s fiktívnymi postavami a vďaka tomu môže zaujať viacerých čitateľov - keďže to nie sú iba hrubo poddané fakty, ale aj dobre autorsky spracované a dobre čitateľné.
Gemma Liviero sa rozhodne nerozhodla spracovávať ľahkú tému, ale napriek tomu ju zvládla bravúrne. Podáva príbeh z troch uhľov pohľadu, pričom každý je jedinečný a unikátny - nepodobajú sa ako vajce vajcu, každá postava má svoj vlastný charakter je originálna a skutočná. Štýl ktorým autorka píše je tiež veľmi kvalitný, a aj keď zo začiatku sa príbeh odvíja pomalšie, vôbec Vám to vo výsledku nevadí a ani neviete, ale skoro tých 500 strán prečítate na jedno posedenie.

"Nie je to hanba, ak nemiluješ svoju vlastnú krv.
Ako som zistila, ľudia, ktorých si cením najviac v živote
nezdieľajú tú moju."


Zlomení anjeli je príbeh o statočnosti, láskavosti a drobných dobrých skutkoch, ktoré v období vojny môžu byť veľmi tragicky stíhané. Je to príbeh troch úplne rozdielnych ľudí s úplne rozdielnymi príbehmi, ktoré sa ale postupne prepletú a získate jeden komplexný obraz celého príbehu. Je to príbeh, ktorý sa zo začiatku vyvíja pomaly, ale práva vďaka tomu lepšie dokážete pochopiť charaktery postáv, ich motívy a hlavne to, čo ich hnalo dopredu a prečo neprestali bojovať za lepšiu budúcnosť. Je to príbeh Willema, Elsi a Matildy, ktorí sa nevzdávali a aj napriek neprajnosti osudu bojovali ako najlepšie vedeli. Je to veľmi silný príbeh, ktorý si rozhodne zaslúži vašu pozornosť.
 

Recenzovala: Magdaléna Ondrušková
https://www.bux.sk/knihy/385374-zlomeni-anjeli.html

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.