bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skŽivot jedna báseň - Colleen Hoover

Laykenini rodičia sa nevedeli dohodnúť: matka ju chcela pomenovať Layla podľa piesne Erica Claptona, otec navrhoval meno Kennedy podľa Kennedyovcov – hociktorého z nich. Kompromisom vzniklo meno Layken.

Dnes už má dievča osemnásť, končí strednú školu a ocitne sa v novej životnej situácii: otec umrel a matka aj mladší brat potrebujú jej pomoc. Navonok pôsobí pokojne a vyrovnane, no v skutočnosti trpí a stráca nádej v budúcnosť.

Celá rodina sa z finančných dôvodov presťahuje na druhý koniec krajiny, do Michiganu. Tu sa Layken zoznámi s príťažlivým dvadsaťjedenročným susedom Willom s veľkou vášňou pre slam poetry, slamovanie. Aj on sa stará o mladšieho súrodenca. Veľmi skoro sa medzi nimi vytvorí mocné puto a Laykenin život odrazu dostáva novú iskru.

Po nádhernom prvom rande mladý pár čaká ohromujúce zistenie. Musia sa vyrovnať nielen so silami, ktoré ich k sebe priťahujú, ale najmä s tými, ktoré ich chcú od seba odtrhnúť.

Ďalší úder nedá na seba dlho čakať, ale tentoraz sa Layken nemieni vzdať tak ľahko. A keď chýbajú obyčajné slová, svoje city možno najlepšie vyjadriť veršami...

Prišla mi krásna menšia a tenšia knižka, čo od nej len očakávať ? Obálka sa mi zapáčila hneď ako som ju videla. Spojenie mojich obľúbených farieb modrej opony a fialového textu krásne vystihuje knihu. Videli ste zahraničnú obálku, alebo českú ? Grafik sa so slovenskou obálkou pekne pohral. Najviac sa mi na nej asi zapáčil text básne jeden milión päťdesiatjedentisíc dvesto minút.

Pocity po prvých 50 stránkach by som vyjadrila citoslovcom ''hmmm''. Nevedela som čo si o tom myslieť. Láska je neskutočný cit, ale aby rozkvitla takto po jednom stretnutí ? No neskôr to začínalo naberať pocity citosloviec ''ahhh'',  ''waaaw'' a ''juuuj''. Keď si niekedy myslíte, že pokračovať nestojí za tú snahu. Keď si myslíte, že ďalej to už nebude lepšie, sa zrazu všetko zlepší.

Ako som spomínala Život jedna báseň nemá zvlášť veľký rozsah a práve preto sa mi zdalo akoby všetko akosi rýchlo vzniklo a zároveň zaniklo. Akoby som ju čítala pár minút. A akoby tam nebolo toľko citov ako som chcela nájsť. Akoby niekde chýbali. Asi existujú city kde po jednom rande viete, že je to ten pravý, ale aj tak by som im dopriala trošku viac spoznania predtým ako o ňom Layke zistila to zaujímavé a nečakané zistenie.

Ak autor pokazí, či nevytvorí dosť dobré postavy, všetko tým hasne. Colleen akosi vždy trafí klinec po hlavičke a vždy mi prinesie, to na čo mám práve chuť. Napríklad Layken zbožňujem, pretože aj keď plače tak sa vie aj poriadne naštvať a vynadať ! Konečne je tu hlavná hrdinka, ktorá sa mi pozdáva o trošku viac ako ostatné. Tak ako ona je skvelá aj jej rodina, hlavne malý braček. Skvelý chlap tu nesmie chýbať a v tomto príbehu jeho rolu zastáva skvelý sexi sused Will.

Značným pozitívom tejto knihy je výskyt krásnych kreatívnych básní, ktoré pohladia dušu. Autorka tu spomína slam (slamovanie), čo je v podstate recitovanie svojich básní pred publikom (v tomto prípade v klube). Škoda, že takéto niečo nefunguje u nás.

Pomaly ma začína škrieť, že skoro každá hlavná postava musí mať smutnú minulosť a skúsenosti so smrťou. Chápem, že vďaka tomu súcitíme s hrdinom a graduje to príbeh, ale dalo by sa to aj inak.Takisto nechápem zmysel písať ďalšie časti tejto knihy. Možno budú ďalšie diely taktiež dobré, ale momentálne si myslím, že pokračovanie nie je potrebné.

Recenzoval: Nikee
http://pareidolicgirl.blogspot.sk/2014_11_01_archive.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.