bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe iBux.skZčervenáva sa! : Mark Roberts - Krvavá hmla

Na román Krvavá hmla som mala naozaj veľmi málo času. Bola som neustále v istom časovom prese, ku knihám som sa mohla dostať naozaj len večer alebo vtedy, keď som cestovala. Preto mi prečítanie tohto thrilleru dalo zabrať viac času ako obvykle, a to konkrétne skoro 2 týždne.

Tým chcem len povedať, že dôvodom nie je to, že by sa kniha čítala zle, alebo pomaly. Sama o sebe je kniha jednou z tých tenších, pre nás zvyknutých čítať je dokonca "malinou" a dej je naozaj svižný, rozprávač nesklzáva k zbytočnostiam (možno len občas) a zbytočné opisy sa objavujú len zriedka a teda sa dajú prehliadnuť a odpustiť.

Celý dej, ako vždy pri krimi knihách, naznačovať nebudem a nechcem, aby ste neprišli o momenty napätia a prekvapenia. Čo prezradiť môžem a nie je to nijak kľúčové je, že sa tu prvýkrát stretneme s vyšetrovateľkou Eve Clayovou, ktorá, ako to býva málokedy práve v takýchto príbehoch, už má rodinu, takže o nejaké laškovanie s kolegom a čakanie na ich vzťah do 20. časti knihy sa tu konať nebude. Taktiež spoznáme knižného záporáka - Adriana Whitea - zvaného Krstiteľ (doteraz neviem prečo...), ktorý už niečo mal za ušami a niečo ešte len bude mať.
No a potom sa začnú v Londýne diať určité podivné udalosti - vyvraždené rodiny pribúdajú, niekto ich telá rozkladá do neznámych tvarov a zanecháva po sebe odkazy, ktoré asi nie sú len-tak náhodné. No a všetko zázračne smeruje k tomu, že to má čo robiť s Eve...

Toť dej. A teraz hodnotenie. Kniha ako taká je zaujímavá. Námet je na detektívku vcelku originálny, hlavná hrdinka síce typizovaná podľa vzorcov krimi-hrdinov, no dajú sa v nej vidieť aj určité odlišnosti, ako už vyššie spomínaný vzťah k manželovi a synovi a pod. Dej je napínavý, graduje, obsahuje momenty, kedy chcete čítať ďalej, no veľkou chybou je, že ku koncu knihy opadá aj jej napínavosť. Naopak, pribúda nudnosť a u čitateľa aj pravdepodobné dočítanie zo zotrvačnosti, aby vôbec vedel, kto je vrah, a aby nečítal knihu zbytočne.

Šifry, lúštenie kódov a samotné odhaľovanie páchateľa mi tiež prišlo trochu pritiahnuté za vlasy, tak ako samotný záver. To, ako sa pristupovalo k vyšetrovaniu, ako Eve vedela, čo kedy, kde robiť, ako sa rozlúštila šifra... a pohnútky samotných páchateľov naozaj nechápem. Keď som sa dostala k bodu odhalenia páchateľa, pozerala som na listy a pýtala sa, či je vôbec možné, že pre niečo tak "banálne" by sa spustila taká lavína. Rovnako zainteresovanie Eve do celého prípadu, prečo by sa o ňu niekto zaujímal, zaťahoval ju do toho, chcel sa jej revanšovať, pomstiť, pripomínať minulosť??? alebo podobne (zaklicovala to vsuvka s topánkou číslo 35 a následné pátranie po deťoch zo základnej školy..lebo akože hej, do masovej vraždy sa normálne zapojí dieťa z piateho ročníka).... neviem, koniec a rozuzlenie pre mňa vyšumelo do prázdna, ukázalo mi veľa nedomyslených dier v príbehu a užila som si ho najmenej.

Rovnako divne mi pripadalo nestále opakovanie verša : ,,Z brucha mesta sa zdvihne Červený mrak, a keď povstane, riekou sa bude valiť krv.", počas celej knihy, aj keď mi tá veta prišla veľmi divná, nakoniec nejak slabo vysvetlená a doteraz neviem, ako je možné, že práve Krstiteľ mal nejaké jasnovidecké schopnosti, ktoré spísal do veršovaných kníh ako Nostradamus a používal ich ako metafory, jedol surové mäso a rozprával dve na tri a nikomu to neprišlo natoľko divné, aby sedel pod dozorom aspoň 3 ľudí a jedného "statného ošetřovatele" :)

Musím uznať, že okrem samotného začiatku a popisov vrážd boli pasáže s Adrianom Whiteom jediné, kedy som bola naozaj plne zaujatá a čítala s napätím. Práve do nich autor vložil naozajstný narátorský talent, skvele pracoval s dávkovaním tajomna a správneho "dusna". Ak by sa celá kniha, hlavne jej koniec niesol v rovnakom duchu, bolo by to výborné.

Záverom, kniha Krvavá hmla, ktorá podľa Goodreads a toho, ako skončila, určite bude ďaľšou krimi sériou je viac knihou pre nie práve náročného čitateľa krimi románov, ktorého stále dokážu určité témy, postupy a udalosti v knihách prekvapiť, pre tých, ktorí síce majú radi akciu, ale neradi to s ňou zase preháňajú a pre tých, ktorí chcú mať knihu rýchlo prečítanú, nakoľko ak sa do nej plne začítate a nebude mať žiadne povinnosti, utečie vám ako voda.

 Záverečné hodnotenie : 3/5 *

Recenzovala: Aneta Zacharová
http://welikebooksforever.blogspot.sk/2017/03/zcervenava-sa-mark-roberts-krvava-hmla.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.