bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe iBux.skZásah

Kniha Taylora Adamsa je "rýchla", je plná napätia, záhad a rýchleho vývoja udalostí. Je o viacerých obetiach jedného záhadného ostreľovača. 

Porovnávanie knihy s realitou síce nie je obvykle zaujímavé, ale dozvedieť sa niečo o prostredí Mohavskej púšte nie je na škodu. Príbeh, ktorý je predmetom trileru "Zásah", sa odohráva na vedľajšej ceste v kotli medzi kopcami, kde sú posádky dvoch vozidiel vystavené ako terč pre neznámeho strelca, bez možnosti úniku. Sleduje ich a odstreľuje zo vzdialenosti 2 km. Niet úniku. Ibaže sa nájde niekto, kto sa nechce vzdať...

Je to hrôzostrašné, 3 ženy a dvaja muži sa skrývajú za svojimi autami. Kto prežije? Až neskôr im dôjde, že to všetko bola jedna obrovská pasca. Na vedľajšiu cestu odbočili z diaľnice, lebo tá bola označená ako uzavretá. Motorom nápadov a plánov na záchranu je James Eversman, reklamný agent. Dal výpoveď zo zamestnania a spolu so ženou chcú začať nový život, len nie takto. Všetko ostatné je už na vás...

Musel som sa zamýšľať nad spôsobom uvažovania autora, on totiž vopred všetko vie, preto by mohol vynechať márne pokusy a šiel by rovno k tomu poslednému. Niektoré predmety, či okolnosti sa v texte objavia zdanlivo nezúčastnene, ale neskôr sa ukážu ako dôležité. Čitateľ sa môže čudovať, keď si dá dohromady isté súvislosti, prečo to urobil James tak a prečo nie inak, s inou rekvizitou, ale to by už strácal dej na kráse.     

Práve takéto zvraty dávajú príbehu dynamiku a nútia čitateľa čítať, aby sa potvrdili jeho domnienky. Skrátka a dobre, to je detektívka a v tomto prípade aj triler. Áno, aj tu sú policajti, aj vrahovia, ale to najdôležitejšie je v napätí a v taktike ohrozených. Keď si myslíme, že to, čo sa deje je už to najhoršie, zistíme, že to je len začiatok.

Je mi ľúto, že som si v tejto knihe nepoznačil žiadne múdre vety, popravde, nemal som na to čas. Čas bežal a s knihou v ruke som chodil aj tam, kde všetci chodia pešo.

V súvislosti s touto knihou sa možno zamýšľať aj nad tým, kde sú hranice korupcie, kde je viera v oficiálne inštitúcie, kde je právo, spravodlivosť a morálka. Áno, je v knihách ako táto, v záverečnej kapitole! S výnimkou zavraždených, ktorým ostáva len odpočívať v pokoji... A zistíte, aké je to, byť s očakávaným zameriavacím krížom na čele.

Je to síce knižná Amerika, ale svety sú dnes tak blízke, že sa ráno zobudíte a Amerika môže byť za oknami. V každom prípade, pri tejto knihe sa nudiť nebudete, dáva čitateľovi presne to, čo od nej očakáva, teda napätie, dramatický vývoj situácie, neuveriteľné náhody a aj prekvapenia.

Recenzoval: Jozef Javurek
https://jozefjavurek.blog.sme.sk/c/503085/zasah.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.