bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVyšetrovanie vraždy pred koncom sveta

Bena H. Wintersa som najprv spoznal ako autora mysterióznych trilerov. Preto som čiastočne vedel, čo môžem od jeho tvorby očakávať. Napätie, nevšednú zápletku a dramatické rozuzlenie. Zápletka v úvodnej časti jeho kriminálnej trilógie nevšedná určite je - na Zem letí asteroid, ktorý spôsobí jej zánik.

Medzi ľuďmi čoskoro zavládne chaos a prístup k dodržiavaniu práv a poriadku je viac než vlažný. Oficiálne zložky sa potýkajú nielen s neobyčajnými prípadmi porušovania zákona, ale aj s akútnym nedostatkom pracovných síl. To znie ako výborná kulisa pre rozbehnutie príbehu, čo poviete? Winters očividne aj do bežného žánru, akým krimi nepochybne je, musí zapracovať motív mystiky. Vedomie, že svet čaká už len niekoľkomesačná existencia, sa tiahne celým dejom a je dokonca apelatívnejšie než morálna zložka románu.

"Ľudia sa väčšinou motali sem a tam. Chodili do práce, sedeli za pracovným stolom a modlili sa, aby ich firma vydržala do budúceho pondelka. Vošli do obchodu, tlačili pred sebou nákupný vozík a dúfali, že na policiach nájdu nejaké potraviny. Iste, niektorí sa rozhodli, že spáchajú samovraždu, odídu do predčasného dôchodku, zoženú si drogy alebo sa "sa budú túlať po uliciach s obnaženým vtákom", ako rád vravieval McGully."

Pochôdzkar Hank Palace sa vplyvom okolností stane prakticky z večera do rána detektívom. Síce vždy sníval o tejto možnosti, ale vzhľadom na situáciu si nie je istý, kam to celé povedie. Zem sa má o pár mesiacov vyrovnať s dopadom veľkého asteroidu a ľudia s obavami čakajú zverejnenie presného miesta stretu. S uvedomením si konca života prichádza snaha dohnať zameškané, obavy a osobné hranice idú bokom a hodnoty zažívajú otrasy. Stúpa aj vlna samovrážd, ale Hank nestráca zo zreteľa víziu spravodlivosti. Na obesení poisťovacieho agenta mu už od začiatku čosi nesedí a napriek nevôli kolegov sa púšťa do vyšetrovania smrti, ktorú klasifikuje ako vraždu. Kľúčom k rozlúšteniu by mohla byť pracovníčka poisťovne, ktorú Hank videl obšmietať sa okolo miesta činu. Čoskoro prichádza na to, že aj na pohľad pomerne nudný život poisťováka môže ukrývať nečakané spestrenia a rovnako (s ohľadom na okolnosti ) aj jeho nevďačná práca...

"Tak čo tu máme? Muža, ktorý sa v práci správa v podstate nepriateľsky, mlčí, chodí so sklonenou hlavou a nevšíma si reakcie na blížiacu sa katastrofu s výnimkou jedného šokujúceho výbuchu počas Halloweenu. Neskôr sa ukáže, že zhromaždil obrovské množstvo informácií o asteroide a že v súkromí je posadnutý tým, k čomu sa na verejnosti stavia chrbtom. A teraz sa zdalo, aspoň jeho švagor to tvrdil, že Peter Zell bol mimo kancelárie silno rozrušený a ochromený strachom. Typ muža, ktorý si napokon siahne na život. Och, Peter, pomyslel som si, aký je tvoj príbeh, kamarát?"

Potešil som sa, keď som sa dopočul, že Ikar chystá vydanie tejto Wintersovej série. Ale moje očakávania napokon neboli odmenené. Dosť dlho mi trvalo, kým som sa dostal do deja, mal som pocit, akoby autor len kĺzal po povrchu. Ani svet poisťovníctva nepôsobí práve pútavo. Mal som dojem, že Winters chcel iba okoreniť obyčajné krimi niečím zaujímavejším. To sa mu síce podarilo, ale na úkor kriminálneho námetu. Vyšetrovanie zločinu nebolo veľmi napínavé, ako by sa dalo predpokladať. Rozprávač príbehu Hank to ako-tak zachraňuje. Nielenže ho vedie túžba zachovať si zdravý rozum a dostáť spravodlivosti, ale ako zelenáč a neskúsený detektív musí čeliť aj posmeškom zo strany starších kolegov. Záver Posledného policajta naznačuje, že ďalší diel bude mať čo ponúknuť. Dúfam, že Winters využije možnosti naplno... 

Recenzoval: Marek Zákopčan
http://www.marekzakopcan.sk/news/ben-winters-posledny-policajt/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.