bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVšetky skvelé miesta

Finch je zvláštny chlapec. Je to outsider s ťažkými depresiami, ktorý každý deň premýšľa nad tým, či je to ten správny deň na samovraždu. Má stavy, kedy je relatívne v poriadku, ale občas príde obdobie, kedy sa zavrie sám v izbe a, ako to sám nazýva, "spí". Violet je obľúbené dievča, napriek tomu však v škole trpí rovnako ako Finch. Pred nejakým časom jej zomrela sestra a keďže bola Violet pri tom, veľmi ju to poznačilo a dodnes ju trápia nočné mory. Práve preto chce čo najrýchlejšie bez povšimnutia vypadnúť zo školy aj z mesta, skrátka zo svojho doterajšieho života.

Príbeh sa začína na školskej rímse, kde sa obidvaja stretnú a poprvýkrát sa zhovárajú. Samozrejme, študenti si ich všimnú a všetci si myslia, že Violet tam vyšla kvôli tomu, aby Fincha zachránila pred zoskokom. Dokonca o tom hneď na druhý deň vyjde článok v školských novinách. Nikto však nevie, čo sa hore vlastne stalo v skutočnosti. Nikto ani len nepomyslí na to, že to možno bolo práve naopak - že Finch zachránil Violet. Finchovi sa Violet zapáči a tak sa prihlási, aby mohli spolu pracovať na projekte o ich štáte, čo mu zabezpečí čas, ktorý bude môcť tráviť s Violet.

Príbeh má pomerne ťažkú tému - predsa len téma depresie a samovraždy nepatrí medzi oddychové, ale napriek tomu, je napísaný tak, že sa číta veľmi dobre a rýchlo. Knižku som zvládla za niekoľko hodín a v podstate sa mi páčila, aj keď z nej mám trochu zmiešané pocity.  Pôvodne som túto knihu čítať ani nechcela, ale nakoniec som sa k nej predsa len odhodlala. A aj napriek tomu, že som od nej nemala vysoké očakávania, aj tak ma mierne sklamala. Dúfala som, že autorka vytvorila originálny príbeh, ale to sa jej, bohužiaľ, až tak nepodarilo.

Veľa ľudí prirovnáva túto knihu ku knihám od Greena. A tentokrát musím uznať, že majú pravdu. Teenageri trpiaci chorobou (v tomto prípade je to psychická choroba) spolu vyrazia  na menší road-trip. Naozaj mi to príde ako spojenie a prepísanie dvoch greenoviek dokopy. Aj keď to bolo veľmi do očí bijúce, stále to nebol môj najväčší problém, ktorý som s knihou mala. Tým bol fakt, že som od začiatku tušila a približne od polovice knihy som si bola stopercentne istá, ako kniha skončí. Bolo to podľa mňa naozaj veľmi predvídateľné a tým mi to skazilo zážitok z čítania, a kniha vo mne nevyvolala také emócie, ktoré som očakávala.

Napriek mojim výhradám, knižka nebola zlá. To vôbec nie. Prečítala som ju a zabavila ma na niekoľko hodín. Aj keď som z nej nebola nadšená, knižný prepadák to určite nebol a tak odo mňa dostáva priemerné hodnotenie. Osobne nerozumiem, prečo má kniha taký obrovský úspech vo svete aj u nás, ale pravdepodobne mám už trochu iný vkus. Alebo už som čítala príliš mnoho kníh, ktoré mali viac či menej podobnú zápletku. Každopádne si myslím, že za prečítanie stojí. Už len kvôli tomu, že aj samovražda je téma, o ktorej by sa malo viac hovoriť. A keby je to napísané trochu originálnejšie, určite by som knihu ohodnotila lepšie. Takto je to u mňa priemerná kniha, ku ktorej sa už pravdepodobne druhýkrát nevrátim, ale určite som rada, že som si ju prečítala a že skrášľuje moju domácu knižnicu.

Recenzovala: Alena Kováčová

http://elliesbookverse.blogspot.sk/2015/12/vsetky-skvele-miesta-recenzia.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.