bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVraví sa, že stará láska nehrdzavie alebo dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš.

Odpustili by ste zradu? A aj napriek tomu stále neviete zabudnúť na príjemné chvíle strávené s človekom, o ktorom si myslíte, že ho ešte stále ľúbite.

Spomínate na jeho hrejivé dotyky, milé slová a prudkú vášeň, ktorá vás stále k nemu priťahuje ako žeravý magnet. Je to naozaj pravda, či len falošná ilúzia o niekom, koho si myslíte, že dobre poznáte?

Keď vám z očí spadnú ružové okuliare, už je zvyčajne neskoro a vy zistíte, že tvár človeka, po ktorom ste túžili, je len grobianska maska. Pravá a úprimná láska kvitla priamo pred vami, ale zaslepenosť a nenávisť vám nedovolili vidieť ju vo vašom srdci. Aj o tom je román Hubertove ženy.

Dve sestry, dva rozdielne životné osudy a jeden a ten istý menovateľ - muž. Spoločný milenec, ktorý rozdelil Emu a Lýdiu na niekoľko rokov plných nenávisti. Po rokoch prichádza Ema za staršou sestrou s prosbou o pomoc. Ako sa zachová chladná a ironická Lýdia k svojej sestre?

„Nie, tu bývať nemôžeš,“ povedala mrazivo. Od zlosti ju išlo roztrhnúť. Toto je tá Dávidova ideálna príležitosť hodiť všetky hriechy minulosti za hlavu? Cha!

„Prečo nie?“ zareagoval Dávid prekvapene. S manželkou si vymenili pohľady. Jeho oči dávali Lýdii jasne najavo, že je bezcitná a krutá. Sestra volá o pomoc, a ona ju odmieta!

Sú reči z úst Emi o násilníckej Hubertovej povahe pravdivé, či sa len jeho manželka snaží zakrývať svoje tajomstvá? Do života oboch rodín nemilosrdne vstúpi na scénu Emin denník, ktorý vytiahne na povrch množstvo nezodpovedaných otázok. Kto je v tejto rodine obeť? Zvíťazí vášeň, pomsta či pravda?

„A na toho darebáka si dávaj pozor!“ No jasné, zrazu je Hubert surovec, dovtedy si Emička užívala, pomyslela si Lýdia a pozrela na Emin zoznam. Je to štetka a klamárka, utvrdzovala sa v duchu.“

Adriana Macháčová, úspešná slovenská spisovateľka ženských románov, ktorá sa  po debutových dielach s Róbertom Dydom Šokujúca aféra či Vieme prví, opäť vracia na sólovú autorskú dráhu a prichádza nás potešiť počas dlhých letných večerov  s novinkou Hubertove ženy.

Náš slovenský knižný trh je doslova presýtený ženskými vzťahovými románmi, v ktorých hlavnú úlohu zohrávajú nevera, podrazy a intrigy. Možno si nejeden z vás povie, že kniha Adriany Macháčovej je len ďalšou kvapkou v mori slovenských románov, ktorých je na trhu neúrekom, ale autorka dokázala, že Hubertove ženy dokážu prekvapiť a hlavne - čitateľa zaujať. Aj keď to už názov knihy naznačuje, jednoduchá, ale zároveň pútavá obálka čitateľovi veľa nenapovie. A predsa, je to román odlišný, zaujímavý a pútavý. Áno, nájdete v ňom podrazy, neveru a intrigy, ale sú však podané s rýchlou spádovou dejovou líniou a miernou iróniou, ktorá každého zaujme. Adriana Macháčová sa príliš opismi nezaťažovala, čo som hneď v úvode uvítala, pretože už po prvých stranách som sa ocitla priamo v centre diania príbehu. Dej je chronologický, súčasný, veľmi rýchlo sa číta a celú knihu prečítate na jeden nádych.

Množstvo vnútorných monológov vám dovolia nazrieť do myslenia a konania všetkých postáv. Postavy sú vykreslené reálne,  každá má svoj vlastný charakter a svojím životom si pláva so svojimi starosťami. Adriana Macháčová si nedávala pri určitých dialógoch servítku  pred ústa a vulgarizmy do deja perfektne zapadli. Oceňujem tento fakt, že sa autorka zbytočne nehrala na nič a priamo ale nenútene nám vykreslila súčasné vzťahové problémy tak, aké v skutočnosti sú.

Ostrý a štipľavý jazyk je popretkávaný citlivosťou a kontrastmi lásky, porozumenia ale aj pomstou, či nenávisťou. Adriana Macháčová namixovala perfektný súčasný vzťahový koktail napätia, nevery  a lásky s detektívnou zápletkou, ktorá je príjemným osviežením celého príbehu.  Román je aj o odpustení, pochopení, dôvere a hlavne o novej šanci na lepší zajtrajšok.

Väčšinou to, čo máme priamo pred sebou, nevidíme čistým srdcom, lebo sme príliš zaslepení spomienkami na minulosť.

Recenzoval: Simona Rošková

http://simonaroskova.blog.sme.sk/c/382741/vravi-sa-ze-stara-laska-nehrdzavie-alebo-dvakrat-do-tej-istej-rieky-nevstupis.html

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.