bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skUrob totálny chaos- Keri Smith

Po knihách Od stresu k progresu a Singletasking ma upútal na recenzovanie pravý opak.

 

Kniha, či skôr paperbackový zápisník Urob totálny chaos! Občas ho chtiac či nechtiac určite urobí každý...

Autorka Keri Smith už jednu takú kontroverznú knižočku napísala (Odviaž sa!)Nečítala som ju, ale pretože na experimentovanie je vždy ten správny čas... ak sa človek rozhodne... tak som siahla po Manuály nehôd a chýb /podtitul knihy Urob totálny chaos!/.

Už od prvých stránok som prežívala zmiešané pocity.Chvíľami som sa cítila ako reinkarnovaný pubertiak,ktorý sa práve utrhol z reťaze...Nie nie, priznám sa, boli to iba imaginárne predstavy. Ani jednu z odporúčaných techník likvidácie stránok knihy som nevyskúšala.

Mám už od detstva vypestovanú úctu ku knihám,aj keď sú brožované, a tak som nedokázala podľa odporúčania autorky  stránky polepiť,potrieť plesňami,prachom,potrhať, pokrčiť,postrihať,poliať vodou...Áno tieto všetky odporúčania nájdete v knihe...tak sa podľa autorky robí totálny chaos. Nuž proti vkusu žiaden dišputát, povedal by môj dedko.

 Veľmi sa mi páčil výrok „Neexistuje nič také ako nevydarený experiment,len experiment s neočakávaným výsledkom...“  Tak takých som už zažila požehnane, a aj keď v danej chvíli som zažívala pocity hrôzy, po čase nebolo humornejších historiek.

  Pri čítaní som zažila zopár príjemných večerov a napriek určitým výhradám /teda myslím to trhanie a ničenie knihy/ sa mi veľmi páčila.

Prvoplánovo môže mať čitateľ pocit,že autorka navádza iba na ničenie. Nie je to tak. Každý si predsa môže vybrať,čo chce vyskúšať,pretože podnetov na kreativitu je v knihe skutočne požehnane. Mnohé veci by vás skutočne nenapadli.

Paradoxne práve pri nej som si uvedomila ako obmedzene používame svoj mozog.Myslím,že je to kniha nielen pre mladých a nekonvenčných čitateľov. Práve naopak,ak môžem povedať za seba,človek vekom starne nielen fyzicky ale aj psychicky... a preto by mal čítať knihy, ktoré sú často odporúčané mladším generáciám.Potom sa nestane,že sa budeme správať  podľa príslovia“Zabudol vôl,že teľaťom bol“Nemusíte so mnou súhlasiť... ale skúste...

Keď som ju prechádzala druhý krát a chcela som vedieť,ako bude na mňa pôsobiť,zanechala vo mne taký zvláštny pocit,že keby som mala vnúča,tak si to budeme čítať spolu. Takže môj prvý impulz,že ju darujem niekomu z mladšej generácie,  som zmenila. Nechám si ju.

Myslím,že by si ju mali kúpiť najmä rodičia a starí rodičia. Prečítať,rozčúliť sa nad odporúčaním na ničenie a potom ju použiť ako výbornú invenčnú aj pedagogickú pomôcku pri svojich ratolestiach...

Autorka si možno ani sama neuvedomila,akými rôznymi spôsobmi sa dá jej kniha využiť.

Vezmite si stranu niekde uprostred knihy... “Znič obal tejto knihy.Urob to.“ Ak dokážete presvedčiť ratolesť,že by to bola veľká škoda,lebo kniha už bude navždy zničená... možno dosiahnete viac ako desiatkami príkazov a upozorňovaní, lebo kniha sa jej už zapáčila a bude tak uvažovať aj v iných situáciách.

Dnes som zámerne nerozoberala obsah knihy,lebo ono sa to ani nedá v pravom slova zmysle. Ak si o nej chcete urobiť názor,tak si ju kúpte a určite vás prekvapí.

Ako,to nechám na vás. Keby som bola učiteľkou,tak by ma určite inšpirovala aj v škole. Skúste, možno nakoniec dáte na radu autorky „1.Zahrab túto knihu. 2. Po troch dňoch ju vykop.“ Ja som ju nezahrabala... vy ju možno nevykopete...

Aj keď vo mne nie všetko vyvoláva príjemné pocity, mám ju na stole a občas pri nej relaxujem.

Recenzovala: Eva Bujňáková
http://www.ezoterik.sk/index.php/recenzie/189-urob-tot%C3%A1lny-chaos-keri-smith

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.