bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skUdržať si triezvy pohľad na svoju vlastnú osobu je ako beh v sklenenej guli

Každý sme iný. A prečo by sme mali byť všetci rovnakí? Ľudia si o sebe  myslia, že sú jedineční, ale v podstate záleží len na tom, z akého uhla pohľadu sa pozeráme.

Úspešná realitná maklérka pozná do detailov všetkých obyvateľov Wendoveru. Je zásobovaná informáciami všetkého druhu a nesmierne ju baví strkať nos do života druhých ľudí. Po návrate z alkoholického liečenia, do ktorého ju násilne intervenovali jej dve dcéry, žije podnikateľka medzi dvomi svetmi. Cez deň pracuje, podporuje charitatívne spolky, stretáva sa so svojimi priateľmi a večery trávi sama doma so svojou tajnou rozkošou.

Ešte posledný dúšok, potom som prázdny pohár pustila do mäkkého piesku, a keď som sa ponorila do ľadovej rieky, vykríkla som, zalapala do dychu a psy sa bláznivo rozbrechali. To víno bolo absolútne senzačné. A v garáži som mala celú debničku. Bude ho dosť. Pre mňa ho tam vždy bude dosť.

Keď sa do mestečka nasťahujú bohatí McAllisterovci, Hildin osamelý život sa začne pomaly prebúdzať. Rebeka McAllisterová sa spriatelí s osamelou ženou, a tá je ich priateľstvom uchvátená. Obe ženy sú nespokojné so svojím životom, tak si večery spríjemňujú rozhovormi a fľaškou vína. Rebeka je tajomná, zvláštna osôbka, navonok krehká, ale na povrchu je ako ničivá búrka. Odrazu sa Hildin život Rebekiným pričinením mení. Opakujúce sa Hildine preludy, odhalené Rebekino tajomstvo, strata susedovho chlapca, znovu objavené staré priateľstvo s Frankom a množstvo odhalených problémov v mestečku len komplikujú už aj tak nešťastný život zrelej šesťdesiatničky. Dokáže sa Hildy vymotať z problémov, do ktorých ju dostala jej závislosť?

Blížila sa zlatá hodina. Čas na pohárik. Nikdy nepijem pred piatou – to robia iba alkoholici – ale dnes budem musieť prvý pohárik posunúť bližšie k štvrtej, uvedomila som si. Nervy som mala našponované, triasla som sa, príšerne ma bolela hlava, a aby toho nebolo málo, v jednom kuse ma prenasledovala vidina dieťaťa vo vode.

Ann Learyová na stránkach svojej knihy čitateľom perfektne predostrela stále tabuizovanú tému a priblížila nám život osamelej ženy, ktorá svoj hriech ukrýva pod plášťom každodennej bezúhonnosti. Priateľky z mokrej štvrte je mimoriadne živý a reálne opísaný príbeh zrelej ženy, ktorá aj napriek svojej rodine a práci, ktorú mala, pociťovala osamelosť a nepotrebnosť. Svoj pocit osamelosti sa snažila rozptýliť kamarátkou, ktorá nikdy nesklame - vždy plnou fľaškou.

Autorka odkryla na stránkach knihy tragicko-humornou formou životný príbeh alkoholičky Hildy. Neustále pitie, zatajovanie, popieranie svojej závislosti, časté výpadky pamäti, nelogické konanie hlavnej hrdinky, to sú hlavné problémy, ktoré sprevádzajú šesťdesiatničku celý život. Priateľky z mokrej štvrte je akási pavučina utkaná zo životných príbehov viacerých postáv a ich tajomstiev, ktoré sa neskôr pretnú v jednej situácii vrcholiacou tragédiou. Čitateľ tu nachádza rôznorodú vzorku podnetov a emócií. Alkoholizmus, neveru, klebety, rodinné vzťahy, samotu, nespokojnosť, obavy, pocity viny, ale aj radosť, smiech a lásku.

Hoci Hildy sama o sebe vraví, že jej stačí raz vojsť do nejakého domu a o jeho obyvateľoch zistí viac než psychoterapeut, jej vlastný dom ostáva pre iných zatvorený. Pozná všetkých dokonale, no svoj život vôbec nemá pod kontrolou. Cez deň je to dáma, ktorá sa večer mení na trasúcu sa trosku bažiacu po lahodnom moku.

Prítomnosť, ale aj minulosť, do ktorej sa hlavná postava vracia v spomienkach, sú vykreslené autenticky. Kniha disponuje obšírnejšími opismi, čo môže niekomu prekážať, ale tento fakt je zanedbateľný a román si vychutnáte. Väčšie množstvo postáv môže niekoho zaskočiť, ale autorka každej venovala patričný širokospektrálny opis, takže budete mať prostredníctvom Hildinho obrazu prehľad o všetkých zúčastnených. Hildy, ako ju v mestečku všetci nazývajú, vás prevedie životmi svojich klientov, susedov, priateľov a samozrejme aj svojím životom so značným prirodzeným nadhľadom, ktorý je pretkaný humorom a miernou iróniou.

Priateľky z mokrej štvrte je príbeh o tom, že niekedy stačí malý moment alebo impulz, ktorý vás navedie na správnu cestu. Ten moment, keď si uvedomíte, že už nechcete byť takou, ako ste boli predtým, že ešte stále máte okolo seba ľudí, ktorým na vás záleží a stále vás ľúbia.

Knihu odporúčam pre všetkých, ktorí obľubujú reálne príbehy vystavané na vlastnom zlyhaní. Román si vychutnajú aj tí, ktorí majú radi plnohodnotné príbehy, kde sa snúbi viacero hraničných situácií. Pre všetkých, ktorí našli v sebe silu bojovať s neviditeľným démonom a vzoprieť sa mu aj napriek jeho ničivým následkom.

Recenzovala: Simona Rošková

http://simonaroskova.blog.sme.sk/c/386180/udrzat-si-triezvy-pohlad-na-svoju-vlastnu-osobu-je-ako-beh-v-sklenenej-guli.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.