bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skU strážnych anjelov

Upútali ma "Strážni anjeli" Johna Grishama až tak, že som dva dni vynechal svoj obľúbený seriál v (nemenovanej) televízii.

Strážnymi anjelmi sú právnici pôsobiaci v malej neziskovej organizácii, ktorí sa snažia o oslobodenie nespravodlivo odsúdených. Teda ide o nápravu justičných omylov zapríčinených chybou súdu, zlým úmyslom či nedokonalosťou súdneho systému. Je to ťažká práca, za desať rokov dostali z väzenia len 8 obetí, nespravodlivo väznených za činy, ktoré nespáchali.

Miestom deja sú USA, teda všetky reality sú americké a ešte špecificky, ten najzložitejší príbeh sa odohráva na Floride. Nie je to detektívka, ale pátranie po okolnostiach vraždy po dvadsiatych dvoch rokoch je rovnako napínavé ako aktuálny zločin. Rozdiel je v tom, že ich hlavným cieľom nie je nájsť skutočného vraha, či násilníka, ale dokázať nevinu odsúdeného. 

Od začiatku sa čitateľ prispôsobuje tamojšiemu prostrediu. Zaujímavé je, že pri jedle, či je to obed alebo večera, sa nikdy nehovorí o mäse. Často je zelenina, cestoviny či ryža, ale samozrejme aj hamburger. Ako som už spomenul v úvode, napätie sa s pribúdajúcimi stránkami stupňuje, kniha sa veľmi dobre číta. Nosným prvkom sú dva prípady, ktoré riešia právnickí anjeli.

Autora Johna Grishama hádam ani netreba predstavovať. Vo vydavateľstve IKAR už vyšlo množstvo jeho kníh. Viaceré boli námetom nemenej úspešných filmov. Spomeniem len jeden príklad: Prípad Pelikán (knihu som začal čítať v originále, je to dávno, ale hádam ju raz dočítam). 

Pre všeobecný náhľad do atmosféry príbehu ešte niekoľko citácií z knihy:

Zdá sa mi, že v Amerike všetko vrátane vzdelávania a nápravných zariadení predstavuje zlatú baňu pre chamtivcov.

(Ako doma).

Medzi príčinami niektorých nespravodlivých (chybných) rozsudkov sú aj "znalci" bez patričného vzdelania a znalostí. 

Situáciu zhoršovali aj populárne televízne krimiseriály, čo vykresľovali vyšetrovateľov ako brilantných detektívov schopných vyriešiť každý zločin...

A toto stojí za povšimnutie (alebo preskúmanie štatistík):

Medzi ženami je málo zločincov. Len si vyberajú nesprávnych chlapov.

Ku stravovacím návykom ešte jedno menu:

Na večeru máme paradajky plnené ryžou a šampiónmi, fazuľu a zapekanú tekvicu.

Ostáva mi už len zaželať vám dobrú chuť a príjemné čítanie od Johna Grishama. 

Recenzoval: Jozef Javurek
https://jozefjavurek.blog.sme.sk/c/539424/u-straznych-anjelov.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.