bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTichý výkrik

Aby zlo zvíťazilo, stačí aby dobrí ľudia nerobili nič

Pred desiatimi rokmi pätica ľudí nad hrobom obete uzavrela pakt – nikto sa nič nedozvie. Desať rokov sa pravda hlboko ukrývala, ale len do tej chvíle, keď je prvá účastníčka dohody Teresa Wyattová, riaditeľka súkromnej chlapčenskej školy, brutálne zavraždená. Nový násilný čin  nenechal na seba dlho čakať. Na čiernej listine sa ocitol abstinujúci alkoholik Tom Curtis, ktorý pred desiatimi rokmi šéfoval v kuchyni v Creestwoode. Je to náhoda, že na rovnakom mieste pracovala aj prvá obeť? Prípadu sa ujme kriminálna vyšetrovateľka Kim Stonová, pre ktorú je tento prípad viac ako len osobný. Keď na pozemku bývalého detského domova nájdu ľudské kosti, je detektívka rozhodnutá, že sa nezastaví, kým vrah nebude za svoje činy potrestaný. Lenže vraždiaca beštia je vždy o krok pred ňou. Vrah sa snaží likvidovať ľudí zapletených do zločinov, ktoré sa stali pred desiatimi rokmi. Keď priamo pred zrakom westmidlandskej polície zomrie aj tretí člen tajného sprisahania, jednotlivé dieliky skladačky začnú do seba postupne zapadať. Čo všetko boli ochotní urobiť piati ľudia, len aby zakryli svoje vlastné nechutné tajomstvá? Ale čo v takom prípade, ak sú vrahovia dvaja a každý z nich si dláždi svoju cestičku pomsty?

Rukami som jej znovu oblapil krk. Palce sa zastavili na hrtane, no nechceli zatlačiť. Jej krásna tvár sa stále usmievala v omámení. Znechutený som vyskočil z jamy. Na jej tele pristála prvá lopata naložená zeminou. Stále mala zavreté oči. Pokračoval som v šialenom tempe a zasypal som jamu v priebehu minúty. Tento spôsob likvidácie bol pre mňa nový. Udupal som priestor a potom som ho prikryl trávou. Ostal som s ňou asi polhodinu. Nechcel som, aby bola sama.

Angela Marsonsová namixovala strhujúci, mrazivý a nebezpečný krimi triler, v ktorom majú prvenstvo násilné vraždy, nevysvetliteľné zistenia, odstrašujúce okamihy a tiene minulosti, ktoré kričia, no nikto ich nepočuje.

Milovníci kriminálok si určite prídu na svoje. Román od začiatku sľubuje napínavé čítanie. V úvode sa čitateľ stáva tichým spoločníkom piatich ľudí, ktorí stoja nad hrobom, pre čitateľa neznámou mŕtvolou. Postupne sa stávate svedkom prvej vraždy a spoznávate svojráznu detektívku Stonovú. Už po prečítaní prvých strán ponúka autorka čitateľovi priestor na množstvo špekulácií a dohadov. Informácie však dávkuje postupne a s rozvahou,  je skúpa na nové fakty, no čitateľa často zmätie. Príbeh naberá na obrátkach vo chvíli, keď sa nájdu kosti neznámej obete.

Príbeh má všetky aspekty, ktoré apelujú na kvalitnú kriminálku. Aj napriek tomu, že Tichý výkrik je autorkin debut, fabula okrem násilných vrážd zachytáva aj šokujúci dej, permanentné napätie, neobjasnené súvislosti a inteligentné uvažovanie, ktoré dokresľuje britské prostredie. Nenávisť, zloba, temné tajomstvá, ale ani citové rozpoloženie hrdinov nezatienili jadro príbehu. Angela Marsonsová ponúka čitateľovi dokonalý pohľad na priebeh a vyšetrovanie policajného tímu, poukazuje na surovosť činov, no odkrýva aj neľahké detstvo a bolestné spomienky vyšetrovateľky Stonovej. Tichý výkrik je rozdelený do krátkych kapitol a určité pasáže sa odvíjajú v niekoľkých časových rovinách.

„V tejto chvíli však už nie som presvedčený, že ste  tá správna osoba na vedenie vyšetrovania.“ Nahla sa dopredu. „Pane, nemôžete...“ „Och áno, môžem a momentálne aj vážne zvažujem, že vás z toho prípadu stiahnem.“ Kim na sekundu zavrela ústa. Ďalšie slová by nemali význam. Rozhodla sa pre absolútnu úprimnosť. Stíšila hlas. „Pane, videli ste môj spis. Viete o mojej minulosti, takže si uvedomujete, že na túto prácu sa nikto nehodí lepšie.“

Netradičnú tému, ktorú si autorka vybrala a špecifický jazyk, ktorý zvolila, si určite nájde svojich priaznivcov a netrpezlivo budú očakávať pokračovanie príbehov s detektívkou Stonovou. Román je písaný z pohľadu viacerých postáv, a tak má čitateľ možnosť sledovať dianie z viacerých frontov. Kniha sa aj napriek brutálnym činom číta naozaj ľahko a rýchlo, čo má na svedomí dynamika a napätie, ktoré sa viažu celým textom.

Tichý výkrik v sebe ukrýva väčšie množstvo postáv, ktoré autorka vyprofilovala tak, že každá jedna našla spôsob ako čitateľa zaujať. Každá jedna je špecifická a nemilosrdný osud ich viackrát poznačil. Autenticita príbehu je až zarážajúco uveriteľná. Všetky naštudované fakty a informácie, ako i triezvy pohľad, nesúvisiace okolnosti a prekvapivé zistenia dodávajú knihe právom titul bestseller. Jazyk v texte je súčasný, nevtieravý a veľmi živý. Opisy sú dominantou príbehu a striedajú ich časté a vierohodné dialógy.

Tichý výkrik je príbeh so spleťou slepých uličiek, zvrátených činov, varovných zistení, desivých situácií, no predovšetkým vám ponúka výborné herecké obsadenie, premyslený dej a nepredvídateľnú zápletku.

Tichý výkrik je ako trojposchodová lahôdka. Prvá časť je predjedlo, do ktorého sa hneď pustíte, lebo ste hladní. Hlcete informácie a bažíte po vrahovi. Potom príde hlavný chod a vy zisťujete, čo je dôležité. A na koniec to najlepšie, dezert. Celé menu sa spojí a chuť do jedla vás úplne uspokojí.

Tichý výkrik odporúčam aj pre slabšie žalúdky, autorka v diele nepoužila žiadne krvavé scény. Kniha zapasuje každému, kto obľubuje temné tajomstvá, napätie, drámu, ale aj prekvapenia. Pre všetkých nadšencov krimi trilerov, ktorí hľadajú v románe viac ako ale len mrazivú zápletku.

Recenzovala: Simona Rošková
http://literarnalekarenusimony.blogspot.sk/2016/08/angela-marsonsova-tichy-vykrik.html#more

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.