bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skThe Taxidermist's Daughter by Kate Mosse

Ako u mňa dopadla kniha Čudákova dcéra (The Taxidermist's Daughter) od obľúbenej autorky Kate Mosse? Dočítate sa v dnešnej recenzii! Knihu na recenziu mi poskytlo vydavateľstvo IKAR. Ďakujem!http://2.bp.blogspot.com/-YPZ8Oc0JqIQ/Vds1HyNSMbI/AAAAAAAADrA/xVK-exz35Y4/s400/large-cudakova_dcera.jpgAnotácia: Sussex 1912
Na anglickom vidieku vládne len zdanlivý pokoj. V starobylej dedine Fishbourne si povery zachovávajú smrtiacu moc.

Jedného dňa sa na cintoríne po zotmení zhromaždia dedinčania, aby uvideli prízraky ľudí, ktorí v priebehu roka zomrú. Medzi zvedavcami je aj dcéra miestneho čudáka Gifforda, preparátora vtákov.
Constantia Giffordová žije s otcom v rozpadávajúcom sa dome Blackthorn House. Vypchaté zvieratá vyšli z módy, zmenili sa na nechcené haraburdy a z Gifforda sa stal zatrpknutý opilec. Constantia by mu rada pomohla, no nevie ako. Na polovicu svojho života si nepamätá, pretože ako dvanásťročná si pri páde vážne zranila hlavu. Otec s ňou o nehode odmieta hovoriť a Connie cíti, že ho trápi hanba a vina.
Ľudia čakajú, zvon zazvoní a všetky oči sa uprú na kostol. Nikto nevidí ruky v rukaviciach, ktoré držia vražednú zbraň. V tento magický večer jedna žena umrie.
Connie si láme hlavu, kto je vrah a prečo sa vražda stala kľúčom k jej pamäti. Odrazu sa jej totiž vracajú znepokojivé spomienky.
Pozná tú záhadnú postavu, čo sa túla po močariskách?
Kto jej na rohožke zanechal nepodpísaný odkaz?
A aké je tajomstvo domu Blackthorn House, ukryté medzi bizarnými i desivými dielami starého Gifforda?

Kniha si získala moju pozornosť hneď svojím názvom. Čudné, mysteriózne, divné, šialené, vraždy... to je moje! Potom prišla na rad anotácia a bola som ňou naozaj nadšená. Mysteriózne príbehy z takýchto období si vždy veľmi rada prečítam, takže bolo jasné, že túto knihu si chcem zaradiť do knižnice. Ďalší dôvod bol aj samotná autorka, ktorú čitatelia naozaj vychvaľujú. Začnem teda pekne postupne a teda ako inak začiatkom knihy, ktorý sa vyvíjal celkom dobre. Všetko pekne postupne ale hneď tam už bola dávka mysterióznosti. Potom však prišlo na rad jadro a tu už som nebola tak nadšená. Zdalo sa mi, že sa to tak trošku vlečie. Počas čítania som mala pocit, že tie udalosti čo sa tam odohrali tak už prešiel možno týždeň a viac. Nakoniec som zistila, že celá kniha resp. teda jej dej sa odohráva počas troch dní. Do takmer podrobna rozpísané udalosti troch dní môžu byť naozaj veľmi zdĺhavé a nudné. Toto spôsobilo, že som si od knihy musela dať pauzu. Keď som sa však znova začítala a pomaličky som sa dostávala ku koncu už to konečne naberalo ten spád, ktorý som pri knihe tohto štýlu očakávala.

http://3.bp.blogspot.com/-XttakGMbQNQ/Vds4UFV4wAI/AAAAAAAADrU/XsBMXxCsSmQ/s400/uk_cudakova_dcera_0001.jpgTak trošku ma však sklamala samotná spisovateľka. Čakala som, že do poslednej strany budem úplne mimo a nič nebude vyzerať tak ako sa môže zdať. Nanešťastie až na pár výnimiek bolo mnoho osôb, motívov atď. dopredu jasných. Jednoducho som vedela prečo, ako, načo, začo. Čo ma celkom mrzí. Samozrejme nevedela som zas všetko, ale ak trošku nad tým, čo sa tam deje, pouvažujete minimálne máte jasný tip na vraha. Príbeh mal naozaj veľa zainteresovaných postáv čo znamená veľa mien. V mojom prípade to znamená zmätok. Nemám dobrú pamäť na mená v reále nie to ešte v knihe a tak som často bývala zmätená o kom je reč. S týmto však napr. vy nemusíte mať problém a nemôže za to ani samotná autorka takže to nebudem brať ako mínus knihy. Čo sa týka samotného štýlu písania autorky tak ten sa mi páčil a sadol, takže nebude pre mňa prekvapením ak siahnem i po dákej inej knihe od nej.


Uznávam autorke, že vymyslela zaujímavý, nový, príbeh, ktorý nie je o tom istom ako väčšina dnešných bohužiaľ tak často sa opakujúcich príbehov. Ale na záver sa priznám, že bravúrne ma oklamala jednou svadobnou scénou. Tu sa jej naozaj podarilo ma zmiasť a zviesť na nesprávny tip. beťárka jedna! No a keďže mám rada havranov takisto sa mi rátajú ich ilustrácie v knihe. Knihu určite odporúčam ale vyžaduje si naozaj veľmi veľa vašej pozornosti kvôli tomu množstvu mien, ktoré neskôr budú dosť dôležité. Ak nemáte za sebou príliš veľa morbidných kníh a nemáte "prehľad" vo vraždení možno vám to nebude dochádzať. Naozaj neviem či je to mnou, že tie motívy a osoby častokrát viem dopredu alebo to jednoducho autori nezvládnu nepísať okato.

Recenzovala: Monika Fejfárová

http://battyamnesia.blogspot.sk/2015/08/the-taxidermists-daughter-by-kate-mosse.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.