Tetovač z Auschwitzu (Heather Morrisová)
„Ak si sa ráno zobudil, je to dobrý deň.“
Existujú dva typy čitateľov. Tí, ktorí čítajú knihy o holokauste a tí, ktorí takéto knihy nie sú schopní ani len vziať do rúk. Román Tetovač z Auschwitzu autorky Heather Morrisovej ocenia obe skupiny.
Autorka si počas troch rokov nechala vyrozprávať príbeh Laleho a Gity. Veľmi sa mi páčili jej slová k tejto knihe: „Mojou ambíciou nebola ďalšia lekcia z histórie, akých sú už plné regály, ale jedinečná lekcia o ľudskosti.“ Presne taká lekcia o ľudskosti sa mi dostala do rúk.
Mladý muž menom Ludwig, ktorého volajú Lale, sa dobrovoľne prihlási „na práce“ v táboroch. Chce tak uchrániť svoju rodinu pred deportáciou. Netuší však, do čoho ide. Po niekoľkých dňoch v dobytčom vagóne vystúpi v Auschwitzi, kde sa mu „pošťastí“ privilegovaná práca tetovača. Môže sa pohybovať po tábore a má samostatnú izbu. Jedného dňa sa mu pod ihlu dostáva predlaktie mladého dievčaťa. Má zásadu, že sa nikdy nepozerá do tváre ľudí, ktorým tetuje číslo. Tentoraz sa pozrel do vystrašených očí. Pre Laleho to bola láska na prvý pohľad. Vedel, že dievča s číslom 34902 musí spoznať. Podarilo sa mu to. Za ostnatými drôtmi sa postupne zrodila láska, ktorá pretrvá do konca života. Ako dlho však môže trvať život v neľudských podmienkach koncentračného tábora, kde smrť číha na každom kúsku zeme?
„Ako niekto rozhoduje o tom, kto sem príde? Z akých informácií vychádzajú takéto rozhodnutia? Je to rasa, náboženstvo, politika?“
Lale je neskutočný dobrák a džentlmen. Je ochotný riskovať svoj vlastný život, aby pomohol ľuďom okolo seba. Keďže má vyšší prídel jedla, tak si odkladá chlieb, ktorý potom rozdáva iným. Časom začne robiť výmenný obchod s civilistom zvonku a za drahé kamene prepašuje do tábora lieky či čokoládu. Vďaka svojim známostiam sa mu podarí vybaviť aj lepšie pracovné miesto pre svoju milovanú Gitu.