bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTajomný les

Sandra Dieckmann ilustruje nádherné knihy, ktoré (nielen) detskému čitateľovi pohladia dušu. Prečítejme si Tajomný les.

Tajomný les je útlou detskou knihou, kde je veľmi málo textu. Na každej dvojstránke je nakreslený les a pár informácií o ňom. Hneď prvá kresba patrí jeleňom a z obrazu cítiť, že svitá. „Na okraji veľkého lesa vychádza slnko. Práve sa zobúdza jelenča a vydáva sa s mamou pohľadať tú najšťavnatejšiu trávu a najchutnejšie plody.“ (Dieckmann, 2021)

Po jeleňoch prichádza líška a tam sú zobrazené líšťatá. Šantivé tvory plné vlastnej fantázie. (Rovnako ako neskôr vĺčatá.)

Celá kniha dotvára akúsi detskú encyklopédiu prírody, v ktorej každé zviera má svoje miesto. Medvede, veveričky, ďateľ, motýle, ale aj vlci, ako vyjú. Nájdeme tu aj divé kačky, bobrov, králiky, ale aj nočné tvory.

Na konci knihy sú k zvieratám akési vysvetlivky. Napríklad o vlkovi. „Vlk dravý (alebo sivý) je predkom všetkých domácich psov na svete.“ (Dieckmann, 2021)

Ako dieťa som miloval encyklopédie o zvieratách s peknými fotografiami. V dobe, keď sú fotografie prakticky všade, potešila ilustrovaná kniha o zvieratách.

Mám rád vôňu stromov v lese, zbožňujem turistiku a sledujem dokumentárne filmy o zvieratách. Občas pri behaní v lese stretnem malú srnku alebo prefíkaného lišiaka, ktorý krúti chvostom. V zime na stromoch sedia sýkorky a pozorujú les. Ak máte chuť dopriať svojej fantázii kreslený príbeh, určite po knihe siahnite. Hoci je primárne určená deťom, radosť budú mať aj dospelí. Pevne verím, že kniha nájde v deťoch chuť vydať sa na dobrodružstvo lesa a objavovať.

Recenzovala: Martin Šuraba
https://blog.sme.sk/suraba/kultura/tajomny-les

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.