bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skBez výstrahy

Jedného dňa zmizol bez stopy a bez výstrahy. Nikto nevie prečo... Najnovšia kniha Mary Torjussen "Gone without a trace" v originále vyšla vlani a už je tu aj slovenský preklad.

Zvláštny príbeh dvojice Hannah a Matta sa začína v pohode ako bezproblémový vzťah, ktorý trvá už 4 roky. Ona pracuje v účtovníckej firme a očakáva postup v zamestnaní. Kariéra je pre ňu veľmi dôležitá a  Matt jej vo všetkom vychádza v ústrety. Zrazu sa však stane niečo, čo nikto, teda hlavne neinformovaný čitateľ neočakáva, Matt zmizne bez stopy.

Zmizne tak dokonale, že zahľadí doslova každú, aj tú najmenšiu zmienku o sebe. Odnesie si svoje veci z bytu, v počítači aj na sociálnych sieťach vymaže všetky zmienky o sebe. Odstráni stopy, SMS a svoje číslo aj v jej mobile. Vo vzduchu ostáva visieť otázka: Prečo?

Povedal by som, že v tej otázke je skrytá pointa celého príbehu, ale námet tejto knihy sa nepodobá na obvyklé literárne scenáre dnešnej doby. Práve naopak, zaoberá sa istým "vzťahovým" problémom z úplne opačnej strany. Nie je to detektívka, ale Hannah celý čas usilovne pátra po zmiznutom Mattovi, až sa jej z toho stane to hlavné v jej živote.

Pri čítaní tejto knihy bola moja zvedavosť hnacím motorom čítania. Fandil som Hannah, aby sa jej už konečne podarilo objaviť nejakú stopu, ale hlavne, aby prišla na to, prečo odišiel tak záhadne. Bola to nejaká okolnosť v jeho živote, ktorá musela ostať v tajnosti, strach, alebo únos, či niečo podobné? Neuhádol som, preto ma záver prekvapil.

Takto som vo všeobecnosti získal poznatok, že nikdy netreba veriť sladkým slovám hlavného hrdinu v románe, lebo všetko môže byť aj naopak. Oddychové čítanie spočiatku začína vlažne, ale potom je ťažké knihu odložiť. Je to vraj "komerčná oddychovka" a skoro by som s tým súhlasil, ale aj tak je celkom zaujímavá práve tou odlišnosťou od iných "vzťahových" príbehov. 


Recenzoval: Jozef Javurek
https://jozefjavurek.blog.sme.sk/c/470622/bez-vystrahy.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.