bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skStrata pamäti ako prvý krok k šťastiu

Podľa anotácie a vzhľadu knihy som tipoval, že pôjde o klasickú historickú romancu. O to viac (a príjemnejšie) som bol prekvapený, keď som zistil, že dej sa síce zamierava na anglickú vyššiu spoločnosť, ale v jej súčasných pomeroch.

Popri čítaní vám ani nepríde na rozum, že autorka Kathryn Taylorová pochádza v skutočnosti z Nemecka, jej obľuba typických romancí sa prejavila v autentickosti a uveriteľnosti postáv i prostredia. Príbeh mi pripomínal európske seriály o početnej rodine z vyššej vrstvy, ktorá rieši svoje problémy a nechýba v nich láska, intrigy a úklady. Väčší počet postáv však umožňuje lepšie manévrovať v deji a striedať viaceré uhly pohľadu, čo považujem za pozitívum. Predsa len je to zaujímavejšie ako vnímať príbeh len cez jednu, prípadne dve hlavné postavy. V prvej časti trilógie Dedičstvo spoznávame rodinu Camdenovcov a najmä osoby z ich blízkeho okolia...

"Kate sa pripravila na najhoršie. Lebo ak Ben jeho návrh odmietne - a to bolo podľa nej viac než pravdepodobné -, ohrozí nielen Daringham Hall, ale všetko, čo je pre ňu v živote dôležité. Potom by ho musela znenávidieť. Nie. Potom by ho naozaj nenávidela. A ak návrh prijme? Kate sťažka preglgla a ako tak Bena pozorovala, začínalo jej byť jasné, že ak návrh prijme, bude to pre ňu mať ešte oveľa vážnejšie následky."

Kate je zverolekárka, ktorá odmala trávila čas v Daringham Halle - Ivy Camdenová je jej najlepšou priateľkou a okrem toho sa stará aj o ich bohatý zverinec. Camdenovcov považuje za svoju rodinu, a keď sa na obzore objaví hrozba, je rozhodnutá hájiť ich za každú cenu. Ben sa po matkinej smrti a získaní bohatstva podujem získať, čo mu podľa práva patrí - jeho matka totiž v mladosti prežila krátky vzťah s Ralfom Camdenom a Ben ako jeho najstarší syn má nárok na dedičstvo celého panstva. Avšak skôr, ako Ben príde do Daringham Hallu, cestu mu pretne Kate. Po ich potýčke a nedorozumení Ben stratí pamäť a Kate sa kvôli výčitkám svedomia rozhodne poskytnúť mu prístrešie a opateru. Hoci Ben ako cudzinec nevzbudzuje v obyvateľoch dediny a Daringham Hallu dôveru, postupne si získava ich sympatie a medzi ním a Kate čoskoro preskočí iskra. Je však len otázkou času, kedy si Ben spomenie na pravý účel cesty do Anglicka a okrem toho ho hľadajú aj jeho blízki z Ameriky. Ak Ben odhalí svoju skutočnú tvár, môže ohroziť osudy všetkých naokolo...

"Zrazu sa mu všetko vybavilo. Na jeden šup. Vo chvíli, keď zbadal Petra, mu z hlavy zmizol múr, za ktorým boli uväznené jeho spomienky. Znova si spomínal, znova získal prístup k všetkým informáciám o sebe a o svojom živote. Konečne všetko vie. Keď si to Ben predtým predstavoval, predpokladal, že sa mu uľaví a bude sa z toho tešiť. Veril, že potom sa všetko dá do poriadku. Lenže to sa nestalo. Ľudia, u ktorých bol ako hosť a ktorých si obľúbil, boli presne tí, čo spôsobili jeho matke toľko trápenia. A žena, u ktorej býval a ktorú si pripustil blízko k telu, patrila do ich sveta, ktorý omylom pokladal za priateľský."

Kathryn Taylorová svojím štýlom zaujme väčšinu čitateliek. Jej postavy sú sympatické, dialógy ľahko stráviteľné a nezahlcuje zbytočnými opismi či úvahami. Dej je síce mierne predvídateľný, no s ohľadom na žáner to nijako nenarúša pôžitok z čítania. Príbeh plynie rýchlo, vtiahne vás už od začiatku a ďalším veľkým plusom sú vedľajšie postavy. A to predovšetkým členovia rodiny Camdenovcov, pestrá zmes charakterov a pováh. Autorke sa podarilo rozohrať vydarenú partiu, ostáva len dúfať, že si postavenú latku udrží aj v ďalších dieloch Daringham Hallu. Jedinú malú výčitku mám k výberu obálky - dúfajme, že čitateľov neodradí tá prehnaná presladenosť. Kniha si totiž zaslúži pozornosť všetkých milovníkov súčasnej romantiky.


Recenzoval: Marek Zákopčan
http://www.marekzakopcan.sk/news/k-taylorova-daringham-hall-dedicstvo/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.