bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skStephen King - Doktor Spánok

Dana stále máta vlastná minulosť a nedokáže sa od nej oslobodiť. Je alkoholik a bojí sa, že skončí ako jeho otec. Až po udalosti, ktorá zatrasie celým jeho životom, sa rozhodne, že takto už ďalej žiť nevládze (a hlavne nemôže).

Odchádza od všetkého, čo by ho mohlo znovu vrátiť do víru alkoholizmu a začína si budovať zázemie v novom meste. Nikto ho tam nepozná, no o pár dní sa spriatelí s ľuďmi, ktorí ho vedia podržať aj v zlých časoch. Prečo ho osud zavial práve do toho mesta? Niekto potrebuje pomoc. Niekto so Žiarením. Malé dievča, Abra, ktoré ani nevie, akú moc vlastne má. Dan mal šťastie, že ho v detstve nenašli monštrá, ktoré sa živia esenciou nadaných detí. Bohužiaľ, Abra toto šťastie nemala. Tieto monštrá zabíjajú deti, aby bol ich klan, Pravý uzol, nesmrteľný a dlhoveký. Sú horší ako upíry, lebo svoje obete zabíjajú pomaly, aby dostali viac pary (esencie), ktorou sa živia. Dokáže Dan zachrániť Abru alebo budú stratení obaja?

Autor túto knihu vydal v roku 2013 a ja som bola veľmi zvedavá či si dokázal ponechať svoj typický spisovateľský štýl. Moje zistenie ma zarmútilo. Keby nebolo na obálke napísané meno, len ťažko by som uverila, že je to King. Napätie tam síce bolo, ale od spisovateľa som vždy čakala viac a on ma nikdy nesklamal. Dielo bolo veľmi dobré, lenže vôbec nebolo na úrovni toho úžasného spisovateľského génia. Niečo sa zmenilo. Vysvetlenie som našla až v autorskej poznámke, ktorá mi veľa objasnila.

Dan sľúbil, že to nepokašle, ale úprimnosť, ktorú sa pokúsil nasilu vtlačiť do tých slov, znela aj jeho vlastným ušiam falošne. (str. 88)

 Bála som sa, že autor niektoré skutočnosti pozmení alebo sa bude snažiť do deja nasilu zakomponovať prvý diel. Nič z toho sa nekonalo. Vedel, čo robí a vedel tiež, ako má pracovať s informáciami z prvej knihy. Aké pasáže má vybrať, akú časť minulosti má spomenúť, aby sme prenikli do hlavnej postavy hlbšie a zistili, prečo sa Dan vydal otcovou cestou. Robil všetko preto,  aby sme sa rozpamätali, o čom bolo Žiarenie. (Podotýkam, že pokračovanie napísal až o niekoľko rokov neskôr, iba na Slovensku sa knihy vydali, takpovediac, spolu.

Kniha je veľmi dobrým pokračovaním vynikajúceho Žiarenia. Som rada, že čitatelia majú možnosť zistiť, čo sa stalo s Danom. Máloktorý spisovateľ sa pustí do takejto práce, tobôž nie, keď už dopredu tuší, že by tento čin mohol vyvolať rozporuplné reakcie. Aj keď stratil King svoj spisovateľský podpis, niečo, čo dával do svojich diel a hneď sme vedeli, že je to on, aj tak si Doktorom Spánkom neurobil hanbu a pokračovanie napísal kvalitne. Ak by to nebol môj obľúbený spisovateľ (a nemala by som na neho také vysoké nároky) dala by som mu vyššie hodnotenie.

Hodnotenie: ****

Recenzoval: Natalie Nathaly
http://nathalys-reading.blogspot.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.