bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skStávajú sa aj dobré veci, keď ich človek najmenej čaká.

Život je beh s prekážkami na dlhé trate. Vstávame, bežíme, padáme, opäť vstávame a keď už si myslíme, že cieľ je blízko, znova spadneme a už nemáme silu vstať. 

Lenže potom si uvedomíme, že ležať nemôžeme dlho, niečo nás nakopne s nádejou, že tentoraz to bude lepšie. Prekážky sú nevyhnutnou súčasťou života a nič nie je jednoduché. Stoja nám v ceste, aby boli našimi najlepšími učiteľmi.

Jess Thomasová patrí k tej „šťastnej hŕstke“ slobodných matiek, ktorej manžel sa vzdal zodpovednosti za rodinu a všetky problémy hodil na jej plecia. Energiu z nej vysáva nekonečný boj o prežitie. Peniaze, s ktorými zápasí aj napriek dvom zamestnaniam, jej nestačia na to, aby dopriala svojim deťom lepší život. Okrem toho jej nevlastný syn Nicky je neustále šikanovaný. Modriny, rany a bitky na jeho tele ustavične pribúdajú. Dcére Tanzie nemôže zabezpečiť lepšie vzdelanie, aj napriek tomu, že školáčka oplýva mimoriadnymi matematickými schopnosťami. Jess nedokáže nadanej žiačke zaplatiť prestížnu súkromnú školu. V zúfalej situácii nájde v taxíku sumu peňazí, ktoré vypadli jej bohatému klientovi. Nešťastná matka vie, čo sa patrí, ale pre šťastie svojej dcéry peniaze použije na školné. Aj keď ju svedomie zožiera, upratovačka je rozhodnutá peniaze po čase vrátiť. V osudnú noc, keď sa sama s deťmi rozhodne precestovať na opačný koniec krajiny na matematickú olympiádu, opäť vstupuje Jess do života arogantný milionár. Zmení Ed Nichollas život osamelej matke s deťmi? Ako sa nakoniec skončí vyšetrovanie pre únik dôverných informácií, z ktorých je Ed obvinený?

A v ten večer o trištvrte na desať jej zavolali z polície a oznámili, že Jason Fisher poprel, že by s tým mal niečo spoločné. „Je na to štrnásť svedkov,“ usilovala sa nekričať. „Vrátane predavača v obchode s rybami. Doslova skočili na môjho syna. Boli štyria.“

Jeden plus jeden je moja prvá kniha, ktorú som si vybrala od známej a úspešnej spisovateľky Jojo Moyesovej. Už samotná obálka a anotácia románu vo mne prebudili veľkú zvedavosť, čo kniha vo svojom vnútri ukrýva. Po prečítaní prvých strán som sa usmievala a vedela som, že knižku z ruky tak skoro nepustím.

Jeden plus jeden je obrovský pocitový príbeh matky, ktorá aj napriek životným pádom dokázala niekoľkokrát vstať doslova z popola a ísť ďalej aj navzdory mnohým ďalším úskaliam, ktoré jej neustále niekto neviditeľný hádzal pod nohy. Príbeh ženy, ktorá nestráca nádej a vždy verí, že všetko sa raz na dobré obráti a že sa stávajú aj dobré veci... Najmä vtedy, keď ich človek najmenej čaká.

V úvode románu sa čitateľ stretáva s bohatým Edom, ktorý si nechtiac vyrobil veľký problém v svojej spoločnosti. Autorka poukazuje na rozdielnosť sociálnej spoločenskej vrstvy. Ale ani peniaze nezaručujú šťastie a lásku. Či ste bohatý alebo chudobný, každý jeden si nesie svoj batôžtek problémov sám. Postupne prenikáte hlbšie do problémov samoživiteľky Jess, ktorá neváha pre svoje deti urobiť aj nemožné. Autorka veľmi reálne opísala životné útrapy jednej matky. Kniha vás neviditeľnou silou vťahuje do deja. Pútavý štýl Jojo Moyesovej premiešaný s detailnými opismi vás hodí rovno do rodiny Jess Thomasovej. Šťastné náhody prestriedané s nečakanými zvratmi budú na čitateľa čakať počas celého čítania. Nad  celým príbehom svoje krídla rozprestrela láska materinská, súrodenecká a partnerská.

Mimoriadne citlivo sa spisovateľka vžila do úlohy osamelej matky. Žiadne prikrášlené a za vlasy pritiahnuté frázy však nečakajte! Len autentické a životom preskákané prekážky, s ktorými Jess každodenne bojuje, aby prežila. Aj keď sa smola a samé nešťastia valia na rodinu Thomasovcov, Jess je vždy pozitívne naladená a nestráca nádej v lepší zajtrajšok. Páči sa mi, že autorka neurobila z hlavnej postavy žiadnu martýrku, ktorá ustavične lamentuje nad nepriazňou osudu. Práve naopak. Kniha zaútočí na ženské publikum riadnou silou, lebo množstvo žien sa rýchlo stotožní s hlavnou hrdinkou, pretože jej problémy vám budú blízke.

A potom stál pri obrubníku pred parádnym päťizbovým domom kdesi pri Carlisle a sledoval, ako to isté dievča vidí, že všetko, v čo verilo, mu vzali, nezostalo z nej nič, iba duch, ktorý sedel na sedadle spolujazdca a neprítomne civelcez okno. Priam počul, ako z nej odchádza optimizmus. A v jeho srdci sa čosi zlomilo.

Jojo Moyesová čitateľom predostrela príbeh matky, ktorá má na svojich pleciach naložené viac ako dosť. Nedostatok peňazí, pracovné vyťaženie, nedoriešený vzťah s manželom, strach o deti, šikanovanie a samota - to sú atribúty, s ktorými autorka opatrne pošteklí vašu čitateľskú dušu. Budete Jess držať palce, nech sa konečne vyhrabe z problémov, ktoré sa na ňu neustále valia. Celá jej rodina mi veľmi prirástla k srdcu, intenzívne som s nimi všetko prežívala. Kniha ma očarila a splnila moje očakávania viac, ako som dúfala. Celý príbeh je okorenený nevtieravým humorom.

Jeden plus jeden je jedna z tých kníh, ktorá zasiahne vaše srdce a budete sa k nej stále vracať. Román z ruky nepustíte, to vám môžem zaručiť. O dramatické a napínavé vsuvky v knihe núdza nie je. Kniha je písaná z pohľadu všetkých hrdinov a každá jedna postava na vás vysype svoj obrovský ruksak pocitov. Šokujúce odhalenia vás zasiahnu nepripravených a keď si už budete myslieť, že všetko je fajn, tak príde ešte väčšie prekvapenie. Nič tak krásne a zároveň dramaticko-romantické som nečítala.

Jeden plus jeden odporúčam pre všetkých, ktorí veria na romantickú lásku, ale pozor! Nečakajte žiadnu presladenú romantiku. Jeden plus jeden odporúčam pre tých, ktorí obľubujú reálne príbehy obyčajných ľudí, ktorí aj napriek všetkému bojujú za lepší život. Pre všetkých, ktorí majú radi dramatické príbehy hrdinov s neľahkým životným osudom.

Recenzovala: Simona Rošková
http://simonaroskova.blog.sme.sk/c/387992/stavaju-sa-aj-dobre-veci-ked-ich-clovek-najmenej-caka.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.