bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skStáročný leopardí kult si vyberá nové obete

S Tess Gerritsenovou som si začal ešte ako čerstvý tínedžer. Bola jednou z prvých autoriek, ktoré ma priviedli k sériám so stálymi postavami.

Detektívka Jane Rizzoliová a súdna lekárka Maura Islesová tvoria síce tím až od druhého dielu (Učeň; v úvodnej časti Chirurg sa ešte Maura nevyskytuje), ale napriek tomu predstavujú jednu z najznámejších dvojíc. A to tak v knižnom, ako aj v seriálovom svete. Na základe Gerritsenových románov totiž americká televízia TNT nakrúca úspešný seriál Rizzoli & Isles, u nás známy pod názvom Bostonské vraždy. Aktuálna novinka Zomrieť znova je v poradí jedenástym prípadom série a zdá sa, že autorka stále nestráca dych. Práve naopak, dej je okrem Bostonu zasadený aj do africkej divočiny, kde prebieha boj o prežitie nielen proti ľudskému nepriateľovi, ale aj proti prírodným predátorom.

"Teraz už viem, prečo Sylvia vrieska. Stojím tam ako v mrákotách, nevládzem sa ani pohnúť... Nie je toho veľa, a čo zvýšilo, je rozmetané kade-tade. Spoznám iba rebro, pripomína mi rebierko v omáčke. Toto však nie je bravčové rebierko, táto rozhryzená, ohlodaná kosť patrila človeku, ľudskej bytosti, ktorú som poznala, zhovárala som sa s ňou pred necelými deviatimi hodinami."

Dej začína v Botswane, kde prebieha adrenalínový pobyt v africkej divočine. Skupina ľudí z celého sveta chce zažiť buš na vlastnej koži, no netuší, že prežije iba jeden z nich... Millie sa vybrala do Afriky len kvôli priateľovi Richardovi, ktorý túžil po nevšednom zážitku. Doma v Anglicku je obľúbeným autorom kníh plných napätia a silných alfa samcov, ale uprostred divočiny Millie zisťuje, že jeho správanie je len prázdnym pozlátkom a po návrate domov je rozhodnutá ukončiť ich vzťah. Svoj podiel na tom má aj ich sprievodca Johnny, priamy a rozhodný muž. Avšak keď začínajp členovia ich skupiny jeden po druhom umierať, akoby ich napadol leopard, Millie ostáva odkázaná sama na seba. Ak chce prežiť, musí sa prispôsobiť nespútanej krajine a jej krutým podmienkam... V Bostone Jane a Maura riešia hneď niekoľko náhlych úmrtí - známy preparátor je nájdený zavesený dole hlavou a vypitvaný vo vlastnom dome; mladá žena je zavraždená a nájdu sa u nej netypické mačacie chlpy; v miestnej zoologickej záhrade leopard napadne pracovníčku, ktorej už niet pomoci. Postupné odhaľovanie stôp vedie k šokujúcemu objaveniu zoskupenia ľudí fascinovaných leopardmi. Veria, že "vtelením sa" do nich a zabíjaním obetí získajú ich životnú silu. Ich činnosť je stará už niekoľko storočí a momentálne sa opäť hlásia o slovo...

"Mačka hlasno zaprská. Pozerá na niečo, čo nemôžem vidieť. Hrbí sa a ježí. Netuším, čo ju vyľakalo, viem len, že aj mne sa zježili chlpy na zátylku. Zarinčí sklo, črepiny kropia dlážku ako krupobitie. Pred dverami sa jagá úlomok skla v tvare slzy. Okamžite zahasím svetlo v komore a trasiem sa v tme. Mačka s mraučaním vybehne z dvrerí a zmizne mi zo zorného poľa. Najradšej by som ušla s ňou, no vtom sa s buchotom otvoria dvere a začujem chrupčanie skla pod ťažkými krokmi. Niekto je v kuchyni. Som v pasci."

Tess Gerritsenová má svoje postavy rada a vie, kam smerovať ich vývoj. Okrem vyšetrovania zamotaného prípadu (a pomerne originálneho, čo je u autorov kriminálok stále väčšou raritou) nezabúda ani na osobnú stránku Jane a Maury. Jane sa trápi najmä pre svoju matku, ktorá sa rozišla s Korsakom, starším Janeiným kolegom, a dala prednosť bývalému manželovi. Ten od nej pred časom odišiel za mladšou, a teraz chce odčiniť svoje hriechy. A Maura sa vysporadúva s rozchodom so "zakázaným" mužom. Azda aj preto sa ujme mačky po mŕtvom majiteľovi. Apropo, milovníci týchto zvierat možno po prečítaní knihy Zomrieť znova prehodnotia svoje postoj k nim :D Chválim aj odhalenie vraha, na člena kultu som mal viacero tipov. Jedinú výčitku mám o obálke knihy, ktorá absolútne nič nehovorí a nesúvisí s dejom. Jane a Maura však očividne nepovedali ešte posledné slovo, a ja som tomu rád.


Recenzoval: Marek Zákopčan
http://www.marekzakopcan.sk/news/t-gerritsenova-zomriet-znova/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.