bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSpoznal som ťa bosú

Titulok článku je dôležitý, ale niekedy môže aj zavádzať. Nikdy som nikoho nestretol na ulici bez topánok. Tá predstava je zvláštna, ale v lete na pláži pri mori, napríklad v Austrálii, to by som bral...

Kelly Rimmerová, v knihe s rovnakým názvom ako je titulok môjho článku (požičal som si ho), opisuje dramatický príbeh lásky, ktorá má zvláštny priebeh a ešte nezvyčajnejší koniec. Musím pravdivo priznať, že moje prvé dojmy z tejto knihy boli iné, ako tie záverečné po prečítaní. Netušil som ako to skončí a autorka to držala v tajnosti až kým sa nedostala k "peripetii", teda k zápletke dôležitej pre pointu príbehu.

Podľa literárnej teórie sa má dramatické dielo viesť v dialógu a Kelly Rimerová sa princípu dialógu drží veľmi dôsledne. V kapitolách sa pravidelne striedajú výpovede (myšlienky, pohľad na udalosti) dvoch hlavných aktérov Lilah a Callum. Prvú kapitolu začína mladý muž menom Callum a poslednú napísala Lillah (tá, čo ju Callum spoznal bosú). Prečo je to práve tak, to nemôžem prezradiť.

Ak si spomeniete na pravidlá drámy - od expozície cez kolíziu, krízu, peripetiu až ku katastrofe, to všetko v tejto knihe nájdete. Príbeh Calluma a Lillah má silný záver, ktorý núti čitateľa k zamysleniu sa nad tými najzásadnejšími životnými otázkami. Od začiatku sa dej rozvíja v ľahkom tóne, potom voľne prechádza ich vzťah od nezáväzného flirtu k osudovému stretu. 

Na dôkaz ľahkosti tónu v úvode môžem uviesť niekoľko postrehov, ktoré dokresľujú zmýšľanie hlavnej postavy a samozrejme, približujú aj prostredie Austrálie, Sydney, v ktorom sa dej odohráva. 

- Callum tvrdí, že vo vzťahoch sa zaujíma "len o seba" a to by vraj dosvedčili všetky jeho početné "bývalé".

- Lillah vo svojej kapitole hovorí, že chce veriť v dobro ľudskej rasy, ale realita dokazuje, že ako živočíšny druh za veľa nestojíme. 

- Vzápätí sa  Lillah vyjadruje k tak závažnému pojmu, ako je "pravá láska" - je to vraj len "synonymum zúfalej závislosti". Svedčí to o žene, ktorá síce chce byť optimistkou, ale veci vidí tvrdo realisticky. Nuž, názor hodný na zamyslenie pre zamilovaných...

- Callum, ako reklamný mág, si zase myslí, že sex je výborný reklamný prvok, preto ho tak často zneužívajú reklamné agentúry.

- Za zamyslenie stojí aj veta, v ktorej Callum hodnotí svoj prínos ako reklamného agenta pre ľudstvo - pre ľudí budú dôsledky jeho práce pravdepodobne v tom, že získajú obezitu, pocit chudoby a nenaplnených potrieb bez ohľadu na ich skutočné bohatstvo.

Pre úplnosť ešte treba povedať, že Lillah je právnička a v povolaní sa zaoberá ochranou tých, ktorí   zachraňujú svet pred ekologickým úpadkom, či už miestne, alebo celosvetovo.

Čo ešte dodať? Túto knihu by som odporučil čitateľom, ktorí majú radi romantické príbehy, ale aj tým, ktorí majú radi "silné" príbehy až dojímavé osudové konce. Niekedy je nezištné konanie ľudí viac ako deklarovaná láska, či rozprávkové "žili šťastne až do smrti" a osud, nad všetkým osudovejší. 

Recenzoval: Jozef Javurek
https://jozefjavurek.blog.sme.sk/c/457182/spoznal-som-ta-bosu.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.