bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSmrť a iné okamihy môjho života / Sebastian Niedlich

Mať priateľov, to je pekná vec. A človek na nich niekedy natrafí naozaj na veľmi nezvyčajných miestach. Martin však nie je práve nadšený, keď sa pri posteli svojej umierajúcej babičky zoznámi so stelesnenou Smrťou, ktorá má podobu mladého muža vyzbrojeného sieťkou na motýle, do ktorej chytá duše umierajúcich. Pôvodne si prišiel po dušu starej dámy, ale je nesmierne šťastný, že ho konečne niekto vidí a počuje.

Spriatelia sa a zrazu sa Martinovi začne zjavovať kedykoľvek a kdekoľvek, aj v tej najnevhodnejšej chvíli... Vraj on je ten pravý, on je predurčený na to, aby prevzal jeho úrad. A Martin naozaj začne mať nadprirodzené schopnosti. Keď však spozná ženu, o ktorej tuší, že je tá pravá, musí si položiť závažnú otázku: Má vôbec zmysel žiť, milovať a túžiť po šťastí, keď sa raz všetko aj tak skončí smrťou? Nuž, ale aj nad vážnymi vecami sa treba vedieť občas zasmiať, nemyslíte?

Pri tejto knihe ma ako prvé nezaujala iba veľmi vydarená obálka, ale aj viac ako sľubná anotácia. Príbeh sľubuje niečo iné, originálne, neokukané. Bez väčšieho premýšľania som si knižku vybrala a s miernym napätím ju očakávala. Prečo to napätie? Pretože som absolútne nevedela čo od nej čakať. Nemala som žiadne očakávania a naozaj som netušila aké to bude. Avšak čierny humor o živote? Vtipy o vážnych veciach? Sem s tým! ...Bol to risk, no obrátilo sa to na zisk?

Na tejto knihe ma zaujalo hneď niekoľko vecí. Keby som ich mala všetky vymenovať, tak by sme tu zrejme boli do rána. Páčila sa mi obálka, anotácia, ale zaujala ma aj samotná ojedinelá predstava smrti. Smrť tu nie je vykreslená ako klasická zubatá. Má dlhý čierny plášť (čo už zrejme patrí k jej imidžu), no miesto kosáku má sieťku na motýle. Áno ďalšou vecou je, že motýle sú tu zobrazené ako ľudská duša. Keď človek umrie, vypustí motýľa a Smrť ho lapí. Smrť sa tu neprejavuje iba ako kamenná postava, ale ukazuje sa, že má aj svoje ľudské stránky. Napadlo vás niekedy, či aj Smrť bola niekedy človekom? Uvedomujem si, že v tomto prípade ide skôr iba o žart, no tak či tak mal autor zaujímavé úvahy nad ktorými som sa musela občas zamyslieť. Smrť vykonáva svoju prácu a my si automaticky myslíme, že ona vie kam ide ďalej "lapená" duša, no je to skutočne tak? Čo ak aj Smrť iba mechanicky vykonáva svoje poslanie bez toho aby vedela zvyšok detailov.

Príbeh je písaný z pohľadu Martina. Kniha sa začína od Martinovho detstva a ako dej napreduje, tak aj Martin dospieva. To znamená, že je tu veľmi rozsiahle časové pásmo vzhľadom k tomu, že máme možnosť vidieť dobrú polovicu života hlavného hrdinu. Aj napriek tomu dej nebol uponáhľaný, čo si veľmi cením. Autor sa s tým popasoval fantasticky! Nevzal to ako vážnu tému, ale písal odľahčene a nenáročne. Strašne dobre sa to čítalo a stránky sa doslova otáčali samé. Dej príjemne ubiehal, neťahal sa. Príbeh neupadol do nudnej monotónnosti.Vyskytuje sa tu mnoho myšlienok, úvah, skvelých vtipov a jedinečných situácií. Po celý čas nechýba humor, ktorý mi neraz vyčaril na tvári úsmev.

Martin bol skvelý hrdina. Možno sa nie vždy zachoval, tak akoby si čitateľ želal, no na nervy rozhodne neliezol. Všetky drobné chybičky sa mu dali veľmi ľahko odpustiť. Často sa ocitol v situácií, ktorá bola všetko len nie príjemná. Pri priatelení so Smrťou potreboval skutočne veľmi pevné nervy a veľa síl. Páčilo sa mi sledovať ako sa Martin vyvíjal. Pochopiteľne bolo jeho správanie v detstve podstatne odlišné ako v puberte, či v dospelosti a mňa osobne bavilo sledovať tieto rozdiely.

Z tejto knižky som ostala veľmi príjemne prekvapená. Určite ju odporúčam ďalej! Nečakala som, že to bude až také dobré... V podstate je to taká nenápadná kniha, ktorá ukrýva poklad. Smrť a iné okamihy môjho života je skvelou voľbou pre upršané dni, alebo skrátka lenivé chvíle s čajíkom v ruke. Je to jednoducho skvelá oddychovka, ktorá vám jemným, nenúteným spôsobom niečo dá. Ja som si čítanie maximálne užila :).

Recenzovala: Kristína Dražovská
http://krystyblog.blogspot.sk/2016/10/smrt-ine-okamihy-mojho-zivota-sebastian.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.