bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSlza

Keby ste mohli všetko – jesť, piť, smiať sa, ale zakázali by vám plakať, čo by ste robili? Aký život by ste mali, keby ste nikdy nemohli vyroniť jedinú slzu?

Malá Eureka sa raz hystericky rozplakala a mama jej vypálila zaucho so slovami, že už nikdy, nikdy viac nesmie plakať. Absurdné? No zaúčinkovalo to a Eureke sa z očí nikdy nevynorila ani slzička. Dokonca ani keď prišla o matku, lebo ich auto (v ktorom sedela Eureka a jej mama) zmietla z útesu obrovská vlna.

Stratou matky sa začína život Eureky, nešťastnej zo všetkého a s pocitom žiaľu za matkou a množstvom nevypovedaných otázok.

Stratou matky sa začína život Eureky, nešťastnej zo všetkého a s pocitom žiaľu za matkou a množstvom nevypovedaných otázok. Ako nepochopená tínedžerka, ktorá žije s otcom, macochou a jej dvomi deťmi – dvojičkami – riešenie depresií vidí v samovražde a odvtedy definitívne stráca status normálneho človeka a pre všetkých je len „tá, čo sa chcela zabiť“.

Zapletať sa kniha začne vtedy, keď Eureka dostane dedičstvo po svojej matke – medailón, takzvaný hromový kameň a knihu v jazyku, ktorý vie prečítať len jedna veštica. Zároveň stretáva neznámeho chlapca Andera (nie je z Košíc, ale aj mne to hneď napadlo), ale okrem tohto sympaťáka aj pár tajomných ľudí, ktorí sa ju usilujú zabiť.

„V tichu, ktoré nasledovalo, Ander povedal: ,Ak ťa nechám na pokoji, zomrieš.´“

Príbeh je inšpirovaný bájnou Atlantídou, no autorka ho situovala do moderného sveta a veľmi sa jej to podarilo.

Teraz je čas na množstvo otázok. Prečo ju chcú zabiť, prečo je tá kniha dôležitá natoľko, že sa pre ňu vraždí, prečo kameň, ktorý nosí so sebou odpudzuje vodu a hlavne prečo sa jej ten neznámy tak strašne páči? Nuž, odpovede musí nájsť každý v knihe sám, no odkrývajú sa postupne, dokonca to bude až v troch dieloch – Slza je totiž len prvá časť trilógie.

Príbeh je inšpirovaný bájnou Atlantídou, no autorka ho situovala do moderného sveta a veľmi sa jej to podarilo. Hlavná postava je síce presvedčená, že je každý proti nej a všetci jej ubližujú, páčilo sa mi však, že sa hneď na prvý pohľad nezaláskovala do Andera a netúžila s ním mať svadbu a šestnásť detí, ale ako každý normálny človek si myslela, že je to úchylák a blázon. Síce romantika prišla veľmi náhle, priznávam, prežila som to bez poznámok, celkom ma totiž vtiahol dej.

„Cat si oblízala prsty a odhodila škatuľku od lupienkov do smetí. ,Ty si sa do toho perverzáka buchla.´
,Tak prečo si ma priviedla na políciu?´
Cat zdvihla prst ako právnička. ,Nech záznam vyvráti alebo potvrdí obvinenie, že odporca je psychopat.´
,Ak je zločinom byť čudný, tak by sme sa obidve mali rovno udať, keď už sme tu.´“

Stále síce nechápem, prečo autorka takú vážnosť venovala tomu, že hlavná hrdinka miluje cezpoľný beh a ako sa jej nechce zotrvávať v školskom bežeckom tíme, ale možno je to dôvodom, ktorý mi vysvetlí v ďalších knihách.

Zaujímavo prepletená mýtická rovina a legendy s prítomnosťou ma pobavili.

Lauren Kate sa po sériách kníh o padlých hrdinoch inšpirovala vlastnými slzami a už spomínanou Atlantídou a myslím, že sa jej to podarilo. Vytvorila fantastický príbeh, ktorý nie je len o romantike, pretože niektoré naturalistické scény a opisy vo mne vyvolávali doslova hnus. Celkom to ozvláštnilo príbeh a ubralo mu to z romantickosti, takže aj napriek romantickej obálke po knihe môžu siahnuť aj muži.

Zaujímavo prepletená mýtická rovina a legendy s prítomnosťou ma pobavili. Niežeby boli zábavné, ale imponovalo mi, ako sa autorka zahrala s postavami a ako sa čitateľ dozvedá mytologické informácie cez ľudí, ktorí nosia moderné oblečenie a majú vlastné auto.

Kniha bude mať tri časti a ja stále neviem, kedy vyjde druhá, čo ma dosť hnevá. To je asi dostatočný dôkaz na to, že kniha sa čítať dá a každý bude maximálne zvedavý, ako sa Eurekin a Anderov osud bude ďalej vyvíjať, keď si na nich brúsi zuby samo zlo.

Recenzoval: Andrea Janovská
http://www.citaj.to/index.php/recenzie/recenzie-knih/item/1494-slza

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.