bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSingletasking

„Život si vyžaduje robiť viac vecí naraz..“  alebo„...prepínanie koncentrácie z jednej úlohy na inú znižuje produktivitu a zároveň zvyšuje nároky na čas potrebný na jej splnenie..“

Určite ste sa mnohí stretli s týmito dvoma výrazmi- multitasking a singletasking. V preklade to znamená m -viacúrovňové spracovanie úloh/robiť viac úloh naraz/ a  s- spracovanie jednotlivých úloh.

Knihu Devory Zackovej - Singletasking som čítala ako detektívku -tú obľúbenú..

Občas som mala pocit, že sa dívam do zrkadla a zmocňovala sa ma až bezmocnosť... je vôbec dnes možné fungovať na princípoch singletaskingu? Veď ešte sa len ráno prebudím a už mi hlavou preletí také množstvo úloha. Len čo začnem deň, mám pocit, že sa zastavím až večer. Teraz to už v mojom prípade nie je až také aké to bolo pred pár rokmi, ale ešte stále je to v mojich denných programoch. Už počas čítania som sa snažila postupovať podľa autorkiných rád, no vôbec to nebolo ľahké.

Zvyk je železná košeľa. Naučiť mozog fungovať tak, aby neprepínal, keď je na to toľko rokov zvyknutý..to dá zabrať. Po dočítaní knihy som však už bola presvedčená, že je to cesta, ktorou sa chcem určite dať.

 Tak teda, o čom to celé je? Kniha má “len“ tri časti rozdelené do siedmych kapitol. Zlepšite si život, Ovládnite znovu svoju myseľ a Čo je podstatné. Autorka so zmyslom pre humor doplnila knihu o Dodatok -Repliky tvrdohlavým multitaskerom..

V prvej časti podrobne rozoberá rozdiel medzi princípom multitasking a singletasking a dochádza k záveru ,že vlastne multitasking neexistuje. Prečo? Dozviete sa v knihe...

Druhá časť je nosná a tu začínate so samotným tréningom..uf ,uf, vôbec to nebolo jednoduché..Ovládnuť svoju myseľ  je naozaj nesmierne ťažké. Už som sa o to pokúšala veľakrát...

“Singletasking je demonštráciou disciplína a koncentrácie.“ „Multitasking je prejavom kompetentnosti.“ Čo si vyberiete? Ktorá je vaša šálka kávy?

 „Koncentrácia a jednoduchosť. Treba tvrdo pracovať na tom, aby ste sa naučili jasne myslieť a zjednodušovať. Stojí to za to, lebo potom budete aj hory prenášať.“

Ani hory prenášať nemusím, stačí, keď sa mi príliš veľkým množstvom protichodných stimulov nebude zmenšovať mozog...Vedeli ste to? Určitá časť našej mozgovej kôry sa zmenšuje v dôsledku stresu z neustáleho preťažovania.

Posledná časť je úplne super. Čo je podstatné. Senecov výrok „Byť všade znamená nebyť nikde“ je tak výsostne nadčasový a priam šitý na súčasný zrýchlený spôsob života. Ako si reštartovať život..v knihe nájdete testy ,voľné miesta na vlastný tréning..proste vaša malá učebnica ako si otočiť život o 180 stupňov a užiť si ho..kým je ešte čas ..

Na záver veta Henryho  Kissingera...“Budúci týždeň nemôže byť žiadna kríza. Mám už kompletne zaplnený program.“

Autorke dávam z desiatich hviezdičiek rovných desať...

Príjemné čítanie priatelia.

Recenzovala: Eva Bujňáková
http://www.ezoterik.sk/index.php/recenzie/183-singletasking-devora-zackov%C3%A1

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.