bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSigne Johansen - Hygge

Keď som sa prvýkrát dopočula o fenoméne hygge, hneď ma zaujal, pretože ma fascinujú severské krajiny a vôbec - kto by sa nechcel raz za čas trochu inšpirovať a zlepšiť si kvalitu života? Prvá kniha, ktorú som o tejto téme prečítala, bohužiaľ celkom nesplnila moje očakávania, takže som sa rozhodla dať šancu aj tejto prekladovej novinke od Signe Johansen.

Pojem hygge "v sebe zahŕňa útulnosť a pohodu, srdečnosť, družnosť a spriaznenosť" a je spätý práve s kvalitou života v severských krajinách. V tejto knihe sa autorka venuje rôznorodým aspektom hygge, od dôležitosti prírody & športu, cez jedlo, až po dizajn - a to nie je všetko. Text navyše dopĺňajú rozličné hygge ilustračné fotografie (nielen jedál) a tiež niekoľko fotiek z autorkinho "domáceho archívu".

Prvé kapitoly sa venujú už spomínanej prírode a pohybu. Autorka pripomína, aký je pobyt na sviežom vzduchu pre človeka dôležitý a čitateľov napríklad nabáda, aby sa nenechali odradiť počasím, ktoré nie je práve ideálne, s čím môžem len súhlasiť. Na druhej strane podľa mňa v rámci svojho "zabudnime na fitnescentrá a poďme všetci von!" prístupu zabúda na možnosť cvičiť a hýbať sa v pohodlí domova, ktorá je v mnohých smeroch ideálna. Úplne najviac vo mne však zarezonovala jej myšlienka, že by nemalo záležať na tom, ako vyzeráme, ale skôr na tom, čo dokážeme a či sme zdraví.

Drvivá časť knihy je zameraná na jedlo. Nechýba všeobecnejší pohľad na škandinávsku kuchyňu, niekoľko tipov, objasnenie, čo je to taká fika a, samozrejme, množstvo receptov a to i na alkoholické drinky, keďže autorka zastáva "zdravý hedonizmus". Hoci sú podľa mňa samotné recepty trochu zložitejšie, niekoho môžu inšpirovať. U mňa to tak nebolo, lebo ide väčšinou o tradičné, nijako extrémne zdravé jedlá a dezerty. Občas možno natrafiť na zdravšie alternatívy, ale čo sa týka zdravého jedla, určite by ste našli vďačnejšie zdroje inšpirácie.

Signe Johansen je zjavne presvedčená, že bez občasných úletov v podobe klasických tortičiek a podobných záležitosti jedlo pre človeka skrátka nemôže byť hygge. V tomto s ňou absolútne nesúhlasím - iste, netreba sa nechať strhnúť všetkými bláznivými trendmi, ktoré sa objavujú, ibaže nájsť rovnováhu a mať pôžitok zo zdravého jedla je naozaj možné a len preto, že to nie je autorkin spôsob, ho ešte nemusí rázne zamietať.

Ďalšou dôležitou súčasťou tejto publikácie je predstavenie severského pohľadu na domov a dizajn. V tejto časti bola autorka dosť konkrétna, svojim čitateľom sa rozhodla predstaviť rôzne typické škandinávske kusy nábytku, padali mená značiek... Úprimne, chýbalo mi v nej o čosi viac všeobecne aplikovateľných tipov. Posledná, pomerne krátka časť textu bola zase pre zmenu venovaná spoločnosti, okoliu a družnosti - taktiež dôležitým aspektom hygge.

Osobne jednoznačne oceňujem, že autorka pokryla viaceré oblasti života a zaujímavo priblížila kultúru a mentalitu škandinávskych krajín. Zároveň sa jej podarilo vysvetliť hygge na konkrétnych príkladoch, pričom nechýbali ani osobné zážitky či skúsenosti. V knihe som narazila na niekoľko skvelých myšlienok, no nebola celkom tým, v čo som dúfala - isté časti boli pre mňa nepoužiteľné, niektoré veci mi chýbali... Verím však, že má táto kniha potenciál, aby človeka zoznámila s najnovším trendom v podobe hygge a aby si v nej každý našiel aspoň niečo, takže jej pokojne dajte šancu a presvedčte sa sami. Navyše, ak sa zhodnete s autorkinými chuťovými bunkami, možno z nej budete mať i praktický úžitok.

Recenzovala: Kristína Smolková
http://the-bookland.blogspot.sk/2017/05/signe-johansen-hygge.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(11. januára 2021 v 1:06)
Medicament information leaflet. Brand names. <a href="https://prednisone4u.top">get prednisone price</a> in US. Some news about medication. Read now. <a href=http://linktogif.com/hot-asian-london-keyes-big-black-cock-bbc-fuck/#comment-429953>Actual what you want to know about pills.</a> <a href=https://cestadothajska.cz/community/topic/prisady-pribyvani-na-vaze-se-misto-ch2/#postid-257475>All information about medicament.</a> <a href=https://www.dairyland.co.ke/dark-milk/>Some trends of medicines.</a> c182590