bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSeth Patrick - Oživovateľ

Oživovateľ - človek, ktorý na pár minút dokáže oživiť mŕtveho, aby ten mohol vypovedať o svojej smrti. Táto schopnosť priniesla akúsi revolúciu v oblasti vyšetrovania vrážd a podstatne uľahčuje dolapenie páchateľov.

Jonah Miller je oživovateľ. Jeden z najlepších, čo znamená, že je extrémne citlivý a vnímavý voči signálom z "druhej strany" (teda zo sféry, z ktorej privoláva duše zosnulých). Komplikácie nastanú vo chvíli, keď Jonah začína počuť hlasy, ktoré nepatria oživovaným ľuďom, ale akémusi prapodivnému zlu, ktoré striehne v hlbokej temnote. A ešte väčšie problémy nastanú vo chvíli, keď sa Jonah zamotá do vyšetrovania vraždy novinára Daniela Harkera a spolu s jeho dcérou Annabel sa snažia odhaliť páchateľov...

Samotný nápad s oživovateľmi považujem za geniálny a originálny. Je to námet, ktorému sa dá ľahko uveriť, veď ani teraz presne nevieme (a asi sa nikdy ani nedozvieme), čo sa s nami deje po smrti, kam odchádzajú v tej chvíli naše  duše a či sa s nimi dá potom komunikovať. Autor vypracoval komplexnú históriu oživovania, ktoré má síce zatiaľ len krátke trvanie (12 rokov), no od objavenia tejto "techniky" už v očiach verejnosti prešla naozaj všeličím - od úplného odmietania, útočenia až po zmierenie a prijatie tejto profesie a ľudí, ktorí ju vykonávajú.

Jonah Miller je introvert. Hanblivý a nespoločenský v tej najvyššej miere. Zároveň je však neskutočne vnímavý, bystrý a predovšetkým súcitný a empatický. Práve preto mi bol veľmi sympatický. Väčšina ľudí totiž vo všetkom novom hľadá spôsob, ako sa obohatiť či získať vo svojom obore prestíž, a to väčšinou vedie k necitlivosti voči ostatným. Jonah taký nie je. On aj po rokoch oživovania súcíti s oživovanými a s ich rodinami. Nie je chladnokrvný a pokiaľ sa to dá, vždy nechá oživenému človeku trochu času, aby sa rozlúčil so svojimi blízkymi.

Annabel je naproti tomu jeho pravým opakom - priamočiara, rázna a neuveriteľne priebojná.  V snahe dosiahnuť svoj cieľ dokáže využiť všetky svoje zbrane a skryté karty v rukáve, niekedy aj za cenu toho, že tým raní niekoho iného. V žiadnom prípade však nie je zlá, lebo svoje skutky občas aj ľutuje, no vie, že k potrebným informáciám sa dostane len vtedy, keď sa bude neustále aktívne vypytovať, dobiedzať alebo klamať (alebo prikrášľovať si pravdu). S Jonahom tvorili dobre fungujúcu dvojicu - introvert, ktorý pracuje svojou mysľou a extrovertka, ktorá v mihu sekundy dokáže zariadiť všetky stretnutia a rozhovory.

S postavami som sa teda dokázala stotožniť, no príliš pomalý rozbeh deja mi miestami prekážal. Páči sa mi, že je história oživovania kompletne popísaná, ale mám dojem, že sa to dalo urobiť aj stručnejšie. Celá prvá polovica príbehu je totiž venovaná z väčšej časti práve spomienkam hlavných aktérov na minulosť - ako sa objavilo oživovanie, aké organizácie potom vznikali a zanikali atď. Nepopieram, že niektoré informácie boli zaujímavé a potrebné, no iné pokladám za zbytočne obšírne a príbeh by bol bez nich oveľa dynamickejší.

Skutočná akcia a vyšetrovanie sa rozbehlo až v polovici knihy a od tej chvíle to už bol príbeh, ktorý mal ten správny spád - aj s neodmysliteľnými zvratmi a prekvapeniami. Nie som celkom zmierená s tým, že Oživovateľ je prvým dielom trilógie, ale verím, že autor obmedzí nepotrebné vysvetľovacie opisy (čitateľ predsa nepotrebuje všetko vedieť, mnohé si môže aj sám domyslieť) a svoje originálne nápady rozvinie do dynamického pokračovania.

Celkové hodnotenie: *** a pol

ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU Ikar ZA POSKYTNUTIE RECENZNÉHO VÝTLAČKU! Knihu si môžete zakúpiť TU.

Recenzoval: Catty
books-parts-of-my-life.blogspot.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.