bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSEDEM LISTOV

Sinéad Moriarty nie je v literárnom svete žiadnym nováčikom. Na slovenskom knižnom trhu už debutovala s románom Dobrá matka. Jej najnovší román, Sedem listov, hovorí o jednom z najťažších rozhodnutí v živote človeka. 

Sarah vždy túžila po veľkej rodine. Po takmer 7 rokoch sa jej konečne podarí opäť otehotnieť a na radosť jej manžela Adama tentokrát pôjde o chlapčeka, ktorému už teraz vybrali meno Ben. Sarah však už dlhší čas trápili bolesti hlavy. 

Jedného dňa odrazu odpadne a upadne do bezvedomia. Rodina dúfa v to najlepšie – Sarah spolu s dieťatkom prežijú v zdraví. Doktori však nie sú takí optimistickí a časom sa ukáže, že mozog Sarah utrpel tak vážne poškodenie, že došlo až k mozgovej smrti. Všetci sú z toho nesmierne otrasení, no stoja pred veľkým rozhodnutím – pokúsiť sa zachrániť nenarodeného syna? A je to vôbec možné?

Adam je však rozhodnutý, že syna musia zachrániť, aj keď je riziko obrovské. Je ochotný obetovať kvôli tomu naozaj všetko, no oboch stratiť nemôže. 

„Všetci máme nejaké jazvy.“ Fiona sa smutno usmiala. „Stačí nazrieť pod povrch a vidíš, že každý nesie nejaké bremeno.“

Sinéad Moriarty vytvorila nesmierne silný a emotívny príbeh, na ktorý nám umožnila nahliadnuť z viacerých strán. S Adamom, milujúcim manželom, prežívame obrovskú bolesť, no zároveň aj silu bojovať za záchranu Bena. Sedemročná dcéra Izzy si myslí, že jej maminka len oddychuje, pretože už je veľmi vyčerpaná a je presvedčená o tom, že v deň jej svätého prijímania sa jej milovaná mamička prebudí a spoločne tak oslávia jej veľký deň.

Na druhej strane stojí rodina Sarah, ktorí chápu vážnosť situácie a nie vždy súhlasia s rozhodnutím Adama. Jej sestra Mia neskutočne trpí, Sarah bola nielen jej sestrou, ale aj najlepšou priateľkou. A aby jej bola aspoň o niečo bližšie, číta si zápisky z jej denníka, ktoré jej pripomínajú nielen všetko pekné, čo spolu zažili, ale aj to, aká výnimočná bola jej sestra. A práve v ňom objaví aj sedem listov, ktoré Sarah písala v čase narodenín jej milovanej dcérky.

Román Sedem listov tak zároveň ukazuje, aká dôležitá rodina je a to nie len v takýchto nešťastných chvíľach. 

Spočiatku som k príbehu pristupovala s miernym rešpektom a obávala som sa, že ma kniha veľmi nezaujme. Veľmi rýchlo som sa však vyviedla z omylu a príbeh ma doslova chytil za srdce. Je totiž plný emócií. Nielen však tých smutných, z každej postavy totiž vyžaruje obrovská láska a úcta. 

O to zaujímavejší celý príbeh je, že autorka sa čiastočne inšpirovala skutočnosťou. V závere totiž spomína zdrvujúci súdny proces, ktorý jej aj po rokoch utkvel v pamäti a donútil ju zamyslieť sa nad tým, čo by človek skutočne urobil, keby…

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.