bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skS tebou a bez teba

Kamil Peteraj je o dva roky mladším básnikom ako ja, lebo sa narodil v roku 1945. Preto mu nedávno gratulovali k peknej sedemdesiatke a na oslavu mu vyšla v Ikare nová kniha "S tebou a bez teba".

Keďže sme už raz takí súputníci v tomto živote a v tomto priestore, zaumienil som si jeho novú zbierku prečítať. Vlastne nie "prečítať". ale prelúskať a precítiť. S poéziou je to totiž tak, že sa nedá čítať ako román, ale musí sa vnímať trochu  inak. Tak som preciťoval každý verš aj každú pieseň.

Zvláštne to bolo pri známych piesňových textoch, lebo som v duchu nevidel autora textu, ale originálneho interpreta piesne. Ešte zvláštnejšie bolo, že som si nevdojak aj spieval, hoci som mal na základnej škole vždy zo spevu najhoršiu známku, dvojku. Aj to asi len preto, že ma mali učitelia za vzorného žiaka. 

Trochu som odbočil od veršov Kamila Peteraja do vlastnej histórie, ale nie som povolaný hodnotiť verše básnika, stačí keď poviem, že to bol pre mňa celkom výnimočný zážitok. Tie jeho verše, z piesní nepoznané (ale aj poznané), som vnímal ako príbehy a poetické stavy plynúce zo života, aké sme všetci raz či viackrát, kedysi až kam pamäť siaha, zažívali tiež.

Cením a vážim si perfektné rýmy a priamočiarosť básnických podobenstiev, pekných a mužných citov z obdobia prvých lások, ale aj dospievania do dospelosti v spolužití. Najradšej by som niečo zacitoval z knihy, ale ťažko sa rozhodnúť, čo vybrať, aby som neurazil všetky ostatné, tak iba variácia na danú tému, veď je lepšie čítať na vlastné oči originál... 

"Keď pavúk svoje siete dotká"
 cesta sa už k zime uberá
 a báseň je len sieť a loďka
 čo mi z diaľky kotvou zamáva

Kamil Peteraj je náš najúspešnejší autor kníh poézie a textov populárnych piesní. Len tak narýchlo som ich našiel sedem. Kto má rád poéziu, iste si nájde cestu k tejto najnovšej zbierke, aj preto, že ako píše, je to "zostrih" z troch predchádzajúcich kníh - V slepých uličkách, Breviár lásky a Čo bolí to prebolí.

P.S.

Rád by som povedal niečo aj ku grafickej úprave knihy. Autorom grafického návrhu je Lubomír Šedivý a zvolil úpravu, ktorá mi ladí s tou "priamočiarosťou" Peterajovych básní a piesňových textov v tejto zbierke. Sú to jednoduché geometrické prvky v čiernom vyhotovení, ktoré nerušia, len istým spôsobom symbolizujú to podstatné, čo plynie z obyčajných ľudských pocitov. Spočiatku som si myslel, že niektoré básne sú na stránke trochu neproporciálne, ale zrejme to bol zámer.

Recenzoval: Jozef Javurek
http://jozefjavurek.blog.sme.sk/c/389558/s-tebou-a-bez-teba.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(20. decembra 2017 v 19:48)
Ďakujem za skvelú recenziu. Iné nemôžem povedať : Súhlasím a doporučujem. Vlastne všetky knihy od p.Peteraja majú dušu, čaro, múdrosť a ostatné superlatívy..., ktoré si po prečítaní si akejkoľvek jeho knihy sami doplníte...