bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skRecenzia: Železná skúška

Takže, čo to tu máme? Chlapca, ktorý prežil (vidí dobre, iba trocha kríva), školu pre mladých kúzelníkov, trojicu najvernejších kamarátov (z toho, samozrejme, jedno dievča), veľkého Nepriateľa, čarodejnícke skúšky a nejakých magických maznáčikov.

Namiesto Dumbledora je tu majster Rufus, maniesto Draca Malfoya zasa akýsi Jasper. A to som uvažoval, že sa nebudem vyjadrovať k tomu, že Železná skúška (prvá časť cyklu Magistérium) okatou napodobeninou série o Harrym Potterovi. No nedalo sa. Do očí bijúce skutočnosti sa naozaj nedali prehliadnuť. Povedané našou rečou – Klony útočia!

   A možno je to aj dobre. Autorky našli prázdne miesto v mládežníckej fantastike a rozhodli sa ho vyplniť. Raz darmo, Young Adult Fantasy je nasmerovaná nežnejšej časti mladých čitateľov a primárne pre chlapcov nepíše skoro nik. Nehovorím, že by juniori nečítali Upírie denníky, prípadne Hry o život, no určite sa  tým pred rovesníkmi chváliť nebudú. Ale to, že majú doma práve túto knihu, za to sa im nik nevysmeje.

   Príbeh je priamočiarejší, rýchlejšie odsýpa, je akčnejší, než jeho predloha. Tým, samozrejme, je ochudobnený o rozprávkovosť, možno je menej tajomný a napriek tomu, že skoro celý dej sa odohráva v Magistériu (škole pre budúcich mágov) je pocitovo reálnejší. Osobne mi chýbali maličkosti typu Bertíkove fazuľky každej chuti, pohybujúce sa portréty a všemožné čarovné vychytávky. Aj keď, samozrejme, nejaké boli.

   Naopak, z postáv môže byť čitateľ nadšený. Callum Hunt je čistý rebel, jeho oponent Jasper nie je typickým drsným chlapcom, ktorý každého šikanuje, ale má aj svoje slabé stránky. Tamara (dievča v Callovej partii) je viac dievčaťom dvadsiateho prvého storočia než bola Rowlingovej Hermiona dievčaťom konca dvadsiateho. A aj tí, ktorí sú spočiatku v úzadí, sa príjemne vyfarbia.

   Kniha sa ľahko číta. Ja vhodným vstupom pre budúcich nadšencov fantastiky, ako aj dobrým oddychovým čítaním pre fantasy seniorov. Okrem toho, má veľmi pekné ilustrácie až dospelému človeku príde ľúto, že sa podobné kresby nenachádzajú aj v knihách určených pre staršiu generáciu.

Záverečný verdikt – pre starších: Áno. Kúpte! Blíži sa vysvedčenie a ako každý vie – Za vysvedčenie, knihu! V tomto prípade nie za trest. Vaša ratolesť sa určite poteší, je jedno, či chlapec, alebo dievča. V konečnom dôsledku sa potešíte aj vy, keď knihu vášmu potomkovi čmajznete a na čítanie si vyhradíte jednu noc. Dlhšie vám to nepotrvá.

Záverečný verdikt – pre mladších: Áno! Ak budete mať dobré vysvedčenie, tak dostanete, ak nie, potom si požičajte! Ak ste nečítali Harryho Pottera, aspoň zistíte, na čom v blízkej minulosti fičala mládež. Ak ste čítali, aspoň si obnovíte spomienky na to, čo sa vám páčilo.  

Recenzoval: Marian Kubicsko
http://idolov.blogspot.sk/2015/05/recenzia-zelezna-skuska.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.