bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skRECENZIA: Rainbow Rowell - Eleanor & Park

Ona a on. Eleanor je chudobné dievča bez perspektívy šťastného života. Zmietaná životom, kde jej len pohľad nevlastného otca spôsobuje nenávisť a bolesť. Navyše nastupuje do novej školy, tam kde ju nik nepozná a nikomu sa nepozdáva jej "štýl."

Nie každý si môže dovoliť nakupovať v značkových obchodoch, obzvlášť vtedy, keď nie je čo do úst. Park naopak netrpí núdzou, jeho život má svoju úroveň a zvyky. Nevyzerá ako väčšina populárnych deciek, na to nemá svaly a výšku. Taktiež ani jeho ázijské črty nie sú veľmi vyhovujúce. Jeho obľúbenou činnosťou je počúvať punkovú hudbu a čítať komiksy. Jeho každodenná rutina sa však zmení, keď jedno ráno do autobusu nastúpi neznáma červenovláska, ktorá prevráti jeho život naruby. 

Rainbow Rowellová si svojimi knihami získava rešpekt po celkom svete počnúc Attachments končiac práve Eleanor a Parkom. Mňa jej prvá slovensky preložená kniha veľmi zaujala, jej čítanie som si náležite užila. Hneď na úvod ma zaujala doba odohrania príbehu a to rok 1986, kedy boli mládež, hudba, stredná školy, politická situácia a mnohé ďalšie faktory, úplne iné. Myslím, že to bol veľmi odvážny počin autorky, pretože vymyslela iný príbeh ako také, ktoré sa opičia v každej druhej knihe. Takte o originalitu v tejto knihe nie je núdza. Ak teda o tejto knihe uvažujete, neváhajte, pretože si vás určite získa.

Pri čítaní som mala možnosť hlavne spoznať dve postavy a to Eleanor a Parka. Eleanor mi prišla veľa mi tichá a nenápadná. Aspoň na vonok, určite by sa však rada prejavila. Bol tam však viditeľný strach, ale prejav či chuť o svoj vnútorný rozvoj. Páčilo sa mi, že aj keď problémy s jej otčimom mali svetlé momenty, nenechala sa zlomiť a neuverila mu. Knihy, áno, táto dievčina má rada knihy, za čo má bonusový bod od každého knihomoľa myslím. Park napriek svojej nevýraznosti podľa mňa je veľmi osobitý. Pre mňa bol úžasný, presne taký aký bol. Hudby a komiksy, presne aj to z neho robilo osobnosť. Spolu boli úžasní a hoci to mali zložité, museli sa skrývať a podobne, boli neskutočne sympatickí. Zo začiatku ma prekvapil prístup Parkových rodičov, postupne si ma však získali tiež.

Táto kniha bola určite iná. Odlišná než bežné braky z knižnice, na ktoré zabudnite v priebehu dvoch týždňov. Títo dvaja zaľúbenci nám ukázali lásku a tiež emócie. Problémy v rodine a tiež šikanu. Jednuchucho problémy, ktoré môže mať každý druhý človek, o ktorého zakopnete na ulici. Preto je táto kniha taká unikátna a ja som z nej zostala unesaná. Tiež sa mi páčil štýl písania autorky, ktorý bol príjemný na čítanie. Veľmi dobrá bola tiež gradácia príbehu, čiže postupne to stupňovalo čoraz viac až sme sa dostali k strhujúcemu záveru. Áno, hlavní hrdinovia sú čudáci a sú neskutočne svojskí, aj tak si ich určite zamilujete a knihu tiež. Pretože pre mňa to je jedna z najlepších young adult kníh tohto roku, ktorú všetkým vrelo odporúčam. Samozrejme do vašej pozornosti dávam aj pripravovaný preklad ďalšej knihy Rainbow Rowell a to Fanúšíčka (Fangirl), ktorá vyjde v máji budúceho roku.

Recenzoval: Christine
http://our-universe-of-books.blogspot.sk/2014/11/recenzia-rainbow-rowell-eleanor-park.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.