bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skRECENZIA: Nekonečná láska Scott Spencer

Kniha Nekonečná láska ako blesk z jasného neba, spadla pred premiérou filmu do kníhkupectiev. V skutočnosti však nie je žiadnou novinkou a sfilmovaná už raz bola.

Táto kniha putuje svetom už od roku 1979, kedy bola prvý krát vydaná. Nekonečná láska sľubuje jednu z najpôsobivejších romancí všetkých čias. Čo sa v nej ale skrýva v skutočnosti?

Ako už z anotácie vyplýva, mladý David v návale zamilovanosti a neskutočnej túžbe opäť sa stretnúť s Jade a jej rodinou, vymyslí nie práve ideálny plán "záchrany". Podpáli dom svojej milej a potom ju a celú jej rodinu zachraňuje ako superman. David je presvedčený, že práve takýto spôsob mu prinavráti Jedin svet a znovu sa bude môcť vrátiť k jej rodine. Nakoniec to však vypáli úplne iným smerom. David sa ocitá v nápravno-výchovnom oddelení a až po troch rokoch sa ocitá na slobode. No čo myslíte, že bude jeho ďalší krok?

Správne - keďže je to NEKONEČNÁ LÁSKA, David bude Jade akýmkoľvek spôsobom hľadať.

Scott Spencer vystaval príbeh z pohľadu chlapca a neskôr chlapa. Davida od začiatku pomaly odkrýval. Ukázal jeho psychiku, vzťahy a všetko toto docielil z väčšej časti opisom jeho myšlienok. Páčilo sa mi, že celý ten požiar zasadil autor do príbehu hneď na začiatku, pretože potom mal autor dostatok miesta na vysvetlenie Davidového činu. Dej je rozprávaný v prítomnosti, avšak je prelínaný Davidovými myšlienkami na minulosť. Tá minulosť sa vzťahovala väčšinu príbehu na Jade, ale aj ostatok jej rodiny. Ukazuje Davidovu rodinu a aj napriek tomu, že si David možno želá, aby bola jeho rodina fádna a nudná, ani zďaleka nie je. V knihe je obrovské množstvo myšlienok, rozpísaných na niekoľkých desiatkach strán a sem tam som sa aj pozabudla, že mám chcieť aj dialóg medzi postavami. Proste mi vyhovovalo čítať len Davidove myšlienky. Dokonca aj dialógy oživili až medzi-myšlienkové pochody Davida.

Autor v knihe ukazuje čitateľovi množstvo pohľadov na lásku. To je vlastne hlavná myšlienka celej tejto knihy. Čo človek všetko dokáže spraviť pre to, keď niekoho miluje. Zo zamilovaného teanegera, doslova psychopatického chlapa. Čo všetko pre lásku dokáže človek obetovať a kam až zájsť. Scott Spencer si rozhodne servítku pred ústa nebral a jednotlivé scény boli krásne romantické, jednoduché ale zároveň zvrátené, schizofrenické a nepochopené.  Prečo nepochopené? Autor to trošku s tým zveličením prehnal a hlavne ku koncu už hlavný hrdina čerpal nie z ozajstnej lásky, ale prerastalo to už k psychickej chorobe. 

Uvedomujem si, že je veľmi tenká hranica medzi zamilovanosťou a pomätením mysle, avšak tento stav som absolútne nečakala. Absurdity, hnev, smrť ...a to všetko mala prevážiť Davidova nekonečná láska. Možno som to nečakala preto, že som jednoducho pred čítaním pozerala trailer na film, avšak to vyzeralo pomaly na úplne iný príbeh.

Po dočítaní knihy som sa snažila hlavného hrdinu pochopiť, čo všetko podstúpil v mene jeho lásky a tiež prečo nekonal v niektorých situáciách inak a prečo ho vlastne takto slabošsky autor opísal. No a práve to chcel autor docieliť. Aby čitateľ premýšľal aký tenký je ľad medzi láskou a jej závislosťou, čoho všetkého je človek schopný pre jeden cit. Kniha je rozhodne pre staršie ročníky a nieje práve dielom, ktoré sa označuje ako ľahké čítanie. Ako som už písala vyššie, autor viac opisoval myšlienky, miesta a situácie, ako písal dialógy. Nie každý možno túto knihu prečíta bez predsudkov, pretože tá kniha je iná. Pravdupovediac podobnú knihu som ešte nečítala. Knihu, ktorá je doslova miestami zvrátená a nechutná. A aj napriek tejto skutočnosti je táto kniha o láske a všetkých jej stránkach a o tom, či je človek dostatočne silný aby ju ustál.

Recenzoval: Luce
http://lucindinblog-luce.blogspot.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.