bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skRecenzia knihy Languedoc 3 – Citadela (Kate Mossová)

Tretí diel mysterióznej série, voľné pokračovanie medzinárodných bestsellerov Labyrint a Hrobka. Vraciame sa na mystický francúzsky juh, kde sa minulosť spája s prítomnosťou a hrdinovia – nie všetci z mäsa a kostí – bojujú o budúcnosť.

CitaLeto 1942
Mladá žena Sandrine nachádza v meste Carcassonne napoly mŕtveho mladého muža. Z jeho úst prvý raz počuje tajomné slová, ktoré predurčia jej ďalší život. Mladík za záhadných okolností zmizne. Odvážna Sandrine, inšpirovaná mystickým proroctvom, sa vrhne do boja, o ktorom predtým takmer nič nevedela.
Sandrine vytvorí ženskú odbojovú bunku, ktorú nazve Citadela. Bojuje proti nemeckým okupantom Francúzska i domácim kolaborantom, no vie, že má aj ďalšiu, ešte ťažšiu úlohu. Z hlbín času na ňu volajú duchovia, ktorí čakajú, kto ich vyslobodí. Bude to ona? Alebo jeden z troch mužov, ktorí sú s jej životom spätí? Kde leží skutočná hrozba? A kto je strážcom dávnych tajomstiev, ktoré do Pyrenejí pritiahli ľudí s ušľachtilými úmyslami, ale aj spojencov najväčšieho zla?

Keď sa mi dostane do rúk kniha, ktorá má viacej ako 300 strán, som na ňu veľmi zvedavá, i keď musím priznať, že sa takýchto kníh trošku bojím. Predsa len ak niekto napíše knihu ktorá má 664 strán, buď sa vo svojom remesle vyzná, alebo je to čistý šialenec, ktorý dokola opmieľa jedno a to isté. Našťastie kniha Citadela sa radí do tej prvej skupiny.

Kate Mossová je Spisovateľka s veľkým S, na svojom konte má už viacero románov, preto sa nieje čudovať, že kniha Citadela, dosahuje vysokej kvality. Je vidieť, že má autorka veľmi rada históriu a dokáže o nej aj písať. Všetky udalosti v knihe sú popísané v takom rozmere, že som mala pocit, akoby som sa nachádzala priamo uprostred deja. Počas čítania som sa ani raz nenudila a bolo pre mňa veľmi ťažké knihu spustiť z ruky.

Dej však nieje to jediné, čo je v knihe perfektne spracované. Ako ďalšie musím pochváliť charaktery postáv, ktoré sú vypilované do najmenších detailov.  Sandrine som si počas čítania veľmi obľúbila, držala som jej palce až do poslednej stránky a neraz sa mi stalo, ako som dej prežívala až príliš intenzívne.

Avšak musím vás upozorniť, kniha je určená pre starších čitateľov, preto je logicky prispôsobená im náročným potrebám. Nejedná sa o žiadne lacné oddychové čítanie, práve naopak pri Citadele budete musieť rozmýšľať, budete vymýšľať rôzne teórie. Pri jej čítaní budete emocionálne vyšťavení, preto vám odporúčam si ku knihe sadnúť len v prípade, že na ňu mate dostatok čase a energie. No pokiaľ sa ku knihe dostanete, budete si ju užívať plnými dúškami a budete veľmi radi, že ste jej dali šancu.

Knihu by som srdečne odporučila fanúšikom Kate Mossovej, ako aj fanúšikom historických románov, v ktorých sa skrýva niečo viacej a rozhodne niečo tajomnejšie. Ja len ľutujem jedného, že som knihu prečítala, tak skoro, no už teraz sa teším, ako si ju prečítam ešte raz.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar.

Recenzoval: Fantaztika

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.