bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skR. Richová - Benátska babica

Kniha Benátska babica je charakterizovaná ako historický román, hoci ja by som ju skôr zaradil medzi romance. Čo na tom, že hlavní hrdinovia sú spolu dokopy len na pár stranách? Hnacím motorom celého príbehu je však láska, a to na pozadí trpko-krásnych reálií rodiaceho sa nového veku.

Okrem postáv sú dôležitou súčasťou deja i samotné Benátky, a to so všetkým, čo k nim patrí - krásnou atmosférou, pachmi, náboženskými rozpormi, bojmi o moc, gondolami a rozmanitými vzťahmi. Roberte Richovej sa verne podarilo vystihnúť nádych doby, pri čítaní máte pocit, akoby ste sa razom preniesli v čase a stávate sa svedkami snahy židovky Hannah o získanie peňazí na manželovo vyslobodenie zo zajatia, ale i jej boja o to najcennejšie - o svoj život. 

Hannah je vyhlásená pôrodná babica, ktorá sa však s mužom Isaacom márne snažia splodiť vlastné dieťa. Rabín ich komunity ho dokonca nabáda, aby sa s ňou rozviedol a spojil život s plodnou ženou. Isaaca a Hannah ale spája silné puto a Isaac ju rozhodne nemieni za nikoho vymeniť. Pomyslenie na ňu mu poskytuje útechu i v tých najťažších chvíľach, keď je cestou do Levanty jeho loď prepadnutá a on končí v zajatí rytierskeho rádu na Malte. Kým sa nazbiera suma na jeho vykúpenie, je na trhu s otrokmi predaný mníške z rádu uršulínok. Avšak jej podmienku, aby konvertoval na kresťanstvo, nie je ochotný prijať, a tak končí v rukách neotesaného a krutého obchodníka. Isaacovou jedinou nádejou ako gramotného človeka je využitie vzdelania... a zároveň snová plán, ako z ostrova utiecť a dostať sa naspäť k milovanej manželke... 

Hannah sa medzitým potýka s priam existenčnými problémami. Ako židovka podlieha prísnemu pápežskému nariadeniu, že nemôže pomáhať kresťanským ženám, inak môže hrdelný trest posithnúť nielen ju, ale aj celé geto. Lenže raz v noci ju navštívi zúfalý gróf a požiada ju o pomoc pri pôrode manželky. Mladá Lucia už prekonala niekoľko potratov a gróf di Padovani navyše musí dostáť rodinnej podmienke, že musí do päťdesiatky splodiť syna, inak majetok pripadne jeho márnivým bratom. Hannah sa spočiatku nazdáva, že vplyvnému mužovi ide len o zachovanie moci, no veľmi rýchlo si uvedomí, že Luciu úprimne ľúbi. To a sľúbená odmena vo výške Isaacovho výkupného ju presvedčia, aby trpiacej kresťanke podala pomocnú ruku. Tajomstvo Hannahinho úspechu spočíva v jej nástroji - pôrodných lyžiciach, ktoré použije aj v tomto prípade. Vzápätí jej za pomoc v núdzi hrozí od zvyšku grófovej rodiny udanie inkvizícii a vydieranie, ktoré sa skončí smrťou... Koho, ako a aké to bude mať dôsledky pre všetkých zúčastnených či židovské geto, si už musíte prečítať sami :-)

Benátska babica je naozaj výborný román s množstvom zaujímavých postáv i zápletiek - spomenuté línie sú len hlavným ťahúňom, okrem nich treba spomenúť aj skvelo vykreslenú rodinu di Padovaniovcov a ich vzťahy, Hannahinu sestru Jessicu, zobrazenie rôznych vrstiev i prostredí Benátok a Malty. Verím, že kniha si nájde svojich priaznivcov, pretože inak aj tento titul skončí ako mnohé iné - bez vydaného pokračovania. A bola by to škoda, pretože voľne nadväzujúci diel sa odohráva v sultánskom háreme v Konštantinopole. A už to samo o sebe znie zaujímavo... 

Recenzoval: Marek Zákopčan
http://www.marekzakopcan.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.