bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPROCES | O hrôzach druhej svetovej vojny z iného uhla

O hrôzach druhej svetovej vojny z inej strany, takmer 20 rokov po. Aj o tom je nový román nemeckej autorky Annette Hessovej, Proces, v ktorom nahliadneme do doby frankfurtského osvienčimského procesu.

Mladá Nemka Eva si žila pokojným životom. Milovala svojho priateľa Jürgena, užívala si chvíle so svojou rodinou a do minulosti sa často nevracala. Veľký zlom v jej živote však príde práve v deň, kedy ju mal Jürgen požiadať o ruku. Vo Frankfurte sa totiž začína súd s bývalými dôstojníkmi SS, ktorý počas vojny pôsobili v koncentračnom tábore Osvienčim. A keďže veľa svedkov je z Poľska a Eva pracuje ako tlmočníčka práve z poľštiny, zavolajú si ju na pomoc.

Po vypočutí hneď prvého svedectva sa jej tieto udalosti nesmierne dotknú a o proces sa začína zaujímať čím ďalej, tým viac. S rodičmi sa o tom nedá porozprávať, obaja sa snažia z rozhovorov vykrútiť. Oporou jej nie je ani jej budúci manžel, podľa ktorého by sa mala takejto práce vzdať. A aby toho nebolo málo, dozvie sa informácie, ktoré jej úplne zmenia pohľad na všetko a všetkých a jej svet sa od toho momentu začne točiť akoby okolo inej osi.

Nemáš pravdu, Jürgen, to nie je zlo. Či nejakí diabli. To sú proste ľudia. A to je na tom najhoršie.

Ak vás bavia knihy s tematikou druhej svetovej vojny, no chcete sa dozvedieť niečo iné, Proces je skvelou voľbou. Autorka nám umožňuje nahliadnuť do druhého osvienčimského procesu zo 60-tych rokov, no nielen to. Cez postavu Evy sa stretávame s pohľadmi ostatných ľudí na proces, s ich (ne)informovanosťou či (ne)záujmom, no zároveň nahliadame aj do duše mladej ženy, ktorá sa vďaka tejto skúsenosti zmenila na nepoznanie.

Okrem popisu procesov, stručných výpovedí niektorých svedkov či obžalovaných sa tu stretávame s odlišným názorom na postavenie vtedajšej ženy v spoločnosti. Eva ako moderná žena nechcela zostať sedieť doma, chcela spoznávať svet, pravdu a pomôcť, ako len bolo možné. Jürgen naopak zastával tradičné hodnoty, nesúhlasil s Evinou angažovanosťou v procese, neraz jej navrhol, aby sa tejto práce vzdala, ba dokonca ju bol sám ospravedlniť u jej nadriadených.

Zároveň je tu ukázané, ako dokážu ľudia ľahko súdiť druhých. Len to, že bola Eva Nemka z nej robilo pre jej kolegu, pôvodom z Kanady, spoluvinníka všetkého hrozného. Bol presvedčený, že Nemci v skutočnosti ani nevedeli, čo všetko napáchali, pretože sa snažia na všetko zabudnúť alebo to jednoducho ignorujú.

Celkovo knihu hodnotím pozitívne. Kniha nám na jednej strane ponúka prekvapivé momenty a zvraty v deji, no zároveň sú tu aj pasáže, ktoré sa dajú ľahko predvídať. Proces je však výnimočný v tom, že nám umožňuje nahliadnuť do duše mladej Nemky a spolu s ňou tak odhaliť pravdu, ktorá sa jej týka viac, ako by si želala.

Recenzovala: Caroline Tuzarová
https://knihomolky.wordpress.com/2019/12/08/proces-o-hrozach-druhej-svetovej-vojny-z-ineho-uhla/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.