bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe iBux.skPriepasť

Konečne som stál nad priepasťou, vlastne som ju, "Priepasť" od Jozefa Kariku, držal v ruke s očakávaním, že sa budem báť, lebo Jozefa Kariku predchádza povesť, že je "majster strachu".

Hrôzu, ktorú má vyvolať príbeh, charakterizuje úvodné motto Rudolfa Fabryho s názvom "Ja je niekto iný". Vskutku predzvesť psychologického trileru a Jozef Karika ma nesklamal. Bola to moja prvá kniha od neho, tak som sa tešil na prekvapenia. Naozaj ma držala v istom zamyslení a napätí aj pár dní po prečítaní.

Dej knihy sa odohráva vo Vysokých Tatrách, v Slavkovskej doline a na skalnom výbežku nad dolinou. Vychádza z nešťastnej udalosti, ktorá sa tam stala, dvaja horolezci našli pod skalou mŕtvolu. Hlavný predstaviteľ hororu je "tatranec", ktorý pracuje v turistickej informačnej kancelárii a rád by sa stal horským vodcom ako jeho otec, ale musí prekonať svoju fóbiu z výšok kvôli spomienke na otcovu smrť, ktorý sa zrútil zo skaly. 

Jeho najlepší kamarát Miro je horským vodcom a spájajú ho s ním aj spomienky na spoločné školské roky, na školský výlet do Anglicka. Po skúsenosti s mŕtvolou, ktorú nájdu v Slavkovskej doline, sa začína zaujímať o tatranské pády horolezcov, ktoré sa stávali od počiatkov lezenia na vrcholy Tatier. V hre je aj akýsi "duch skoku", či legendy týkajúce sa horských nešťastí. Spočiatku to naberá charakter pátrania v minulosti, neskôr sa napätie a hrôza stávajú aktuálnou súčasťou príbehu.

Pri niektorých opisoch reálnej situácie na skalách začína čitateľ pochybovať o konaní zúčastnených, hľadá vlastné východiská z kritickej situácie. Ako by som sa zachoval ja? Nedá sa uhádnuť, ako to skončí, prekvapenie čaká až na samom konci. Inak je to celkom pútavé čítanie a ťažko je rozčítanú knihu odložiť.

Priznám sa, že som už teraz zvedavý na ďalšiu knihu od Jozefa Kariku. Trocha knižnej hrôzy nezaškodí... A možno si prečítam aj "Trhlinu" a iné jeho "strachy".

Recenzoval: Jozef Javurek
https://jozefjavurek.blog.sme.sk/c/494993/priepast.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.