bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPolnoc v Cernobyli

,,Nech už sa deje čokoľvek, sovietskoje šampanskoje nemôže vyjsť nazmar."

Za poskytnutie recenzného výtlačku by som chcel poďakovať vydavateľstvu Ikar. Knihu si môžete objednať TU.   

Pochvala patrí aj vydavateľstvu za kvalitný preklad a grafickú stránku knihy. Je to naozaj krásna publikácia, ktorá by nemala chýbať v knižnici človeka, ktorý sa chce vzdelávať a vedieť viac o tejto Jadrovej katastrofe.

,,Nech už sa deje čokoľvek, sovietskoje šampanskoje nemôže vyjsť nazmar."

,,Otvorenosť je pre nás nesmiernym prínosom," vyhlásil. ,,Ak neodhalíme všetko, čo vieme, poškodí nás to."

Autor : Adam Higginbotham

Vydavateľstvo : Ikar
Počet strán : 512

Anotácia : Udalosti, ktoré sa odohrali v Černobyli 25. apríla 1986, znamenali zvrat v dejinách. Atómová katastrofa nezmenila len celosvetové vnímanie jadrovej energetiky a vedy, ale aj náš postoj k ekológii. Opustené domy a detské ihriská za ostnatým drôtom tridsaťkilometrovej vylúčenej zóny, vrakoviská kontaminovaných vozidiel a helikoptér, orná pôda pod prívalmi čierneho dažďa, to všetko nám bude navždy pripomínať nebezpečenstvo neviditeľného zabijaka - radiácie. Černobyľská havária predstavovala aj kľúčový faktor pri kolapse Sovietskeho zväzu a jeho porážke v studenej vojne. Pre Moskvu to bola nielen environmentálna a vedecká katastrofa, ale najmä politická a finančná. Celkové náklady sa vyšplhali na 18 miliárd rubľov - dobový ekvivalent 18 miliárd dolárov - a Černobyľ nimi dorazil ekonomiku, ktorá bola aj bez neho na pokraji zrútenia. Havária a jej následky naplno ukázali, že sovietsky štát je kolos stojaci na prehnitých nohách klamstiev.

Môj názor : Keď som do knihy išiel, čakal som niečo iné, no konečne som pochopil, čo je to literatúra faktu. Moja prvá publikácia z tohto žánru a trúfam si povedať, že na dlhší čas aj posledná.

Černobyľská katastrofa, výbuch štvrtého bloku atómovej elektrárne, problém pre celý svet. Kniha nám ukazuje, čo k tomu viedlo, že len samotná výstavba zlyhala a ako sa k tomu stavali hlavy vtedajšieho impéria - ZSSR. Máme tu pohľady na túto tému z chemickej, biologickej, fyzikálnej, no aj sociálnej stránky. ,,Vysoko cenená Polnoc v Černobyli je špičková literatúra faktu.." a ja môžem s týmito slovami len a len súhlasiť, pretože si myslím, že z tejto knihy sa dozviete úplne všetko. 

Kapitoly sú na mňa trošku pridlhé a každá je o niečom inom, len som mal pocit, že autor neustále odbieha od témy. Niektoré sú napísane viac beletristicky, no prevládajú tie popisné. Hneď zo začiatku je jedna z chemického pohľadu, kde som sa mal problém zorientovať. Autor používa veľmi dlhé vety, takže keď som nejakú začal čítať, pokým som došiel na koniec, zabudol som, čo bolo na začiatku. 

Niekde v strede knihy som nemal chuť púšťať sa ďalej. Prišiel čas na kapitolu Likvidátori, pohľad, ktorý ma v tej chvíli úprimne nezaujímal, takže som sa posunul len o pár strán a knihu som odložil. 

Určite by som knihu odporučil ľudom, ktorí sa o tému zaujímajú alebo sa im páčil seriál a chcú sa ,,naučiť" viac. Ja som seriál zatiaľ nevidel a ani si ho tak skoro nepozriem, lebo informácie z tejto knihy mi na určitú dobu postačia. 

Musím uznať, že autor si musel dať veľa práce s knihou, a ešte viac času musel venovať zbieraniu informácií, dokumentov a rozhovorom s ľuďmi, ktorý o katastrofe vedia viac.

Rozhodne nebudem hodnotiť hviezdičkami, lebo mi to príde neadekvátne hodnotiť hviezdičkami katastrofu, ktorá zabila alebo zničila životy veľa ľudí. Kniha by potešila každého, kto sa nebojí tejto témy.

Napriek tomu, že sa mi kniha čítala neľahko, musím ju ohodnotiť pozitívne, lebo je preplnená informáciami a zaujímavosťami, ktoré sa len tak nedozviete a môžem povedať, že ma obohatila a niečo nové aj naučila. 

Ďakujem vydavateľstvu Ikar, že túto knihu vydalo a rovnako ďakujem vám, že ste si recenziu prečítali. Vidíme sa pri ďalšom hodnotení, no tentoraz po dlhej dobe na detektívku. Ahojte!

Recenzoval: https://sknihamiajbeznich.webnode.sk/l/polnoc-v-cernobyli/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.