bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Eknihy na Bux.skPiate evanjelium – Ian Caldwell

Piate evanjelium bola kniha, ktorú som tento rok čítala najdlhšie.

Nebolo to však tým, že sa mi nepáčila. Práve naopak. Už po prvej kapitole som vedela...aj keď je označovaná ako beletria a v podtitule dokonca thriller...jej podstata a posolstvo budú kdesi úplne inde. Ian Caldwell spolu s priateľom v roku 2005 napísali knihu Pravidlo štyroch, ktorá sa stala svetovým bestsellerom. Piate evanjelium je jeho prvý samostatný román.

Príbeh sa odohráva v prostredí Vatikánu a jeho hrdinami sú obyvatelia tohto malého štátu. Vystupujú tu skutočné historické postavy spolu s fiktívnymi. Celý príbeh je napínavý, nečakajte však Dana Browna. Dej vás vôbec nenúti otáčať stránky, aby ste sa čo najskôr dozvedeli, čo bude ďalej. Vychutnávate si ho, vstrebávate informácie, predstavujete si atmosféru obyčajných dní vo Vatikánskom štáte, mieste, ktoré je bežnému laikovi ťažko prístupné.

Hlavný hrdina, ktorý príbeh rozpráva, je otec Alex- gréckokatolícky kňaz idúci v šľapajach svojho významného otca, ktorý žil celý svoj život s rodinou vo Vatikáne. Druhou výraznou postavou je Alexov brat Simon. Na rozdiel od neho je Simon rímskokatolícky kňaz s výborne naštartovanou diplomatickou kariérou. Alex má malého syna Petra, vychováva ho sám, pretože manželka ich oboch opustila.

 Dej románu rozoberá obdobie prípravy a realizácie vatikánskej výstavy venovanej Turínskemu plátnu - Sacra Sindone - na sklonku pontifikátu pápeža Jána Pavla II. Kurátor výstavy, kontroverzný umelec Ugolino Nogara, v pápežových záhradách Castel Gandolfa zomiera za veľmi záhadných okolností. Všetky indície jeho záhadnej smrti vedú k obom bratom kňazom.

Výstava je tesne pred ukončením inštalácie ale začínajú sa vynárať nové mätúce informácie nielen o plátne, ale aj o tajomnej knihe -piatom evanjeliu nazvanom Diatessaron, ktoré  bolo objavené vo vatikánskom archíve a má byť súčasťou výstavy.

Svetská polícia je v koncoch, nevie odhaliť príčinu tragédie Uga Nogaru a s Alexovým bratom Simonom sa začne vnútrovatikánske trestné ekleziálne konanie. Sú to veľmi zaujímavé pasáže a autor ich mimoriadne podrobne rozpracoval.

Táto línia románu je pomerne napínavá, ale oveľa zaujímavejšie je jej majstrovské prepojenie s informáciami z histórie oboch svetových cirkvi- katolíckej a pravoslávnej. 

Druhá línia deja  zachytáva vývoj vzťahu Alexa, jeho syna Petra a manželky Mony, ktorá sa rozhodne vrátiť k rodine. Napätie románu je stupňované miernym tempom a možno aj preto sa mi čítal tak príjemne.

Až po prečítaní doslovu som pochopila, prečo je tak kultivovane vyzretý a zanecháva v čitateľovi trvalé literárno-historické zážitky. Autor ho písal celých desať rokov a zažil počas písania aj vážnu autorskú krízu. Je to naozaj vydarené a fundované literárne dielo.

Myslím, že zaujme všetky kategórie čitateľov - veriaceho určite zaujme, ateistovi veľa napovie o fungovaní katolíckej cirkvi. Román je napísaný triezvo, bez zaujatia či pátosu. Jedna časť, kde sa pápež Ján Pavol  II. na výstave stretáva s najvyššími predstaviteľmi pravoslávia, v čitateľovi určite zanechá veľmi silný dojem.

Dielu dávam všetky hviezdičky *****

A ešte na záver, nedá mi jeden osobný zážitok.. už dávno som nemala takú noc príjemných snov ako po dočítaní tejto knihy. Niečo na nej určite bude... príjemné čítanie, priatelia.

Recenzovala: Eva Bujňáková

http://www.ezoterik.sk/index.php/recenzie/171-piate-evanjelium-%E2%80%93-ian-caldwell

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.