bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skP.S. Nenávidím Ťa

„Vitajte v Brentwood Pancake and Coffee. Som Maritza a budem vás obsluhovať,“ pozdravila som asi miliónteho zákazníka rovnakou otrepanou vetou. Adonis s havraními vlasmi a medovozlatými očami sedel pri stole pri okne už vyše sedemdesiat minút. Na druhej strane, v L.A. o takomto čase sa to rovná žmurknutiu.       

     Takto začína príbeh o čašníčke Maritze a vojakovi Isaiahovi. Ten sa neprejaví ako práve najmilší zákazník, no napriek tomu jeho zjav Maritze imponuje. V kaviarne, kde pracuje, je prísne pravidlo, že zákazník môže dosť iba jednu palacinku, no Maritza kvôli nepríjemnému Isaiahovi prejde fígľom cez toto pravidlo, aby jej konečne dal pokoj s neustálym omieľaním toho, že chce dve palacinky.

               
 „Mrzí ma to, ale to nejde.“ Ukázala som na veľký nápis nad pokladnicou: JEDNA PALACINKA PRE JEDNÉHO ZÁKAZNÍKA – BEZ VÝNIMKY.                
Zaostril naň. Tvár mu stuhla.                „Takže jedna palacinka, praženica a ražná hrianka s maslom,“ odrecitovala som.                „Čo je to za kravinu?“ Pozrel sa na hodinky, akoby už mal byť inde.Alebo akoby nemal čas zaoberať sa naším pravidlom.Mal pravdu, bolo dosť hlúpe. (str. 11)...

                
„A čo ak som hladný?“ nedal sa odbiť. 
„Môžem si objednať druhú?“                
Pokrútila som hlavou.                
„Doriti, máte ma za idiota?“ Vystrel sa a zaťal zuby.„Kurnik, veď je to iba poondiata palacinka.“                
„Ale nie je hocijaká,“ usmiala som sa silene. 
„Je to brentwoodska palacinka.“                
„Nejaká ste múdra, madam.“ Zadíval sa na mňa. Neflirtoval. Chveli sa mu nozdry a mne neviem prečo napadlo, že taký nahnevaný je sexi – s takým idiotom by som sa však nevyspala, ani keby som sa pominula na rozume.                
Bol síce príťažlivý, ale na kreténov nie som. Jasné ako facka. (str. 11 a 12)         
      

                Znechutená mladá žena však narazí na svojho neobľúbeného zákazníka ešte raz, nechtiac mu na červenej ťukne do jeho Porsche. A tu sa všetko začína. Keďže Isaiah prišiel na nejaký čas o auto, Maritza mu ponúkne, že ho bude celý týždeň voziť, kam chce a môžu si tak spraviť celý týždeň sobôt a stráviť čas spoločne. O týždeň má odísť na vojenskú misiu a tomuto nápadu spočiatku nie je naklonený, ale napokon súhlasí.

„Namyslený?“                
„Ani náhodou. Som vnímavý.“                
V každom prípade, máš pravdu. Priťahuješ ma a zároveň ťa nemôžem vystáť.“ Prekrížila si ruky cez prsia.                
Pomaly som vstal a vybral sa k nej, podoprel som jej špicatú bradu a nastavil si jej ústa. „Načo váhať? Chceš vedieť, ako sa bozkávam? Alebo budeš do konca života rozmýšľať, čo by bolo keby?“ (str. 58)

 

 

       Autorka zvolila napohľad veľmi jednoduchú dejovú linku. Dvaja mladí ľudia sa stretnú, týždeň sa intenzívne spoznávajú a potom musí jeden z nich odísť a navyše mu hrozí smrť vo vojenskej akcii.

    Týždeň sobôt, ktorý spolu strávili podala Winter Renshawová naozaj realisticky, je plný výbuchov, nedorozumení a spoznávania ľudí, ktorí sa sotva poznajú, no intenzívne strávený čas ich naozaj veľmi zblíži.

                

Keby som uznával vzťahy, okamžite by som si ju uchmatol               Vzal by som si ju a už neopustil.                Takto to však u mňa nefunguje. Odchádzam a ona ostane doma. Bude nás deliť celý svet. Kedysi som túžil po záväzku, teraz už pre mňa nič neznamená.                
„Bavila som sa s tebou celý týždeň,“ vyslovila nežne.                
Som smutná, že sa to už končí.“              
„Dobrú noc, Maritza.“ Silene som sa usmial a odišiel, nech to nezájde priďaleko. (str. 123)
 

Maritza je prostoreká, zábavná, úprimná a veľmi pekná mladá žena, ktorá nehľadá lásku ani vzťah, čo musí Isaiahovi neustále vysvetľovať, pretože ten sa obáva akýchkoľvek záväzkov so ženami, okrem svojej chorej matky. Isaiah je spočiatku rezervovaný a odťažitý, ale Maritzina povaha si ho postupne získava a aj keď si to nechce priznať, jeho srdce sa k nej pripútava.

        Páčil sa mi tento príbeh, pôsobí jednoducho, ale emócie, ktoré prežívajú hlavní hrdinovia sú veľmi intenzívne a uveríte im u oboch postáv.

       Neočakávajte však žiadnu náročnú zápletku ani psychologický ponor do vnímania postáv – ten je tu iba v romantickej rovine, ale v tomto žánri ako oddychové čítanie je to priam balzam na dušu. Aj preto sa číta ľahko a raz-dva príbehom prefičíte a zostane vám z neho príjemný pocit na duši.

Myslím, že  tento príbeh je o čosi lepší, ako predchádzajúci román Absint, ktorý jej tiež vyšiel v slovenčine a recenziu môžete nájsť tu.

                Tento román odporúčam všetkým ortodoxným romantičkám.

HODNOTENIE: 4 z 5  s ohľadom na žáner

 

Recenzovala: Mirka Molnárová
https://wondersofbooks.blogspot.com/2019/11/ps-nenavidim-ta-winter-renshawova-ikar.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.