bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skOutsider

Outsider je skoro nikto, niekto nedôležitý a postrádateľný. Môže to však byť aj veľmi schopný človek (nie všetkého schopný). V prípade knihy Anthonyho Franze "Outsider" je hlavnou postavou príbehu, aj keď sa to spočiatku nezdá.

Táto kniha ma zaujala ako dobrá detektívka z výnimočného prostredia najvyššieho súdu USA. Svojim spôsobom trochu pripomína "profesné" romány Arthura Haileyho ako Hotel, Kolesá, či Letisko. Ako píše autor v doslove, v prípravnej fáze písania sa podrobne zoznámil s daným prostredím. Prezrádza aj to, čo v príbehu korešponduje s realitou a čo je jeho literárny vklad do reality.

Samotný príbeh začína rozprávaním "outsidera", vyštudovaného právnika z chudobnej rodiny, ktorý pracuje na najvyššom súde ako poslíček a nemá šancu splniť si svoj cieľ, stať sa asistentom sudcu. Bez jeho vedomia sa začína odvíjať detektívny scenár ako sa patrí v dobrej detektívke.

Grayson Hernandez (spomínaný outsider) sa dostane do toho kolotoča, ani nevie ako, ale to mu dá široké pole pôsobnosti pre jeho bystrý intelekt. Pútavé rozprávanie, nielenže zavedie čitateľa do neznámeho prostredia súdu, k zložitým právnym prípadom, ale udržiava čitateľa v napätí až do úspešného konca (ako pre koho...). Nechýba v ňom ani mierne korenený sex na pracovisku, ako býva (nielen) v dnešnej dobe zvykom.

V knihe sa nájdu aj mierne kritické postrehy z reálneho života, na ukážku jeden: "... akoby sledoval nejakú juhoamerickú rodinnú komédiu, ktorú napísali belosi z Harvardu." A ešte jeden postreh, filmári to majú jednoduché, nemusia popisovať, kto je beloch, Mexičan, či Afroameričan, ale spisovateľ to musí napísať (opísať).

Odhliadnuc od toho, že už mesiac som neprečítal žiadnu knihu, táto ma chytila hneď od začiatku a nebol to len abstinenčný príznak. Nebolo to ani tým, že každý človek sa párkrát v živote môže ocitnúť v roli outsidera, napriek svojim schopnostiam. 

Recenzoval: Jozef Javurek
https://jozefjavurek.blog.sme.sk/c/485795/outsider.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.