bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skOd stresu k progresu -Patrik Holford, Susannah Lawsonová

Sú knihy, ktoré prečítate a uložíte do knižnice. Občas z nich už potom iba zotriete prach. Potom sú tie, ku ktorým sa párkrát vrátite alebo ich máte po ruke, napr. na nočnom stolíku či nad písacím stolom. No a potom sú osobné biblie alebo výstižnejšie breviáre.

takým jedným z breviárov sa u mňa stala kniha Od stresu k progresu dvoch britských autorov Patrika Holforda a Susannah Lawsonovej. Prečítala som už  pomerne peknú kôpku kníh s tematikou dotýkajúcou sa problémov života súčasného človeka .Dovolím si však vysloviť názor, že táto publikácia by nemala chýbať v žiadnej knižnici, ba čo viac, keďže som ju nazvala breviárom, mal by ju vlastniť každý člen rodiny. 

Prečo? Breviár je v prenesenom význame obľúbená alebo dôležitá kniha. Táto kniha je pre súčasného človeka niečo podobné ako breviár každodenných modlitieb v liturgii.

Stresu sa dnes jednoducho nedá vyhnúť. Je to útočník skrytý aj otvorený a nepozná zmilovanie. Publikáciu napísali dvaja autori- Patrik Holford, ktorý  je nielen odborník na výživu s množstvom ocenení ale jeho špecializáciou je tá najkrehkejšia oblasť nášho zdravia -duševné zdravie a Susannah Lawsonová - výživová terapeutka a novinárka píšuca najmä o zdraví.

Kniha sa všestranne zaoberá príčinami aj následkami stresu na naše zdravie a kvalitu života vôbec. My si vlastne neuvedomujeme ,že skutočne fungujeme medzi napätím a únavou a nespočetne krát cez deň čelíme reakciám „útok alebo útek“. Presne tak žili už naši predkovia v jaskyniach, len to bolo na oveľa nižšej úrovni. Náš pocit bezpečia oproti jaskynnému človeku je však iba zdanlivý. Psychické útoky a úteky majú totiž ďaleko negatívnejší dopad na naše zdravie, sú to tichí zabijaci.

Priznám sa, že keď som si prečítala časť venovanú stresovej kaskáde, kde dopodrobna autori opisujú reakcie organizmu pri strese na fyzickej úrovni...no bolo mi všelijako, len nie príjemne.

V ďalších častiach kniha naozaj ponúkajú konkrétny návod ako von z tohto kolotoča.

Je rozdelená do šiestich častí/podotýkam má 381 strán -ja teda milujem objemné knihy/a každá z nich postupne uvádza čitateľa do riešení ako prejsť od stresu k progresu .

V prvej časti spoznáme nepriateľa, aby sme s ním mohli bojovať.

Druhá časť sa venuje obnove rovnováh stresových hormónom. Najmä stravou a výživovými doplnkami.

V tretej časti su výborné relaxačné techniky ale  aj spôsoby ako sa zbaviť nespavosti a najmä metodika HeartMath-5 minútové cvičenie -vedecky potvrdený spôsob zmierňovania stresu. Nie je to jednoduché ale veľmi účinné- vlastná skúsenosť.

Kapitola štvrtá patrí medzi najťažšie. Venuje sa zmene spôsobu myslenia. Tu platí, čím flexibilnejší spôsob myslenia, tým jednoduchšie víťazstvo. V nej sa autori najviac venujú spúšťačom stresu a ako ich zvládnuť.

Piata časť rieši škody, ktoré stres napáchal na našom zdraví. Sú to prevažne vážnejšie problémy ako napr. dôsledky dlhodobého stresu -chronická únava, zvýšená hmotnosť, nutnosť detoxikácie celého organizmu.

Posledná, záverečná, šiesta časť obsahuje 30- dňový akčný protistresový program, ktorý môže každý z vás absolvovať a získať výrazný nárast energie. Obsahuje tabuľky pre vlastné zápisy/aj preto by mal mať každý svoju vlastnú knihu/.

Čo dodať na záver? Publikácia obsahuje množstvo prehľadných grafov a tabuliek, je napísaná veľmi odborne a napriek tomu zrozumiteľne aj bežnému čitateľovi. Okrem cvičení a testov, veľmi praktických zhrnutí každej kapitoly, obsahuje aj bohatý slovníček výrazov, prehľadný register s množstvom odporúčaní na ďalšie literatúru.

Učebnicový charakter knihy je stopercentný a veľmi účinný. Viem sa pre dobrú literatúru veľmi nadchnúť ale toto je čosi viac. Rada by som vám toto dielo odporučila pre vaše zdravie, lepší a kvalitnejší život, pretože to v dnešnom uponáhľanom svete potrebuje naozaj každý.

Želám vám príjemné čítanie a časté návraty ku knihe.

Knihu si môžete objednať nielen pre seba ale aj pre členov svojej rodiny ,či priateľov, pre všetkých, ktorým chcete dopriať pevné duševné a fyzické zdravie, lebo ono je v rukách každého z nás.

Recenzovala: Eva Bujňáková
http://www.ezoterik.sk/index.php/recenzie/184-od-stresu-k-progresu-patrik-holford,-susannah-lawsonov%C3%A1

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.