bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skNevypovedané

Udržať tajomstvo je nesmierne ťažké.

Na svete niet človeka, ktorý by neurobil ani jednu chybu. Výčitky sa niekedy stávajú našimi každodennými spoločníkmi a mnohokrát si želáme, aby sme mohli vziať späť uplynutý čas. A keďže to nie je možné, musíme sa so svedomím vysporiadať po svojom.

Megan sa s tým vyrovnáva po svojom. Na duši jej sedí prísne strážené tajomstvo, ktoré jej nedá spávať a dookola ju zaplavuje tými istými výčitkami. Nakoľko sa obáva, že by ju tento skutok mohol očierniť v očiach iných, rozhodla sa, že všetkými svojimi silami zabráni tomu, aby sa táto informácia dostala von. Prestane rozprávať a s okolím komunikuje využívajúc gestá a písomné odkazy. Keď do jej školy nastupuje nová spolužiačka Jasmine, svedomie ju začína škrieť ešte viac. Pripomína jej snáď Jasmine niekoho? Čo ju tak veľmi ťaží na duši, že si doslova zamkla ústa? Aké dôsledky by malo vyzradenie tajomstva?

„Otvorím oči. Ležím v posteli. Nemôžem dýchať. Nedokážem sa pohnúť. Chcem zažať svetlo, ale ruka ma neposlúcha. Prečo sa nemôžem hýbať?
Lebo si slaboška. Chudera.
Z úst mi unikne priškrtený zvuk. Chcem ho zastaviť, ale derie sa mi z hrdla, na jazyk mi stekajú slzy.“

Nevypovedané patrí medzi príbehy, ktoré sa s úvodom, slangovo povedané, nebabrú. Kniha čitateľov nevíta žiadnymi zbytočnými opismi či začiatočnými pasážami, v ktorých by boli predstavené postavy, ale hneď v prvej kapitole prichádza napínavá dramatická scéna, ktorá má veľký potenciál opantať si svoje čitateľské publikum a zanechať v ňom dojem, ktorý ho už udrží v pozornosti počas celej dĺžky príbehu.

„Večer ležím v posteli a hľadím do stropu. Premýšľam, či by nebolo lepšie, keby sa Jasmine skamarátila s niekým iným. Ja nie som vhodná partia. Vždy všetko pokazím. Jasmine, naopak, je výnimočná. Nechcem jej ublížiť. Ako jej to mám vysvetliť? Čo keby som jej napísala anonymný list a varovala ju pred sebou?“

Hoci je príbeh zasadený do stredoškolského prostredia a vďaka tomu zachytáva väčší počet postáv, čitateľ vo vzťahových väzbách nemá žiaden chaos. Nie je to preto, že by autorka svojim knižným charakterom dopriala výbornú profiláciu, no dej a jednotlivé kapitoly v ňom nie sú komplikované či prekombinované.

Po jazykovej stránke vôbec nie je citeľná výrazná úprava či prispôsobenie textu pre cieľovú skupinu. I keď je príbeh prioritne určený mladším čitateľom, v knihe sa nachádza minimum slangu či hovorových výrazov príznačných pre tínedžerov. Túto skutočnosť možno vnímať ako veľké plus v tom prípade, že po knihe siahne i dospelý čitateľ.

Príbeh sa číta pomerne rýchlo a ľahko. I keď sa sem-tam vyskytnú pasáže, v ktorých pozorný či náročný čitateľ vycíti miernu stagnáciu, nie je to nič drastické a odpudzujúce. Autorka nové informácie prezrádza postupne a s rozvahou, následkom čoho je dej neustále pútavý a naďalej svojich čitateľov láka, aby v jeho čítaní pokračovali. Za rýchly postup vpred môže i fakt, že sa v texte zväčša vyskytujú kratšie vety a ani slovná zásoba nie je práve najširšia, no ak sa do úvahy vezme cieľová skupina čitateľov, nemožno túto skutočnosť považovať za negatívum.

Kniha Nevypovedané mňa osobne vcelku prekvapila. Opäť sa tu totiž potvrdilo, že netreba škatuľkovať a vytvárať si očakávania na základe anotácie či edície, v ktorej knižka vyšla. Moderné dievčenské romány mi väčšinou nie sú veľmi po chuti, no uznávam, že tento má akúsi iskru, ktorou môže ohúriť i starších čitateľov. Možno je to práve napätím alebo tajomstvom, ktoré pred spoločnosťou Megan tak starostlivo ukrýva, možno za to môže plynulý dejový spád. Nech je tak či onak, Nevypovedané patrí medzi tie vydarenejšie tínedžerské príbehy.

Recenzovala: Martina Melišková
http://plutonium.sk/2016/nevypovedane-2/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.