bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skNeobyčajný príbeh muža menom Ove. Alebo nie?

Ove dovŕšil päťdesiatdeväť rokov. Je to muž pevných zásad, neochvejných princípov a nemenných pravidiel – a večne nevrlý, zatrpknutý frfloš, v ktorom len ťažko odhalíte dobré srdce. Milovaná žena mu umrela, stal sa z neho samotár a pomaly stráca zmysel života. Kedysi býval predsedom spoločenstva vlastníkov domov, ale vystriedali ho už pred niekoľkými rokmi – čo on sám považuje za obyčajný puč. Rozhodne mu to však nezabránilo vykonávať funkciu strážcu poriadku. Samozvaného.

Keď sa do domu naproti prisťahujú mladí hluční susedia a namiesto pozdravu sa im len tak mimochodom podarí nacúvať do Oveho poštovej schránky, a ešte k tomu japonským autom, spustí sa kolotoč nečakaných udalostí. Začína sa príbeh o prekvapujúcom priateľstve, túlavom kocúrovi a najmä o tom, ako sa ľuďom, ktorí sa s Ovem stretnú, zmení život.

***

Táto kniha ma zaujala ešte v dobe, keď vychádzala v Čechách. Anotácia znela veľmi lákavo, pretože mi pripomínala Storočného starčeka. Čo je tiež to, čo som od knihy očakávala. Podobne vtipný a absurdný príbeh so skvelým nápadom a pútavo napísaný.

Dostala som však niečo úplne iné.

Muž menom Ove bol naozaj zaujímavá postava a páčil sa mi. Bol síce ufrflaný a o svete a ľuďoch mal ešte nižšiu mienku ako ja, ale človek si ho musí obľúbiť. Drží sa svojich zásad a právd. To je obdivuhodné v dnešnom svete, aj keď len v knihe. 

Táto kniha má množstvo skvelých ohlasov, na Goodreads hodnotenie 4,32 pri vyše 14 000 čitateľoch a ja... ja budem opäť vyčnievať z davu. Ako inak, že. Výnimočne však knihu nepovažujem za zlú, to ani náhodou. Bola napísaná veľmi dobre. Len... skrátka mi nesadla. Čakala som niečo iné a nudila som sa. Možno keby od knihy neočakávam tak veľa, tak by to bolo lepšie. Absurdného humoru, či už skrátka humoru, som sa akosi nedostala. Niekedy sa síce stane, že mi kniha dá niečo iné, než čo očakávam, ale aj tak si to zamilujem. Túto? Tak po 50 stranách ma prestalo zaujímať, ako sa to skončí. Skrátka som sa nevedela začítať a nebavilo ma to.

Ale páčilo sa mi, že sa názov každej kapitoly začínal slovami Muž menom Ove... 

Mne kniha neprišla ničím výnimočná a úprimne dúfam, že Babička bude mnohonásobne lepšia. Anotácia znie naozaj dobre. A už viem, čo (ne)čakať. Knihám Jonasa Jonassona sa skrátka nevyrovná. 

Recenzovala: Martina Straková
http://books-mylife.blogspot.sk/2015/07/neobycajny-pribeh-muza-menom-ove-alebo.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.