bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skNechajte sa schladiť...

Britskému autorovi M. J. Arlidgeovi som prepadol vlani, keď som mal možnosť prečítať si jeho knihu Na koho to slovo padne. Aj v ňom vystupuje postava detektívky Helen Graceovej pátrajúcej po nebezpečných sériových vrahoch. Príbehov o vrahoch a ich naháňaní je síce obrovské kvantum, no Arlidge ma zaujal svojím štýlom, ktorý sa nemení ani v aktuálnej novinke Pekne spinkaj, bábika. Jednotlivé kapitoly majú v priemere tak dve-tri strany, takže kniha sa číta ľahko a rýchlo. Okrem toho sa zameriavajú na rôzne postavy a ich línie, čím sa dej stáva komplexnejším a početnejšie námety poskytujú autorovi aj viac priestoru na zaujímavé zápletky. Ide síce o klasickú procedurálku, no v týchto horúcich dňoch vás dokáže príjemne zmraziť. M. J. Arlidge totiž ako skúsený spisovateľ a scenárista vie vystavať príbeh tak, aby ste knihu neodložili, až kým ju nedočítate.

"Ruby zavrela oči a v duchu sa modlila, aby zvládla neodvrátiteľnú bolesť. Keď sa jej ihla zaborila do pokožky, potlačila výkrik. Pokračoval, posúval sa po jej pokožke a bolesť ešte zosilnela - mala pocit, akoby ju škriabala mačka. Ani na okamih nezaváhal, sústredene, dôkladne načrtával obrysy svojho diela. Po desiatich minútach trpezlivej práce si doprial prestávku, venoval Ruby rýchly úsmev a pripravil si modrú farbu."

Na pláži je v piesku nájdená dva roky stará mŕtvola mladej ženy. Spočiatku sa zdá, že ide o ojedinelé úmrtie, no v rovnakom čase je nahlásená nezvestná dievčina. Netrvá dlho a medzi oboma ženami sa nájde spojitosť. Helen Graceová už mala dočinenia s dvomi sériovými vrahmi (z toho jedna bola jej sestra) a získala vďaka tomu nebývalé renomé. Zároveň je však preto tŕňom v päte pre jej šéfku, ktorá popri nej vyzerá neschopne a je ochotná urobiť čokoľvek, aby Helen zrazila hrebienok. Neverí jej teórii o ďalšom sériovom vrahovi a ohrozuje tým život nezvestnej Ruby. Tá sa medzičasom ocitá v područí duševne chorého človeka, ktorý sa ju snaží pretvoriť na akúsi Summer. Ruby zistí, že nie je jeho prvou obeťou, a uvedomuje si, že ak chce prežiť, musí sa vzchopiť a vymyslieť, ako sa dostať z tejto fatálnej situácie. Vyšetrovací tím má niekoľko stôp, ale neraz ich zavedú iba do slepej uličky, Helen je však odhodlaná vraha nájsť skôr, ako pribudne ďalšia obeť, pretože jeho dolapenie sľúbila aj otcovi mŕtveho dievčaťa, ktorý je jej viac než sympatický...

"Pokúsil sa pozviechať, no hlavu mal príliš otrasenú. Ruby neváhala a dlhou kovovou tyčou z rámu postele mu opäť tresla po hlave. Bola ťažká a za normálnych okolností by mala čo robiť, aby ju zdvihla, ale vďaka prílivu adrenalínu sa jej zdala ako pierko. Po tretí raz sa zahnala a ovalila ho po temene. Teraz už ostal ležať bez pohybu. Odložila tyč, kľakla si a nedočkavo mu zasunula ruku do vrecka nohavíc. Svoje zvyky nemenil a kľúče vždy nosieval v pravom vrecku. Ležal však tvárou k dlážke, takže ich priľahol váhou tela. Ruby odrazu spanikárila. S niečím takým nerátala."

Pekne spinkaj, bábika je krimitriler, ktorý by určite nemal ujsť žiadnemu fanúšikovi tohto žánru. Pôvodný názov The Doll´s House (Domček pre bábiky) by bol síce vhodnejší s ohľadom na dej, ale ani oficiálny preklad zase nie je tak ďaleko, ako niekedy zvykne. Hlavnou postavou je ako obvykle Helen Graceová, ale je to niekto iný, komu budete držať palce. A to konkrétne Ruby, nová obeť vyšinutého páchateľa. Spolu s ňou prežívate všetky pocity úzkosti, nádeje aj strachu. Jej snaha prežiť je očividná a pevne veríte, že jej polícia stihne pomôcť včas. Paradoxne to nie je vrah, kto vám, na druhej strane, bude najviac piť krv. Tou osobou je Helenina nadriadená, ktorá sa k nej správa ako úplne (s prepáčením) mrcha. Zároveň však v príbehu pôsobí ako príjemný závan, pretože Helen poriadne zavarí. Jednoducho, nájdete tu množstvo ľudských pováh a postáv, takže všetko sledujete ako priebeh napínavého filmu. M. J. Arlidge už napísal sedem dielov série, preto dúfam, že jeho knihy budú mať úspech aj u nás, aby sme sa ich dočkali tiež...

Recenzoval: Marek Zákopčan
http://www.marekzakopcan.sk/news/m-j-arlidge-pekne-spinkaj-babika/

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.