bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Eknihy na Bux.skNapínavý triler o slávnej kresťanskej relikvii

Ian Caldwell rozhodne nepatrí k autorom, ktorí po debutovom úspechu chrlia jednu knihu za druhou a snažia sa stavať na náhlej sláve. Napriek tomu čitateľská verejnosť nezabudla na jeho meno, hoci trvalo (priam neuveriteľných) desať rokov, kým prišiel s ďalším skvelo napísaným trilerom. Ostal verný žánru plnému tajomstiev, nečakaných odhalení a zvratov a po zjavnom naštudovaní materiálu je výsledkom román Piate evanjelium.

Vlna konšpiračných príbehov o spletitých dejinách kresťanstva síce už má najväčší boom za sebou, ale z času na čas sa ešte objaví kvalitný kúsok z tohto súdka. Ian Caldwell na poli pátrania pravdy ohľadom známej relikvie neprináša veľa originality, no objasnenie pomerov medzi západnou a východnou cirkvou a rozdielov medzi nimi pôsobí veľmi poučne. Na pozadí zložitého vzťahu dvoch bratov - kňazov rozohráva zamotaný dej so zaujímavými postavami. 

http://files.marek-zakopcan.webnode.sk/200001026-d4869d5811/677621.jpg"Odrazu sa k nám zo záhradnej cesty začnú blížiť svetlá. Idú v pároch, malé ako hrášky. Po chvíli sa zmenia na reflektory policajných áut. Vatikánski žandári. Kľaknem si s roztrasenými rukami. Na zemi vedľa tela leží otvorený kufrík. Vietor naďalej fúka do papierov v ňom. Žandári sa rozbehnú k nám a štekajú na nás, aby sme odstúpili od tela. Lenže namiesto toho sa načiahnem a urobím, čo mi navráva každý inštinkt v tele. Musím sa pozrieť."

Dej je zasadený do roku 2004, kedy na pápežskom stolci sedel Ján Pavol II. Vo Vatikánskom múzeu sa chystá otvorenie výstavy, ktorá má vraj odhaliť niečo naozaj veľké. Do veci je zasvätených len niekoľko ľudí, ale keď je týždeň pred otvorením zavraždený kurátor výstavy Ugo, spustí sa vlna obvinení, odhaľovania tajomstiev a nečakaných otázok. V centre diania sú dvaja bratia - gréckokatolícky kňaz Alex a rímskokatolícky kňaz Simon. Alex sa obáva o svoju bezpečnosť seba aj svojho malého syna, pretože to bol práve on, kto pomáhal Ugovi s výkladom textov evanjelií. Ugo totiž vo archívoch objavil piate evanjelium - Diatessaron, na základe ktorého by mohol dokázať, že Turínske plátno je skutočne pravé, a nejde o podvrch, ako to pred časom prezentovala vedecká teória. O pravú náboženskú relikviu by však určite prejavili záujem obe cirkvi - rímskokatolícka i pravoslávna, čo by mohlo spustiť lavínu ďalších komplikácií. Keď z Ugovej vraždy napokon obvinia Simona a nad Alexom visí hrozba smrti zo strany neznámych vrahov, obaja musia prejaviť omnoho väčšiu dávku šikovnosti než ich nepriatelia. Najprv však musia zistiť, kto stojí za záhadnými úmrtiami a prečo sa cíti byť ohrozený možným odhalením starých kresťanských tajomstiev...

"List, ktorý mám pred očami, opäť privádza k životu hrôzy toho roka. Ugo objavil nausvedčujúcejší materiál, aký som si vedel predstaviť. Odrazu nie je ani štipka záhady na tom, ako sa plátno v stredoveku dostalo do Francúzska. Na tom, prečo sa zdá, že nemá minulosť. My katolíci sme mali veľmi dobrý dôvod zabudnúť, ako sme k nemu prišli. Ukradli sme ho pravoslávnym. Nenachádzam slov na to, aké je od Uga trúfalé vystaviť čosi také pod pápežovou strechou. Také šokujúce priznanie katolíckeho hriechu."

Piate evanjelium v sebe skrýva pestrú multižánrovosť - miešajú sa v ňom história, triler, rodinná dráma a náboženská tematika. Rozprávačom je Alex, gréckokatolícky kňaz, ktorý čitateľa oboznámi s pomermi v cirkvi, čo je nesmierne poučné, pričom to robí jednoducho a nenásilne. Mnohé kapitoly sa venujú jeho spomienkam na detstvo, čo síce objasňuje jeho zložitý vzťah s bratom Simonom, ale na mňa ako čitateľa to pôsobilo trochu spomaľujúco. Z celého príbehu priam dýcha vedomie, že Ian Caldwell si toho pri písaní románu musel naštudovať poriadne veľa. Napriek rozsahu sa kniha číta ľahko, udrží vás v napätí a podnieti zvedavosť. Verím však, že na ďalší titul od tohto autora nebudeme musieť čakať opäť niekoľko rokov...


Recenzoval: Marek Zákopčan
http://www.marekzakopcan.sk/news/i-caldwell-piate-evanjelium/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.