bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skN. Sparks - Najdlhšia cesta

Obľúbený americký autor romantických príbehov prináša čitateľom už svoju devätnástu knihu. Aj tentoraz ostáva verný svojej povesti talentovaného rozprávača - stránku po stránke sa odvíjajú dva zdanlivo nesúvisiace deje, ktoré sa v závere spoja a odhalia dovtedy skryté motívy.

Vysokoškolské prostredie, rodinné ranče, umelecké sféry - to všetko tvorí príťažlivú zmes námetov, ktoré si navzájom neprekážajú, práve naopak. Vhodne sa dopĺňajú a poskytujú širší záber pre rozohranie pútavého príbehu.

Už prvé stránky predznamenávajú dramatickosť jednej dejovej línie. Deväťdesiatnika Iru Levinsona stretávame v skutočne nezávideniahodnej situácii - so svojím autom skĺzol z cesty do rokliny a nie je schopný zavolať si pomoc ani dostať sa von. Podľa lekárov mu ostáva už len niekoľko mesiacov života a práve mal namierené na miesto, kde si chcel uctiť pamiatku milovanej ženy. A je to práve ona, kto sa mu zjaví na sedadle spolujazdca a spomína s ním na spoločný život - od stretnutia cez odlúčenie počas štúdia a vojny až po strasti a radosti manželského spolužitia...

Druhá línia je zameraná na rodiaci sa vzťah mladej dvojice - študentky dejín umenia Sophie a rančera Luka. Sophia sa vyrovnáva s rozchodom s neverným priateľom, preto ju samu trochu prekvapí, ako rýchlo podľahne čaru ďalšieho príťažlivého chlapca. Luke, okrem tvrdej práce na rodinnom ranči, sa venuje aj súťažnému rodeu. Po poldruha ročnej prestávke, počas ktorej sa zotavoval zo zranení, sa vracia do kolotoča turnajov, a to aj napriek matkinmu neskrývanému nesúhlasu. Keď spozná Sophiu, jeho život získa nový rozmer a uvedomuje si, že pre šťastie milovanej osoby je potrebné aj niečo obetovať...

Ako budú napokon súvisieť tieto dva príbehy? Nevšedné postavy, zaujímavé osudy, prekvapivý záver - Nicolas Sparks nestráca nič zo svojho autorského kúzla a jeho kniha vás iste nenechá chladnými. Nijako sa nesnaží prvoplánovo útočiť na city, a predsa sa neubránite chuti po romantike. Ako aj samotný Sparks spomína vo svojom úvodnom ďakovaní, príbeh sa (rovnako ako jeho predošlé známe tituly) dočká v roku 2015 filmového spracovania. Dovtedy však azda aj vy sami siahnete po Najdlhšej ceste a tak ako ja sa zamyslíte, čo je pre vás pomyselnou cestou bez zreteľného konca. Pre niekoho naplnená láska (Sophia a Luke), pre iných sám život (Ira), avšak netreba pritom zabudnúť na starú pravdu - niekedy nie je dôležitá cesta, ale samotný cieľ...

Ukážka z knihy Najdlhšia cesta:

V tú noc, keď Sophia zaspala, Luke sa vykradol na verandu a s pôžitkom si vychutnával pretrvávajúce teplo uplynulého dňa. Nad hlavou mal polovicu mesiaca, nebo bolo posiate hviezdami. Fúkal mierny vietor, ktorý privieval cvrlikanie svrčkov z pastvín.
Zadíval sa do tmy siahajúcej až vysoko k nebesiam. Myslel na mamu a na ranč. Stále mal problém celkom chápať cestu, po ktorej sa zrazu uberá jeho život, a nedokázal si to dať do súladu s tým, ako žil predtým. Všetko bolo zrazu iné a Luke rozmýšľal, či sa zmení aj on. Pristihol sa, že v poslednom čase často myslieva na Iru, na muža, ktorý mu celkom zmenil život, hoci ho v skutočnosti vôbec nepoznal. Pre Iru znamenala Ruth všetko na svete a v tej tichej tme si Luke predstavil Sophiu, ako spí v jeho posteli a zlatisté vlasy má rozprestreté na vankúši.
Sophia je to pravé bohatstvo, ktoré tento rok našiel. Preňho znamená viac ako všetky obrazy sveta. Luke sa usmial a zašepkal do tmy: „Chápem, Ira.“ A keď mu vysoko nad hlavou preletela padajúca hviezda, mal zvláštny pocit, že Ira ho nielen počul, ale že sa naňho aj chápavo usmial.

Recenzoval: Marek Zákopčan
zakopcan.blog.sme.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.