bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMôj dobrodružný život

Môj dobrodružný život

Videl toho v živote veľa. Možno aj všetko. Ponorte sa do vzrušujúce skutočného príbehu známeho britského spisovateľa Fredericka Forsytha.

Čitateľom špionážnych a politických trilerov je meno Fredericka Forsytha určite dobre známe. Už jeho debutová kniha „Šakal“, vydaná v roku 1971, sa stala medzinárodným bestsellerom a ani jeho nasledujúce romány čitateľov nesklamali. Aj keď sú jeho knihy zväčša dielami fikcie, sú inšpirované skutočnými osobnosťami a udalosťami a poukazujú na niekedy nie príliš médiami zobrazované problémy vo svete.

Autobiografický román, v ktorom autor zachytáva svoj dobrodružný a neobyčajný príbeh, je napísaný pútavým spôsobom, pri ktorom budete mať pocit, akoby ste sedeli s autorom v jednej miestnosti a počúvali jeho neobyčajné príbehy. A tých je teda naozaj veľa.

„Stalo sa mi v živote, že som ledva unikol hnevu hamburského obchodníka zo zbraňami, v občianskej vojne v Nigérii ma takmer trafil MiG a v Guinei-Bissau som pristál v centre krvavého prevratu. Zatkli ma Stasi, uctili si ma Izraelčania, IRA ma donútila rýchlo sa presťahovať z Írska do Anglicka a istá atraktívna Češka, agentka tajnej služby... no, jej úsilie bolo trošku intímnejšieho rázu. A to je len začiatok. Zakaždým som sa ocitol uprostred diania. A predsa som zostával outsiderom.“ str.5

Ako sa v knihe dozvedáme, kariéra spisovateľa nebola pôvodným Forsythovým plánom. Začínal ako pilot RAF, korešpondent vo východnom Berlíne či ako reportér BBC. Písaním sa začal živiť kvôli nedostatku peňazí a nepredpokladal, že jeho knihy verejnosť natoľko zaujmú. Jedným z hlavných dôvodov jeho úspešnej kariéry je určite autentickosť, s akou opisuje dianie vo svojich knihách. Píše na základe vlastných dojmov a zážitkov, ktoré získal dlhými rokmi v zahraničí a priamym zapájaním sa do svetového diania.

To, že je naozaj spisovateľom s veľkým talentom, potvrdzuje aj na svojom vlastnom príbehu. Kniha je tvorená krátkymi kapitolami doplnenými fotkami zachytávajúcimi najdôležitejšie okamihy autorovho života. Dielo je rozdelené do troch väčších častí. Prvou je autorovo detstvo a dospievanie, druhou autorov život pred tým, ako sa stal celosvetovo uznávaným autorom a posledná sa skladá z jeho života autora až po súčasnosť. Štýl písania je veľmi nenútený a prirodzený s jemným humorom, vďaka čomu si Forsytha ľahko obľúbite.

Ak už máte prečítaných pár jeho diel, kniha vám poslúži ako spojivko medzi jednotlivými románmi a dodá im tretí rozmer – skutočné pozadie a inšpirácie pre príbehy. Avšak aj pre čitateľa, pre ktorého je táto kniha prvým stretnutím s autorom, sa v nej nájde mnoho zaujímavých častí. Môže byť dobrým začiatkom pre objavenie nového žánru a namotivuje vás na prečítanie aspoň najznámejších z Forsythových kníh.

Naše hodnotenie

Autobiografický príbeh bestsellerového autora zachytávajúci všetky dôležité momenty, vám dokáže, že niektoré životné osudy sú skutočne ako z amerického špionážneho filmu.

Recenzovala: Katarína Laurošková
https://www.booksite.sk/recenzie/biografie-zivotopisy/1064-frederick-forsyth-outsider

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.