bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMilý Kurt Cobain... idem unudiť čitateľa k smrti

Táto kniha ma zaujala už dávnejšie svojou neobvyklou tématikou a spôsobom, akým je písaná. Listy adresované slávnym mŕtvym osobnostiam sú skvelým prostriedkom na akékoľvek obzvláštnenie knihy a predpokladom na niečo zaujímavé. 

Ehm...

Nechcel si byť hrdina. Nechcel si byť idol. Chcel si byť sám sebou. Od nás si chcel iba to, aby sme počúvali hudbu.

Začalo sa to dobre. Vážne áno. Prvé slová tejto knihy znejú: Milý Kurt Cobain. Po týchto troch slovách moja spokojnosť viac-menej skončila. Áno, tešila ma potom aj Amy Winehouse a mnohí ďalší, ale podstatný je príbeh. Aspoň by mal byť, že. 

A ten bol... nuž, neskutočne nudný. 

Postavy tú knihu žiaľ tiež ťahali ku dnu. Jediné pozitívum Laurel bol vkus na mŕtve osobnosti a jej hudobné preferencie. Ako postava však nestála za nič. 

Sky takisto. A k ostatní nestoja za takúto zmienku. 

,,Okrem toho veď ty nechceš byť mojim frajerom."

,,Ako vieš?"

,,Nie si taký."

,,No, teraz som."

,,Aj ja."

Celá kniha je vyrozprávaná v listoch, sú to prostriedky na prerozprávanie príbehu. Lenže samotná idea listov pre knihu nestačí. Ten príbeh treba. A tak nám autorka servíruje klasický príbeh o prvej láske, rozbitej rodine, mŕtvej sestre a podobných klišé, aké sa v young adult literatúre objavuje dosť často. Aj takýto príbeh sa však dá napísať dobre a môže z toho vzniknúť niečo pekné.
Čo sa autorke nepodarilo. Samotný príbeh bol neoriginálny, nudný, divný, suchý a naivný. Je možné, že tak v trinástich až pätnástich by som si knihu užila, teraz to však už nebolo nič pre mňa.
A ten preklad... Neskutočne ma štval preklad názvov pesničiek. Niektoré v angličtine, niektoré v slovenčine, človek by v tom márne hľadal logiku. A tak sa mi dvíhal tlak pri pohľade na Vraciam sa do temnoty od Amy Winehouse. Už mi tam chýbala len Odvykačka.

Jediným plusom sú adresáti listov a občasné informácie o nich. Napríklad som sa dozvedela veci o Kurtovi, ktoré som nevedela. Tiež sa mi páčilo prihováranie sa im. A konečne som sa dokopala k stiahnutiu albumov Nirvany a Amy, takže mi tá kniha dala aspoň niečo. Rozhodne však radím siahnuť radšej po inej knihe.
Akurát obálku to má nádhernú.

Recenzovala: Martina Straková
http://books-mylife.blogspot.sk/2015/12/mily-kurt-cobain-idem-unudit-citatela-k.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.