bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMiliónová faktúra

Vitajte vo svete, v ktorom nič nie je zadarmo.

Pocit šťastia, radosti, smiech, sny a nádeje. Každý z nás sa snaží o to, aby nám život poskytoval čo najväčšie pôžitky. A hoci sa vraví, že tie najlepšie veci sú zároveň i najjednoduchšie a nestoja nás ani cent, v tomto príbehu sa to míňa účinku. Platí sa za všetko. Naozaj za všetko a daň za šťastie je poriadne vysoká.

miliónová faktúraNaša hlavná postava je vskutku obyčajný človek. Býva v prenájme, pracuje vo videopožičovni a po svojom boku pociťuje absenciu blízkej osoby. Jedného dňa si otvorí obálku s bizarnou faktúrou – má na účet neznámej spoločnosti uhradiť 5 700 000 švédskych korún. Faktúru vymaže zo svojej mysle v presvedčení, že ide len o omyl. Keď však príde upomienka s navýšenou sumou, vie, že je zle. Začína pátrať a operátorka danej spoločnosti mu to ozrejmí veľmi jednoducho: Za všetko musíme zaplatiť. Princíp ich fakturovania je viac ako zvláštny – čím šťastnejší a spokojnejší život jedinec vedie, tým vyššia je suma, ktorú musí uhradiť. Jeho známym však prišli o poznanie menšie faktúry, prečo?

„‚Pocítili ste to, však?‘ pokračovala do slúchadla. ‚Cítite, máte fantázie, priateľov a známych. A predpokladám, že aj snívate.‘
Už sa viac nestarala o odpoveď.
‚Čo tým myslíte?‘ spýtal som sa.
‚V noci sa vám sníva?‘ pokračovala.
‚Stáva sa to.‘
‚Hm. A myslíte si, že všetko toto je zadarmo?‘“

Krátke kapitoly, časté a pomerne stručné dialógy a rýchly dejový spád čitateľovi umožňujú prečítať knihu v rekordnom čase. Nakoľko je teraz samostatne vydaná novela pôvodne súčasťou knižnej zbierky Pravidlá hry, jej prečítanie vám naozaj nezaberie viac ako dve hodinky.

Autor v novele spochybňuje všetky životné postoje či priority a zobrazuje v nej svet, ktorý sa obrátil hore nohami. Hoci sa autor pohráva s realitou a do textu zapracoval niekoľko absurdností, čitateľ má i tak pocit, že vníma plnohodnotný príbeh, ktorému bez problémov uverí každé slovo, každú situáciu či rozhovor.

Dej plynie pozvoľna, autor zbytočne nevyvíja nátlak, vďaka čomu čitateľ s ľahkosťou prepláva cez dve stovky strán. Po prečítaní anotácie som sa s určitosťou nevedela utvrdiť v mojich očakávaniach. Tušila som, že na mňa čaká príbeh s prvkami absurdna, ktorý bude balansovať na hranici sna a reality, no bola som zvedavá, čo bolo autorovým zámerom. Či stavil na humor a pobavenie čitateľa, alebo sa pokúsil vnuknúť ľuďom niekoľko otázok o živote, životných hodnotách a rýchlej konzumnej spoločnosti.

Celý príbeh sa nesie v jemnom humornom duchu, čo môže mať na svedomí práve už spomenutá absurdita prezlečená do šiat skutočnosti. Autor do čitateľovej mysle vsádza semienka pochybností a poukazuje na fakt, že šťastie má mnoho strán, mnoho podôb a jeho záblesky na nás môžu vrhať rozličné tiene.

„Plagát M. C. Eschera. Ten s vodopádom, ktorý tečie dohora a ktorý som dlhé roky uvádzal ako môj obľúbený obraz. Teraz vyzeral banálne. Gýčovite obyčajný. Staré zrkadlo s motívom kokakoly, ktoré už bolo určite dávno staré a smiešne, no aj tak v ňom bolo množstvo spomienok. /…/ Všetok môj najmilovanejší majetok. Teraz bol mŕtvy. Bez života. Načo som to všetko šetril?“

Súčasťou príbehu je i ľúbostná zápletka, ktorá vystupuje do popredia v druhej polovici príbehu, no stále nezatieňuje hlavnú myšlienku knihy. Čitateľ tu spoznáva i vzťahové väzby hlavnej postavy a keď sa k tomu pridruží i možnosť zrodu nového vzťahu, kniha nadobúda u čitateľov ešte väčšiu atraktivitu.

Ak by autor chcel dokonale poukázať na niektoré spoločenské problémy, viac čitateľa rozosmiať a viac ho ponapínať ohľadom budúcnosti hlavnej mužskej postavy, musel by svoj príbeh i viac rozvinúť, detailnejšie opísať mnohé skutočnosti a dopriať novele viac strán. V tejto podobe je však Miliónová faktúra taktiež príjemným dielom, ktoré osviežuje (nielen) náš knižný trh. Čitateľa pobaví, trochu zneistí a ukáže mu, že šťastie a radosť majú viacero foriem.

Recenzovala: Martina Melišková
http://plutonium.sk/2015/milionova-faktura/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.