bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMengeleho dievča

Mengeleho dievča je pozoruhodná kniha s veľkou výpovednou hodnotou. Druhá svetová vojna je fenomén, na ktorý nikdy nezabudneme.

Príbeh je zachytený  tak, ako si ho pani Viola pamätá. Už samotný úvod naznačuje, že to rozhodne nebude oddychová a povrchná literatúra. V spomienkach sa pani Fischerová vracia do obdobia, keď ju ako 22-ročnú transportovali do Osvienčimu a následne odtrhli od matky, ktorá skončila v plynovej komore. Koncentračne tábory plodili smrť a ľudia, ktorí tam trávili čas nezmyselnou prácou bojovali s krutými podmienkami, hladom, zimou, neľudským zaobchádzaním a nakoniec skončili v miestnej spaľovni. Z celej knihy je cítiť bezmocnosť, ponižovanie, krutosť, hrôzu a nepochopenie vtedajšieho nacistického režimu. 

Tetovanie na ruke nemám. Kým prišli ku mne, minul sa im atrament. A teda ani neviem, pod akým číslom ma v zoznamoch mali zapísanú. Ak vôbec. Nás, ľudí z posledných transportov, už niekedy ani nezapisovali. Neprišli sme tam prežiť, ale zomrieť. Ale keby som to tetovanie mala, bolo by to moje vyznamenanie.

V momente, keď sa ocitne v rukách Anjela smrti, začína sa pre mladú Violu nekonečné a bezcitné  peklo. Opísané spomienky a hrôzostrašné pokusy doktora Mengeleho sú odporné, desivé, drsné a doslova šialené,  až veľmi autenticky podané autorkou, ktorej štýl písania je jednoduchý, no zato príliš osobný a bolestný. Na odľahčenie deja sú v spomienkach pani Violy zahrnuté aj pekné a šťastné okamihy pred rokom 1944. V románe sa čitatelia dozvedia, ako vyzeral Lučenec, ktorý poznala pani Fischerová. V knihe nájdete detailné ilustrácie pre lepšiu efektívnosť príbehu. Autorka podrobne mapuje detstvo, školské roky, rodinné stretnutia, či zoznámenie sa Violy s prvou láskou. Pekný život však neskôr strieda strach, smútok a zdesenie. Tu už dej  prechádza do ťažšieho čítania, mnohí sa neubránia slzám. Pani Viola spomína na to, ako prebiehali transporty, čo sa dialo po príchode do koncentračného tábora, a ako bola vybratá na pokusy pre zvráteného doktora Mengeleho. 

Aj v tomto druhom transporte som strávila štyri dni. Od 13. do 16. augusta 1944. Vo vagónoch nás bolo trocha menej. A boli sme také chudé, že sme zaberali menej miesta. Keď vlak zastavil a dvere vagóna sa otvorili, videla som, že sme v ďalšom lágri. Bol menší ako Birkenau, baraky boli drevené, s rámami okien natretými na bielo.

Príbeh dýcha skutočnou krutou realitou. Vďaka precíznym a detailným opisom, ktoré sú základom románu celej knihy, sa aspoň sčasti dokážete stotožniť s pocitmi a bezmocnosťou pani Violy. Veľakrát som musela prestať čítať, pretože obludné zverstvá páchané na Židoch ma donútili knihu zavrieť. Skladám pomyselný klobúk a pani Viola Fischerová má moju veľkú úctu a obdiv, že sa takmer po sedemdesiatich rokoch odhodlala otvoriť Pandorinu skrinku a znova sa ponorila do bolestnej minulosti. Znovu otvorené spomienky na prežitú surovosť, obavy o svoj život a neľudské zaobchádzanie dokázala prežiť ešte raz, pri písaní tejto knihy. 

Dívala som sa na mamičku, ako stojí v tej druhej skupine, kde som pred chvíľou bola ešte s ňou. Keď dokončili selekciu, na ľavej strane bolo niekoľko desiatok ľudí. Mladí, starí, rodiny s deťmi. Selekcia sa skončila, Mengele odišiel. Slovo prebrali kápovia. To boli Židia, ktorí nás vlastne na príkaz SS strážili.

Príbeh ženy, ktorá prežila peklo táborov a stala sa obeťou nacistického experimentovania, jej nezlomná vôľa prežiť a ujsť, je neuveriteľná. Často sa musíte pri čítaní zamyslieť, prečo sa v minulosti museli páchať krivdy, neprávosti a násilné vraždy na Židoch.

Mengeleho dievča je ťažko stráviteľné čítanie, ktoré vo vás zanechá hlboký a dlhotrvajúci dojem. Príbeh tak vzdialený, a predsa tak pravdivý a skutočný. Silný, dojímavý, presiaknutý emóciami a bolesťou, ktoré si len málokto z nás dokáže predstaviť.

Prečítajte si skutočný príbeh o veľkej odvahe, statočnosti, láske a  o tom, že aj napriek strastiplnému obdobiu pani Viola porazila nacistov a jej najväčším víťazstvom po vojne sú dve  zdravé deti a šťastné manželstvo s Jurajom Fischerom, ktorý získal za svoju statočnosť v boji titul Rytier Čestnej légie.

Recenzovala: Simona Rošková
http://www.bux.sk/knihy/271267-mengeleho-dievca-skutocny-pribeh-slovenky-ktora-prezila-styri-koncentracne-tabory.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.