bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMartin Kasarda - Krajina krásnych ľudí

O autorovi

Martin Kasarda (1968, Košice) študoval na Pedagogickej fakulte v Nitre. Pracoval vo viacerých redakciách v Bratislave. Učí na súkromnej univerzite masmediálnu komunikáciu. Je autorom a spoluautorom viacerých odborných kníh, vydal básnickú zbierku a dve knihy poviedok. Žije na Žitnom ostrove a v Bratislave.

Anotácia

Chceli by ste žiť v krajine, kde sú všetci ľudia pekní a šťastní, odhodlaní žiť zdravo? V krajine, ktorá sa dobre postará o starých, chorých a postihnutých?

Príbeh romantickej lásky Benjamína a Márie, ktorý sa zrodil nad smrteľnou posteľou starého otca, sa postupne mení na nočnú moru. Krása sa stáva meradlom úspechu. A ak medzi vyvolených nepatríte? Nechceme vás na očiach, decentne vás odstránime. Ale tak, aby všetci tlieskali.

Napínavý spoločenský román o prítomnosti a možnej desivej budúcnosti hovorí o tom, čo by sa stalo, keby sa moci ujala skupina, ktorá krásu a zdravie vyhlási za najdôležitejšie hodnoty. A kto sa nebude chcieť prispôsobiť, pôjde z kola von. Zachráni svet skutočná láska? Sú medzi nami takí, ktorí si zachovajú ľudskosť?

Môj názor

Začnem hneď tým, že na tejto knihe ma najviac zaujalo jej celkové spracovanie. Veľmi sa mi páči obálka knihy a názov, ktorý sľubuje zaujímavý príbeh. Nie len názov a obálka ale aj anotácia ma presvedčila o tom, že túto knihu si musím prečítať.

Prvé stránky knihy ma veľmi zaujali. Z počiatku sa mi kniha veľmi dobre čítala. Dej knihy sa plynulo odvíjal a stránky som pretáčala jedna radosť. Potom však nastal problém. Čím viac som knihu čítala, tým viac sa mi nepáčil štýl písania pána autora. Autor pri písaní používa strašne veľa omáčok, ktoré podľa mňa len zbytočne naťahovali dej. V jednej chvíli som mala pocit, že v knihe je viac omáčok ako deja. Dúfala som, že si na štýl písania pána autora zvyknem, no to sa nestalo. Pretáčala som stránku za stránkou a čakala, kedy ma kniha opäť začne baviť. To sa knihe podarilo až v  momente, keď sa prepojila dejová linka dvoch hlavných hrdinov.

 

Musím však oceniť tému knihy. Autor spracoval nevšednú miestami až zvrátenú ideológiu, ktorá hovorí o tom, že krása je najdôležitejšou hodnotou  v živote. Veľmi ma táto myšlienka nadchla. Myslím si, že táto téma „krásy“ sa aj teraz dosť rieši (hlavne na sociálnych sieťach, aspoň podľa toho, čo som ja osobne zachytila) , takže také malé posolstvo v tejto knihe nájdete. Samotný dej knihy bol fajn miestami mi chýbalo viac napätia a akcie. Nechýbala ani romantická linka, ktorá mňa osobne nenadchla.

Dobre, poďme teraz na postavy. Autor hlavné postavy celkom dobre vykreslil. Benjamín a Mária potrebovali psychiatra podľa mňa a vzťah medzi nimi bol celkom zvrátený. Riči bol fajn a ako postava ma v knihe najviac bavil. Žiadna vedľajšia postava ma nenadchla a dokonca si ani žiadnu nepamätám.

Koniec knihy som teda vôbec nečakala a úprimne, bola som rada, že je koniec. Po dočítaní knihy som si dala pauzu aby som spracovala obsah knihy. Teraz sa na knihu pozerám s odstupom času a uvedomujem si, že toto nebola kniha pre mňa. Samozrejme to, že sa kniha nesadla  mne neznamená, že sa nebude páčiť vám. 

Recenzovala: https://michabooks.blogspot.com/2020/10/martin-kasarda-krajina-krasnych-ludi.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.