bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMal to byť pekný život

Ja, ty, všetci máme sny. Každý o niečom fantazíruje, má tajné priania. Niekedy si za svojimi túžbami ideme, inokedy zostaneme pri snívaní. To nás posúva na našej ceste životom vpred, pretože máme možnosť dokázať samým sebe, či bol náš sen skutočne to pravé orechové.

Detail tovaru Mal to byť pekný život
Vaša cena: 9,37 € Kúpiť

Andrea Coddingtonová napísala knihu so silným príbehom, príbehom, ktorý zažila na vlastnej koži. Približuje nám život Slovenky v New Yorku, od jej ťažkých začiatkov, cez sladký stred a až po trpký koniec. Skoro každý našinec si prejde tou istou etapou vo Veľkom jablku.

Hlavná hrdinka Dara prechádza svojimi newyorskými začiatkami ako čašníčka. Všetko v jej živote má čas, ak niečo príde, tak v tú správnu chvíľu. Jedného dňa obslúži svojho prvého zákazníka, z ktorého je celá bez seba. Jednak je to jej prvý zákazník, ale aj muž, ktorý o ňu časom javí veľký záujem a ona ho rada opätuje. Collin je úspešný, bohatý Newyorčan, ktorému Darina padla hneď do oka. Prežívajú spolu krásne chvíle plné lásky, spoznávania sa, túžby a niečoho magického.

Daru chcú v nesprávnom čase na nesprávnom mieste zatknúť, pretože nelegálne prekročila hranice Kanady. Všetko sa však zvrtne iným smerom, keď ju Collin zachráni nečakaným spôsobom, ktorý ich spojí na celý život, až do smrti.

„Bola to žiadostivosť, nenormálna – pravá, ženská. Bola to láska, moja – celoživotná. Do slova a do písmena. Vtedy som už tušila, že láva mojej sopky vybuchne.“

Všetko, čo sa zdá byť veľmi krásne, má svoje háčiky. Trpké chvíle, bolesť a konce bez konca. Darina s Collinom prežívajú najkrajšie chvíle života. Ich láska prekoná aj tú najväčšiu živelnú katastrofu.

Collin ju predstavil celej rodine a ona má konečne pocit že niekam patrí. Jej slovenskí priatelia v Amerike sa však pomaličky vracajú naspäť do rodného Slovenska. S touto myšlienkou sa pohráava aj ona, chýba jej domov a Collin jej neraz povedal, že by bol ochotný pre ňu predať všetko a odísť s ňou preč. Bol ochotný podstúpiť kvôli nej všetko. Veľká láska. Ich šťastie sa znásobovalo každým dňom čoraz viac, pretože sa z nich stali rodičia.

„Mám muža. Zbožňuje ma, miluje, je fantastický otec, milenec, priateľ a partner. Postará sa, dobre vyzerá, rád a s potešením varí, pomôže mi so všetkým, dá sa s ním hovoriť aj o babských veciach, jeho reč je sofistikovaná, s jemným južanským prízvukom, netlačí ma do pózy, som preňho neodolateľná.“

Možno si myslíte, že niečo na tom nesedí, veď predsa všetko nemôže byť také ideálne, akoby sme žili v rozprávke. Darin americký sen sa v istej chvíli skončil.

„Neznáma pani, ktorá sa ma ujala ako prvá, je stále so mnou. Nonstop sa ma niečo pýta a hovorí, že budem oukej. Dodnes si neviem celkom presne vybaviť jej tvár ani hlas. Odprevadila ma do vestibulu a odovzdala ma ochrankárom. Najstaršiemu z nich niečo šepká. Lúči sa so mnou, vyslovuje úprimnú sústrasť a opakuje, že budem oukej. ,Nebudem oukej. Nikdy bez neho nebudem oukej.´ Počula som sa povedať a znova som spadla.“

Román nám prináša skutočný príbeh Slovenky za veľkou mlákou. Príbeh o tom, ako sama prechádzala ružovou záhradou, ale aj peklom. Autorka nám ponúka na podnose svoj vlastný život, krásny, ale neskôr dosť trpký.

Na Mal to byť pekný život som sa veľmi tešila. Prvotne som si myslela že to bude román, akých sú tisíce, no keď som sa začítala, moja predstava sa zmenila. Nie je to kniha, ktorú človek prečíta, založí a o týždeň, dva si na ňu ani nespomenie. Ponúkla mi sladké okamihy, ktoré som prežívala s úsmevom, ale aj tie trpké, pri ktorých som vypustila slzičku.

Po prečítaní knihy som sa zamyslela nad tým, aké to musí byť ťažké pre ženu, čo toto prežila, aké to bolo hrozné pre predstaviteľku Daru, ako sa všetko môže zmeniť v jednom okamihu. Nič netrvá večne, aj keď to tak možno vyzerá. Všetky chvíle, všetkých ľudí si treba vážiť, ľúbiť ich, kým ich máme nablízku, pretože raz môže byť neskoro.

Recenzoval: Dominika Slavkovská
http://www.citaj.to

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.